Getting your Trinity Audio player ready...
|
Помислете два пъти, преди да използвате обилно зехтин за своята паста или салата.
Зехтинът, който е ежедневие в средиземноморската кухня и е в основата на много салати в Европа, поскъпва главоломно. Това е нагледен пример за това как храните все още изпреварват общата инфлация в Европейския съюз.
От януари 2021 г. насам зехтинът е поскъпнал с около 75%, изпреварвайки общата годишна инфлация, която вече се смята за необичайно висока през последните няколко години и дори възлиза на 11,5% през октомври миналата година. А голяма част от инфлацията при хранителните продукти е настъпила само през последните две години.
В Испания, най-големият производител на зехтин в света, цените скочиха с 53% през август в сравнение с предходната година и с огромните 115% от август 2021 г. насам.
Освен зехтина, „цените на картофите също са в зашеметяващ ръст“, според статистическата агенция на ЕС Евростат. От януари 2021 г. до септември 2023 г. цените на картофите са се увеличили с 53%.
И ако семействата с високи и средни доходи могат сравнително лесно да се справят с подобни увеличения, те стават все по-голямо бреме за по-бедните семейства, много от които не са в състояние дори да изравнят увеличението на заплатите си с общия инфлационен индекс.
„В сравнение – посочва Европейската конфедерация на профсъюзите – номиналните заплати в ЕС са се увеличили с 11%“, което гарантира, че тази разлика ще продължи да се увеличава.
„Заплатите все още не успяват да се изравнят с цената на най-основните хранителни продукти, включително за работниците в самия селскостопански сектор, което принуждава все повече работещи хора да разчитат на хранителни банки“, заяви Естер Линч, генерален секретар на профсъюза. Хранителните банки (foodbanks) са места, където на нуждаещи се хора се предоставят безплатно храни, обикновено основни хранителни продукти и нетрайни продукти.
Годишната инфлация спадна рязко до 2,9% през октомври, което е най-ниското ѝ ниво от повече от две години, но инфлацията при храните все още е 7,5%.
Цените на хранителните продукти в Европа се повишиха по-рязко, отколкото в други развити икономики – от САЩ до Япония – поради по-високите разходи за енергия и труд, както и въздействието на войната в Украйна. Това се случва, въпреки че разходите за хранителни стоки спадат от месеци.
Дори и Европейската конфедерация на профсъюзите да обвинява в печалбарство агроиндустрията по време на криза, секторът за производство на зехтин е изправен пред свои собствени предизвикателства.
В Испания например фермерите и експертите обвиняват за това най-вече продължилата почти две години суша, по-високите температури, които влияят на цъфтежа, както и инфлацията, която се отразява на цените на торовете. Министерството на земеделието на Испания заяви, че очаква производството на маслиново масло за 2023-2024 г. да бъде с близо 35 % по-малко от средното производство за последните четири години.