• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Социализъм и свобода

Поетът Теодор Траянов: оставен да умре пребит в болничен склад

отЛилия Костова
31 януари , 2022
Поетът Теодор Траянов: оставен да умре пребит в болничен склад

Теодор Траянов (pinterest.com)

Престъпленията на комунизма спрямо българския народ са трудно изброими. Безспорно е, че негова първа жертва пада българският елит – политически, военен, интелектуален, земеделски, индустриален. Точно в този ред. На 1 февруари 1945 г. България е унищожена политически и военно (духът), в месеците след това следват икономиката (тялото) и интелектуалците (главата).

През всичките 45 години от своето управление Българската комунистическа партия не е спряла да преследва своите политически опоненти, макар и не така систематично, както през първото десетилетие от властта си. Първите десет години са достатъчни, за да насадят в българския народ позабравения страх и ужас от поробителя (в лицето на Османската империя). Извратената комунистическа пропаганда не се посвени да нарече годините на царска България „фашистко робство“ и да „образова“ по този начин новите поколения българи след 1944 г.

Днес, 77 години по-късно, българското общество все още не е наясно с огромните вреди, нанесени му от комунистическия режим. Следите от тях не са спрели да се проявяват – лъжата, страхът, умението да запазваш удобно мълчание и да угодничиш пред силните на деня продължава да е изискване за материален успех и висок социален статус. Трудът, инициативата, смелостта и почтеността остават недооценени. Дори могат да навредят. Но какво да направим?

Истината единствена може да ни направи свободни. Време е да си върнем истинските спомени за времето преди комунистическия режим. Време, в което България цъфти, дори да ѝ е трудно. Време на Възраждане за българския дух. Именно затова избрахме да разкажем за един от най-забравените български поети – невероятният български патриот с македонско потекло Теодор Траянов.

Теодор Траянов е роден на 30 януари 1882 г. в Пазарджик. Баща му Васил Тодоров Траянов е съдия, родом от Скопие. Майка му Елена Лютова е учителка, родът ѝ е от Велес, също в Македония. Има един брат, завършва Първа мъжка гимназия в София през 1899 г. (сегашното Шесто училище на ул. „Граф Игнатиев“). Следва две години във Физико-математическия факултет на Софийския университет и седем във Висшето техническо училище във Виена. През 1907 г. сключва брак с австрийката Елена Петерс, година по-късно се дипломира като архитект. Участва като доброволец в двете Балкански войни през 1912 – 1913 г. Носител на Златния кръст за храброст. Включва се и в четата на Христо Чернопеев – един от най-бележитите дейци на ВМОРО, съратник на Гоце Делчев и Борис Сарафов.

teodor trayanov s zhena si elena peters3910289E 0009 7B0D 073C 80B6083BA799
Теодор Траянов и съпругата му Елена Петерс

Между 1914 и 1920 г. Теодор Траянов заема дипломатически длъжности в българската легация в австрийската столица, а през 1922 г. е назначен в Генерално консулство на България в Бреслау (Вроцлав). Приет е от виенската артистична бохема, свързва се с писатели като Райнер Мария Рилке, Артур Шницлер, Хуго фон Хофманстал, Херман Бар и др. Неговата драматизация (пантомима) на „Младият крал“ от Оскар Уайлд по музика на българския композитор Димитър Караджов е поставена във „Volksoper“през 1914 г. и има 14 представления.

След година е отзован от дипломатическия си пост от правителството на Александър Цанков и се завръща в България, където учителства в Първа мъжка гимназия в София и пише. През 1922 – 1931 г. е един от редакторите на списание „Хиперион“ заедно с литературния критик Иван Радославов и писателя, поет и преводач Людмил Стоянов. Пише литературни портрети на наши актьори, превежда драмите „Ричард III“ от Уилям Шекспир, „Фиеско“ от Фридрих Шилер, „Принц фон Хомбург“ от Хайнрих фон Клайст, поставяни в Народния театър в София, прави и преводи, адаптирани за деца на известни литературни произведения.

Теодор Траянов блести не само с литературния си и архитектурен талант, но и със знанията си за музика и шахмат. За последното го запалва директорът на Първа мъжка гимназия Кунчо Кутинчев – най-добрият български шахматист по онова време. През 1907 г. печели първото неофициално републиканско първенство по шахмат, проведено в елитното софийско кафене „Смолницки“, като побеждава във всички партии. През 1931 г. става председател на новоучредения Български шахматен съюз, а на 13 април 1936 г. прави реми не с кого да е, а с четвъртия в историята на шахмата световен шампион Александър Алехин по време на сеанса му в София.

От 1937 г. е съредактор на сп. „Bulgarienwart. Illustrierte Monatsschrift für Fremdenverkehr, Wirtschaft und Kultur“ и помощник-драматург в Народния театър. В последните си години (1940–1945) изживява националистичния подем с възвръщането на Южна Добруджа, почетен е с юбилейно тържество (1942 г.) и в поведението му се долавят отчетливи патриаршески жестове, които, заедно с патриотичната му поезия, налагат сравнението с най-големия български поет: Иван Вазов.

Подобно на семейство Вазови, участта му след девети септември 1944 г.  е трагична. Макар и тежко болен от рак, той е затворен в Дирекция на милицията, където е многократно брутално пребиван от бой дотолкова, че очните му ябълки се пръсват… Накрая, за да не умре в милицията, го откарват в Александровска болница, където номинираният за Нобелова премия поет е просто захвърлен в един склад. През малкото време, в което е в съзнание, едва повдига с пръсти клепачите си, за да гледа – те са парализирани.

Творчеството му е забравено за дълго време, затова тук ще си позволим да припомним едно от най-вдъхновяващите му патриотични стихотворения, част от стихосбирката „Български балади“, публикувана през 1921 г.

Рицарите на труда

Да стегнем здраво редовете

под знамето на труд свещен —

днес жизнерадо слънце свети

над пътя ни благословен!

Днес стъпките на време ново

отекват в гордия ни ход,

ний идем, смели и готови,

да възродим един народ!

Трудът е воля плодотворна,

най-щедър извор на света,

в труда животът неуморно

разкрива своята красота!

Трудът превръща всичко в песен,

и в радост — всеки земен час,

трудът е пламъкът небесен,

що нивга не угасва в нас!

Трудът е вечният създател

на всяка жива благодат,

от вчерашния неприятел

той прави скъп, намерен брат!

Трудът е чудото, що води

към бога всеки земен син,

преражда племена в народи,

човека вдига в исполин!

Да впрегнем свойта сила млада

за устрем в път неотклоним,

и крепко българската сграда

в земята родна да внедрим!

С пречистен дух, с десница здрава,

ний, рицарите на труда,

ще бъдем стража величава

над българската свобода!

teodor trajanov
През 30-те години на миналия век Теодор Траянов е увековечен от българския скулптор с македонски произход Анастас Дудолов. Скулптурата може да бъде видяна до 20 февруари в Софийска градска художествена галерия. (снимка: Лилия Костова)

Поезията на Теодор Траянов е превеждана на немски език през 30-те и 40-те години на миналия век, както и през 2006 г. През 1949 г. е номиниран за Нобелова награда. От 2012 г. на всеки три години на негово име се провежда литературен конкурс, организиран от община Пазарджик.

Данните за смъртта на Теодор Траянов са от книгата на Христо Троански „Убийствено червено“.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

0
0

Свързани Публикации

Портрет на Карл Маркс. (John Jabez Edwin Mayall, colored by Olga Shirnina/CC BY-SA 2.0)

Какъв е бил Карл Маркс?

0
0
soc league

Бедите на човечеството, донесени от социализма

0
0
Продължаващата хватка на комунизма върху душата и обществото: "Поколения опустошение"

Продължаващата хватка на комунизма върху душата и личността

0
1
Картина, изобразяваща действията на Парижката комуна през 1871 г.

Светът отбелязва годишнина от Парижката комуна – какво ни донесе тя

0
0
Комунистически лозунг

Лъжата – основен похват на комунизма

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Следваща публикация
Кадър от филма "Второто освобождение"

Истината за "Второто освобождение" на България - документален филм

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria