• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство

Метеора в Гърция – „висящите“ скални манастири

отЕкип на The Epoch Times
2 март , 2024
Метеора в Гърция – „висящите“ скални манастири

Изглед на Метеора отвисоко (Martin Mecnarowski/Shutterstock)

Getting your Trinity Audio player ready...

Аскетите от Гърция през IX в. започнали да търсят уединение от трудностите на светския свят, като се изкачвали по високите скали на планината Пинд в Тесалия, за да се молят и медитират в блажена тишина.

Сред издигащите се като стълбове скални образувания на няколко километра северно от град Калабака все още могат да се открият следи от древни пещерни жилища и виещи се дървени стълби. В някои отношения този начин на живот трябва да е бил труден, но в други отношения е лесно да се разбере привлекателността му.

От една страна, гледката от тези скали с изглед към долината на река Пинейос е била, а може би и все още е, само по себе си религиозно преживяване – даващо вдъхновение в търсенето на божественост.

От друга страна, това, от което са бягали – свят, обзет от мъки, политически борби и преследвания, е правело живота им невъзможен за живеене.

В крайна сметка тази доста безредна група от аскети е събрана и организирана от монах на име Нилос. Монасите тук следват източноправославната църква и започват възвишен строителен проект сред облаците.

id5583878 3j66 greece rocks caves 34456n
Пещери, обитавани някога от аскети (Метеора, Гърция)

И така, през XIV в. за монасите се превръща в голямо духовно начинание да се изкачват по тези стръмни скални стълбове на планината Пинд, за да проучват нови места и да създадат 24 отделни манастира, които сякаш се изкачват до самите небеса, където да се уединят и да съзерцават Бога и вечния мир.

Началото е поставено със Свещения манастир „Велики Метеорон“ – най-големият, построен на най-величествената скала в района, основан от монаха Свети Атанасий през 1344 г. Вторият по големина свещен манастир „Варлаам“ е основан, когато монахът Варлаам успява да изкачи връх, откъдето през планинските мъгли се вижда „Великия Метеорон“.

Историята продължава нататък: Манастирът на Агиос Николаос Анапафсас се появява в края на XIV век. Там се намирал и манастирът „Света Троица“ – най-трудният за достигане, но с най-зашеметяващата панорамна гледка. Манастирът „Агиос Стефанос“ е най-достъпен с малкия си мост, който се простира над две скали.

Стъпалата са издълбани директно в живата скала. Въпреки че пътят все още е коварен и стръмен, често изкачващ се на повече от 450 метра, сега поне е проходим за способните, смелите или пламенните поклонници.

И още десетки други, увенчаващи скалните колони, които се издигат галантно в долината. Заедно те се превръщат в Метеора, което в превод от гръцки означава „висящи във въздуха“.

id5583092 3566j26 greece rocks caves 3456n
Манастир Велики Метеорон
id5583088 3j64526 greece rocks caves 3456n
Запазен контейнер за пренасяне на вода до манастира далеч отдолу (Giuma/Shutterstock)

Чудо само по себе си, този уникален релеф с неповторими географски характеристики се е формирал в продължение на милиони години, когато са се наслагвали седиментни скални отлагания, а по-късно са се раздробявали от земните движения, които са повдигали морското дъно. Изветрянето е издълбало тези остатъци, създавайки образувания, които са изключително уникални в сравнение с подобни на други места.

Тук и там има спомени за суровия живот в онези ранни години – дори и днес шепа монаси и монахини наричат манастирския комплекс Метеора свой дом. Монасите, които започнали строителните работи, издигнали кули с лебедки, които все още могат да се видят. С въжета се изтеглят строителни материали, стоки и хора. Имало е стълби, които могат да бъдат издигнати в случай на нашествие, което възпрепятства нападения срещу обитателите на манастирите.

id5583089 3526 greece rocks caves 3456n
Манастир „Варлаам“ (Nataliia Budianska/Shutterstock)

Строежът трябва да е бил бавен. Често се е строило вертикално, за да се компенсира ограниченото пространство на земята. Но трудната работа се е отплатила. Благодарение на отшелника Йоасаф, син на гръцко-сръбски крал, манастирът „Велики Метеорон“ бил разширен, а след това последвали богатство и престиж, тъй като в него се стичали многобройни поклонници.

Уединението на светилището се отплаща и по друг начин. Когато Османската империя се разширява и окупира региона през XV в., монасите, преследваните гърци и католиците намират сигурно убежище зад стените на Метеора. Да се откаже на пътниците подслон – или „филоксения“ на гръцки – се смятало за едно от най-големите богохулства.

id5583104 3j645206 greece rocks caves 3456n
Вратите на манастира Велики Метеорон (Podolnaya Elena/Shutterstock)
id5583119 3j26466 greece rocks caves 3456n
Вътрешността на манастира Варлаам с вмъкнато изображение на посетител, палещ свещ (Yakov Oskanov/Shutterstock)
id5583087 3j26 greece rocks caves 3456n
Интериорът на манастира Великия Метеорон (Havoc/Shutterstock)

Тъй като Метеора е оставен незасегнат от султаните, той процъфтява през следващите няколко века. През XVI в. е обзаведен с ярки декорации, като портретите на неговите основатели и светци са изпълнени във фрески. Най-забележителните изображения са нарисувани през 1527 г. от критянина Теофанис в манастира „Свети Николай Анапафсас“.

Уви, добрите времена не можели да продължат вечно. Ако всичко, което монасите искали, било да бъдат оставени на мира, за да се молят и да обновявят обителта си, то това не се случило. През 20 в. величествените манастири са подложени на изпитания и значително намаляват, като броят на използваните манастири намалява от 24 на едва 6 – именно тук споменатите.

Скалните образувания са измъчвани от земетресения и свлачища, които предизвикват разрушаване на пътища и сгради. Манастирите не са пощадени и от военните опустошения. По време на Втората световна война разтърсващите бомби и вибрациите от ниско прелитащите германски самолети нанасят своите поражения.

По-късно обаче са положени усилия за опазване на обекта. През 1972 г. Метеора е консервиран, а през 1988 г. става обект на културното наследство, защитен от ЮНЕСКО. Манастирите са оцелели.

През вековете Метеора е преживял преследвания, нашествия, земетресения и войни. Сега той е изправена пред нов вид нашествие.

id5583094 35j26 greece rocks caves 343w356n
Манастир „Света Троица“
id5583108 35j256 greece rocks caves 343w356n
Манастир „Варлаам“
id5583098 3j2464564566 greece rocks caves 3456n
Манастир „Агиос Стефанос“

В съвременната епоха на развлечения и туризъм вратите на Метеора остават отворени, както и в миналото. Той е била домакин на тълпи от посетители – и дори на филмови дейци.

Шпионският филм на Джеймс Бонд от 1981 г. „Само за твоите очи“ с Роджър Мур е заснет на място в манастира „Света Троица“ с разрешение на гръцкото министерство на културата. И все пак не всички са доволни от това.

„Монасите от Метеора се противопоставиха яростно на това решение“, пише на уебсайта на Метеора. „В крайна сметка монасите принудиха продуцентите да снимат манастира само отвън.“ Сцените вътре е трябвало да бъдат заснети на близката скала в декор, наподобяващ манастира.

Голямата надежда за Метеора е, че неговите обитатели ще намерят спокойствието, което търсят, а посетителите ще могат да отнесат част от това спокойствие със себе си у дома. А усещането за уединена планина можем да усетим навсякъде.

id5583117 3j66 greece rocks caves 3456n
Посетители в Метеора

Всяко лято Метеора се превръща в своеобразен туристически капан. Въпреки че все още може да се изкачи пеша, сега пътищата проправят пътя за спокойно изкачване. Има радостни млади пътници, които си правят селфита покрай гледката, и вероятно туристи, търсещи духовно вдъхновение.

Въпреки че вратите на Метеора са отворени, все още се спазват старите правила за уважение и скромност. Според традицията жените, които посещават Метеора, трябва да носят рокли, в противен случай могат да очакват да бъдат отхвърлени.

ВИЖТЕ СЪЩО
wiblingen abbey 1200x720 1
Библиотеката на Абатство Виблинген в Германия е една от най-красивите в света
1 7 14 Chapelle sistine chapel
Постоянството на Микеланджело: урок за постигане на величие
leonardo da vinci 1128923 1280
„Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи
10 1200x1200 1 e1587532061821
Как Рафаело, „виртуозът на Ренесанса“, улaвя цялостно човешката природа
pieta mikelangelo vatikana
Пиета – шедьовърът на Микеланджело
kak prizrakyt na komunizma upravlyava nashia svyat
Глава 11: Оскверняване на изкуствата
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0

Свързани Публикации

Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0
et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Марта Петкова в „Жизел“

Марта Петкова: Балетът е импулс, енергия, нещо много възвишено и чисто

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
В традиционната китайска култура отношенията между мъжа и жената се основават на хармонията между ин и ян (Снимка: Adobe Stock)

"Мъжете са почтени, а жените - скромни" - какво означава традиционният китайски идиом

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria