• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

На 2 август се навършват 130 години организиран комунизъм в България

отЛилия Костова
2 август , 2021
На 2 август се навършват 130 години организиран комунизъм в България

На 29 януари 1959 г. е взето решение да бъде построен паметник на връх Бузлуджа, който да увековечи Бузлуджанския конгрес от 2 август 1891 г. на поляните под върха, където тайно се учредява Българската социалдемократическа партия. (снимка от Интернет)

На 2 август 2021 г. избралата да бъде наследник на БКП Българска социалистическа партия ще чества 130 години от първия конгрес на първата българска политическа партия, приела за своя основа ученията на Маркс. Става дума за Българската социалдемократическа партия, основана от Димитър Благоев и сподвижниците му Никола Хр. Габровски, Драгомир Герганов, Михаил Иванов, Михаил Бойчинов, Михаил Радев, Панайот Венков, Сава Мутафов и Константин Бозвелиев.

Събранието се провежда тайно, защото режимът на Стефан Стамболов силно ограничава свободата на сдружаване в България. Връх Бузлуджа и датата 2 август са избрани, тъй като на същото място и по същото време традиционно се провеждат масови чествания на годишнината от гибелта на четата на Хаджи Димитър. Така малката група социалисти остава незабелязана от властите и успява безпрепятствено да проведе събранието си.

Събранието констатира, че България е тръгнала по пътя на капитализма и че българските социалисти трябва да се обединят в политическа партия, която да подготви работниците за бъдещия „социалистически преврат“, да ги организира и просвещава. За свой основен труд новата партия приема брошурата на Димитър Благоев „Що е социализъм и има ли той почва у нас?“ Тя е отговор на по-ранни публикации на известния революционер и общественик Захарий Стоянов, според когото социализмът няма основа в българските социални условия на дребно земеделско стопанство, в което природните ресурси се владеят от населението „братски равномерно, първобитно, комунистически“. Благоев се позовава на наличието на наемни работници в селското стопанство и градовете, в което вижда начален етап на формиране на капитализъм, според доктрината на марксизма.

През 1892 г. Благоев публикува брошурата „Социализмът и задачите на българската работническа класа“, в която защитава нуждата от обвързване на социалистическото с работническото движение. Той смята, че е нужно съществуването на партия на работническата класа. Благоев е постоянно преследван от властите на правителството на Стамболов, най-вече заради интернационалните си възгледи. След множество политически уволнения през 1893 г. е арестуван и интерниран в Бяла Слатина. След смъртта на политическия си враг се установява в Пловдив, където става учител в мъжката гимназия.  

Взема активно участие в Пловдивското македоно-одринско дружество – от 1897 г. е председател, а по-късно е подпредседател на настоятелството. През 1898 година Гоце Делчев прави опит да го убеди да застане начело на изпадналия в криза Върховен македонски комитет. Благоев обаче отказва да се занимава главно с Македония. Като делегат на Шестия македонски конгрес критикува характера на организацията и се обявява за създаването на Балканска федеративна република. Пред заседание на XVII-тото Народно събрание на 16 декември 1917 г. прави остро политическо изказване, съдържащо твърдението, че не е българин, а македонски славянин. (В периода 1945-1948 г. наследниците на Димитър Благоев в БКП Георги Димитров и Васил Коларов ще предадат на югославска Македония костите на Гоце Делчев и ще принудят българите от Пиринска Македония да се пишат за етнически македонци, които говорят македонски език. Тито ще извърши погром над българското население в Македония и в тази област ще последват 75 години пропаганда срещу българите, чиито последствия са видими до днес – бел.авт.)

b 2602 Паметник на Гоце Делчев 9259
Паметник на Гоце Делчев на площад „Гоце Делчев“ в центъра на Благоевград (снимка: blagoevgrad-news.com)

Благоев посреща с голямо въодушевление Октомврийската революция в Русия и идването на болшевиките на власт, пише редица статии в тяхна подкрепа, макар да остава скептичен към възможността за подобна революция в България. През 1923 г., вече много болен, той няма да приеме и подклаждането на т.нар. Септемврийско въстание, заради липсата на добра организация.

Под ръководството на Благоев през 1919 г. крилото „тесни социалисти“ на Българската работническа социалдемократичеса партия напуска разпадащия се Втори Интернационал и става съосновател на Третия (Комунистическия) Интернационал, преименувайки се на БКП (т.с.). Партията приема програмна декларация в духа на ленинизма, с което се демонстрира преминаване на ленинистки, болшевишки позиции. Насилието в партията ще става все по-водеща идеология, за да се стигне през 1925 г. до атентата в църквата „Света Неделя“, при който загиват над 100 души. По това време Димитър Благоев вече не е между живите. Той има четири деца, но нито едно от тях не оставя наследници. Областният център на югозападна България носи неговото име, прекръстен е през 1950 г.

blagoev
Паметник на Димитър Благоев в Благоевград (снимка: opoznai.bg)

Но нека разгледаме и какво е отношението към социалистическите идеи и техните представители на може би най-важната обществена личност в България от края на 19-ти и началото на 20-ти век – Патриарха на българската литература Иван Вазов. Още в романа си „Под игото“ Вазов застъпва тезата, че социализмът е учение, привнесено отвън, и няма почва в Бъдгария. Студентът Кандов, надъхан със социалистическите идеи на Запада, след завръщането в родината си и сблъсъка с реалността в нея, от социалист става патриот: „Млад, горещ идеалист, Кандов дойде в България, зашеметен от крайни теории и принципи, великодушни в една честна душа, грозни в едно развалено общество. Първата среща с живота разклати дълбоко убежденията на религията му. Той видя, че тук е съвсем чужда почва за нея… Той не можеше да се кланя вече на един пукнат кумир, и потърси нов – имаше го готов в лицето на България…“

По-късно Вазов критикува социалистите в следосвобожденска България: „Ние виждаме рояк проповедници и социални буреносци, които от стълповете на журналите ни говорят с патос за работнический конгрес в Берлин, за разделението на труда и капитала, за еволюцията в политико-економический бит на Западна Европа, за разни „нравствени задачи“ и „подкладки“, развиват ни теориите на социализма, разгромяват поезията, нещастната габровска фабрика и ръкоплещат на пожара ѝ, реформаторствуват, пишат Господ с малко г, садят велики принципи, сеят грандиозни идеи.“

И се обръща към тях с призив за дела: „Господа, сейте гори! По ще бъдете полезни за България, ако отгледахте през живота си пет уврата дъбов лес, отколкото с цяло море заучени фрази, с които тя не знае какво да прави…“

Вазов не доживява идването на комунистите на власт, което не пречи те да забранят романите му в периода непосредствено след 1944 г. като твърде националистични, което не подхожда на идеологията на комунистическия интернационал. Нито да съсипят живота на брат му, генералът герой от Дойран Владимир Вазов, бивш кмет на София. Генерал Вазов е интерниран със съпругата си в село Рибарица, където умира без медицинска помощ на 20 май 1945 г., а тримата му синове са преследвани от комунистическата власт. Присъдата на най-малкия, също Владимир, като шпионин, не е отменена и до днес.   

unnamed 5 1
Генерал Владимир Вазов с тримата си сина (снимка от Интернет)

Подобна е съдбата и на друг голям български писател – Димитър Талев. След 9 септември той е обявен за великобългарски шовинист и е изключен от Съюза на българските писатели. През октомври 1944 г. е арестуван и задържан в Софийския централен затвор до края на март 1945 г. Оттам е изпратен в трудово-изправително селище в Бобовдол до края на август 1945 г. Арестуван е отново през октомври 1947 г. С изключително лошо здраве е въдворен на работа в „трудово-изправително селище“ – „Куциян“ до февруари 1948 г. След 1948 г. семейството на Димитър Талев е изселено от София в Луковит.

na zavoi 9789540910406
Книгата „За завой“ на Димитър Талев описва живота през 20-те и 30-те години в България. В нея писателят осъжда комунистическите идеи като безперспективни. Книгате е забранена от комунистическаа власт в България и е издадена отново едва през 1996 г.

Това е само малко част от тежкото наследство, което е поела да носи на гърба си Българската социалистическа партия. И нейното ръководство и членове следва добре да се замислят дали наистина искат да бъдат наследници на подобни престъпления срещу собствената си държава и народ. И ако нямат нищо против – какво им дава моралното право днес отново да дават заявка да управляват България…  Защото дългата история, изпълнена с мрачни престъпления, определено не е добър атестат… И оправданията „такова е било времето“ със сигурност не звучат убедително. Добър знак все пак е, че тази година големи чествания на Бузлуджа няма да има. Но пък решението паметникът на Бузлуджа да бъде такъв от национално значение буди основания за безпокойство.

Както самият Маркс пише, комунизмът е призрак. На неговата идеология все още са подвластни много хора по света, като най-голям е броят им в Китай, където продължава да управлява Китайската комунистическа партия. За оттеглянето на над 300 милиона китайски граждани от ККП помага книгата „Девет коментара за комунистическата партия“, написана от журналисти от китайскоезичното издание на „The Epoch Times“.

В статията са използвани като източник материали от Уикипедия.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Comments 1

  1. Георги Динов says:
    Преди 2 години

    Прекрасна статия. Наистина, комунизма е най-великото зло на нашето съвремие.

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Лого на кампанията „Дари за MEDIAPOOL.BG – защити свободното слово“

Вълна на съпричастност за Mediapool и свободата на словото

0
0
Калоян Константинов, главен редактор на сайта "КлинКлин" и председател на журито на класацията "Златен Шиши" (снкмка: КлинКлин)

Сдружение „Клин“ раздаде наградите за вредна журналистика „Златен Шиши”

0
0
Розов цвят (снимка: Емил Рашковски/Епок Таймс България)

Българското розово масло – опасен токсичен продукт?

0
0
(Снимка: james-a-molnar/ unsplash)

ВКС реши: Без юридическа смяна на пола в България

0
1
Изложбата „Васил Левски в София и Софийско. 150 години ПАМЕТ И БЕЗСМЪРТИЕ“ може да бъде разгледана до 21 май 2023 г. (снимка Епок Таймс България)

150 години ПАМЕТ И БЕЗСМЪРТИЕ – вдъхновяваща изложба за Васил Левски в София

0
0
снимка: Маркус Сpiske/unsplash

Нови санкции по „Магнитски“ за корумпирани лица в България

0
0
Сеизмичната опасност в България за период на повторяемост от 475 години (НИГГГ-БАН)

Опасността от земетресения в България

0
0
vision spring2002 a dark fellow from trier 1920x1080 1

Призракът на комунизма е все още жив

0
0
(снимка: "Фейсбук")

13 януари – ден на българското кино

0
0
Пресконференция на тема Преследването на Фалун Дафа в и извън Китай, Дома на Европа, 12 декември 2022 г. (снимка: Мартин Георгиев, Epoch Times Bulgaria)

Милиони преследвани заради вярата им, сред тях и българи

0
0
Проф. Емил Ботев в оперативна зала на Националната сеизмологична служба на БАН, част от департамента „Сеизмология и сеизмично инженерство“ от Национален институт по геофизика, геодезия и география (НИГГГ) (снимка: личен архив)

Проф. Емил Ботев: Земетресението в Турция беше очаквано

0
0
Плакат на документалния филм за Кристиан Таков "Моралът е доброто"

„Моралът е доброто“ – филм за живота на Кристиан Таков

0
0
Следваща публикация
Изображение: Pexels

Pegasus e само върхът на софтуерния шпионски айсберг

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.