Forbes разкриват идентичността на най-богатите хора в Пекин
За първи път Пекин изпревари Ню Йорк по численост на милиардери. Това стана ясно от класацията на Forbes на най-богатите хора в света за 2021 г. В него се вижда, че Пекин вече разполага със 100 милиардери, докато Ню Йорк присъства с 99.
В класацията на най-богатите личности в света влиза и българинът Влад Тенев, който е съосновател на платформата за търговия с акции Robinhood, като състоянието му е в размер на 2 млрд. долара, според изчисления на Forbes.
Според англоезичния „Епок Таймс“ най-богатите хора в Пекин се занимават предимно с технологии, електронна търговия, производство, образование, биопроизводство, фармацевтика и недвижими имоти. Най-богатият човек там е Джан Имин – основател и главен изпълнителен директор на технологичната компания ByteDance Ltd., като състоянието му възлиза на 35,6 млрд. долара. Продукти на компанията са и социалните платформи TikTok и китайската му версия Douyin.
Джан Имин – основател на ByteDance Ltd.
Напомняме, че някои от тези контролирани от Китайската комунистическа партия (ККП) компании са специализирани в областта на киберпространството и технологиите за изкуствен интелект, които са от особена важност за сигурността на международната общност.
На 25 септември 2020 г. в правни документи, внесени в съда от Министерството на правосъдието на САЩ, се посочва, че главният изпълнителен директор на ByteDance Джан Имин e „говорител“ на ККП, както и че компанията му е тясно свързана с властите в Пекин, което е заплаха за сигурността на американците – съобщават от англоезичния „Епок Таймс“. В отделен документ от 25 септември миналата година са посочени редица доказателства, че в офиса на компанията в Пекин работят 130 членове на ККП, както и че ByteDance е подчинена на законите на ККП, което може да изисква от компанията да подпомага и съблюдава разузнавателни дейности под ръководството на партията.
Цензура в Douyin и TikTok
През 2019 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп подписа две изпълнителни заповеди, които забраниха на американски компании или физически лица да извършват транзакции с компанията майка на TikTok – ByteDance и компанията майка на WeChat – Tencent, след 20 септември 2020 г.
От заповедта става ясно, че TikTok извлича голямо количество информация за своите потребители като местоположение, история на сърфиране и търсене и т.н. Този пряк достъп до такава лична информация е описана като „заплаха“ за американците, която позволява на ККП да следи местонахождението на „федерални служители и изпълнители, да създава досиета с лична информация за изнудване и извършване на корпоративен шпионаж“.
Друга запазена марка на комунистическия режим в Китай е налагането на цензура върху чувствително за партията съдържание в интернет. През септември 2019 г. репортаж на The Guardian разкрива, че теми като протестите в Хонконг и нарушаването на правата на уйгурите и други мюсюлмански малцинства са силно цензурирани в платформи като TikTok.
Интересен детайл, предоставен от англоезичния „Епок Таймс“ е, че забраненото съдържание в платформата е разделено на две категории: Публикациите за популяризиране на Фалун Гонг са маркирани като „сериозни нарушения“; публикациите за независимостта на Тибет, отношенията на Тайван с Китай и инцидентът на площад „Тиенанмън“ са маркирани като „лични“, което означава че могат да бъдат гледани само от качилият съдържанието потребител и не могат да бъдат споделяни публично.
Технологичните гиганти Qihoo 360 и QI-ANXIN
В списъка на пекинските богаташи на Forbes са и Джоу Хонги, председател и главен изпълнителен директор на Qihoo 360 Technology, със състояние от 4 млрд. долара и Ци Сяндун, председател на компанията за киберсигурност QI-ANXIN с 3,3 млрд. долара.
И двете компании са изиграли важна роля в подпомагането на ККП да създаде своята защитна стена и да използва технологията на изкуствения интелект за наблюдение на китайците.
Qihoo 360, чието пълно име е Beijing Qihoo Technology Co. Ltd., е основана от Джоу Хунжи през септември 2005 г. Това е интернет компания, специализирана в областта на киберсигурността.
През 2012 г. Qihoo 360 се присъединява към проекта на ККП Great Firewall, който цели да следи комуникациите в мрежата, да прекъсва, блокира и отсява предаването на съдържание, което не отговаря на официалните изисквания на ККП.
През май 2020 г. Qihoo 360 също е добавена в черния списък за контрол на износа на Министерството на търговията на САЩ.
QI-ANXIN Group, основана през 2014 г., е една от най-големите китайски компании за киберсигурност и според официалния ѝ уебсайт „се е превърнала във водещ национален доставчик на киберсигурност, базиран на големи данни, изкуствен интелект и технологии за оперативна сигурност“.
Китайските държавни медии също така съобщават, че клиентите на QI-ANXIN обхващат повечето отдели на централното правителство, предприятия, които са му пряко подчинени, и банки.
През 2017 г. китайският лидер Си Дзинпин лично инструктира Администрацията за киберпространството да се съсредоточи върху контрола на глобалния интернет, така че да замени влиянието на Съединените щати, според вътрешни документи на ККП, получени наскоро от The Epoch Times.