Getting your Trinity Audio player ready...
|
Отвъд конвенционалната медицина има много възможности за лечение на тялото, ума и духа
През 2008 г. Бор-Чен Хан, професор в катедрата по обществено здраве в Медицинския университет в Тайпе, открива, че има 19 сантиметров тумор в черния си дроб. След като отстраняват почти две трети от черния му дроб, раковите клетки се разпространяват в белите дробове. Професорът преминава през 25 сесии химиотерапия и 12 сесии лъчетерапия, като приема и специални перорални медикаменти. Три години по-късно той отново се подлага на операция заради рецидив на рака на черния дроб.
Днес проф. Хан се бори успешно с рака вече 15 години, без да има рецидив или нужда от медикаменти. Сега той е не само по-здрав, но и по-енергичен от всякога. Пътят му в борбата с рака го е накарало да се замисли за истинските тайни за постигане на физическо благополучие. В здравното предаване „Health 1+1“ на Epoch Times той представя методите си за самолечение, като споделя личния си опит и безценни прозрения за преодоляването на рака.
Хан е диагностициран с остър хепатит на 31-годишна възраст, което го кара да направи приоритет храненето и цялостното си здраве. Въпреки това на 51 години той все пак е диагностициран с рак на черния дроб. Пътуването му през това премеждие довежда до дълбокото осъзнаване, че истинското здраве изисква грижа за четири аспекта: физическа хармония (диета и упражнения), емоционална, духовна и социална хармония. Само ако се грижим едновременно за всички тези аспекти, можем да предотвратим или да се преборим с рака.
1. Диета против рак
Когато става въпрос за диета за борба с рака, проф. Хан следва следните принципи:
- 1. Подбор на храната: Избирайте пресни, сезонни, нетоксични и чисти храни.
- 2. Простота на хранителната обработка: Консумирайте храни, приготвени с прости методи на готвене и сведете до минимум консумацията на силно преработени храни.
- 3. Малко количество храна: Яжте умерено и избягвайте преяждането.
- 4. Бавно хранене: Дъвчете бавно, докато се храните.
- 5. Хранене с усмивка: Хранете се с положителна нагласа, тъй като тя подпомага храносмилането и усвояването.
По време на това изпитание в живота си проф. Хан включва в диетата си домашно приготвени плодови и зеленчукови сокове, като се стреми да коригира предишните си избирателни хранителни навици и да гарантира, че получава всички основни хранителни вещества, като същевременно прави детокс на организма.
Започвайки с дневен прием на 1,5 – 2 л. сок, сега той е намалил приема от 280 – 450 мл. на ден. Това, заедно със самостоятелно коригираната му диета, му позволява да поддържа балансиран хранителен режим.
Съставките на соковете включват зеленчуци и плодове, както и ядки и подправки – общо около двадесет до тридесет вида. Делът на зеленчуците обикновено е два пъти по-голям от този на плодовете. Той включва и подправки като канела, куркума, джинджифил и черен пипер, които не само притежават отлични антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, но и осигуряват затопляне, за да балансират охлаждащия характер на зеленчуците и плодовете. Семена като бял сусам, черен сусам и лен също могат да се включат, за да увеличат хранителното разнообразие и баланс.
Публикация в списание Nutrients през 2016 г. показва, че подправки като куркума, черен пипер, лют червен пипер и шафран имат противораково действие.
Освен това проф. Хан набляга на концепцията за „умереност в консумацията на храна“, което по същество означава да се яде малко повече от това, което е полезно за организма, и малко по-малко от това, което не е полезно. Той подчертава, че е важно да не се привързваме прекалено към храната и споделя, че със спокойно отношение към храненето човек може ефективно да се бори с рака и да подобрява цялостното си благосъстояние.
2. Промяна в начина на мислене
Проучване, публикувано в списание SSM – Population Health през 2022 г., потвърждава, че хроничният стрес може да бъде свързан с повишен риск от специфична смъртност от рак. Изследователите провеждат ретроспективен анализ, като използват данни за САЩ от Националното изследване на здравето и храненето, обхващащо периода 1988-2010 г., заедно с данни от Националния индекс на смъртността до 31 декември 2019 г. Резултатите показват, че участниците с високо алостатично натоварване или висок кумулативен стрес имат 14% повишен риск от смърт от рак.
След като е диагностициран с рак, най-значителната промяна в проф. Хан е, че той става по-умерен и по-спокоен. Преди това той има високи нива на стрес, което води до напрежение и емоционални предизвикателства. Освен това междуличностните му отношения също страдат. Проф. Хан обяснява, че прикриването на негативни емоции като омраза, скръб и мъка може да предизвика увеличаване на стреса, което в крайна сметка води до състояние на хронично възпаление.
Проф. Хан претърпява значителни промени в начина си на мислене. Той възприема оптимистичен и положителен поглед върху живота, като подхожда към предизвикателствата с хладнокръвие. Научава се да се отпуска, да не се обижда и дори да предлага извинение, като търси помирение с другите. В резултат на това става по-щастлив в ежедневието си.
Най-забележителният пример е подобряването на отношенията му със съпругата и дъщеря му. Проф. Хан си спомня случка по време на химиотерапията му, когато неговата съпругата му приготвяла ядене, а той се оплакал, че не е достатъчно вкусно. Критиката му разплакала съпругата му. В този момент той осъзнал, че непрекъснато се оплаквал от семейството си. Тогава се запитал: „Дали това отрицателно чувство е полезно за здравето ми? Защо откакто сме женени, имаме конфликти със съпругата ми?“
В този момент проф. Хан решава да се откаже от всички обидни оценки и негативи, които е таил към семейството си. Той се извинил на съпругата си с думите: „Не съм прав.“ Щом тези думи излезли от устата му, той почувствал незабавно освобождаване от стреса и цялото му тяло се отпуснало. Имал ясно чувство, че отношенията им ще вземат положителен обрат.
Връзката на проф. Хан с дъщеря му била подобна. Както много азиатски родители, които имат високи очаквания към децата си, той налагал строго възпитание, което оказвало значителен натиск върху дъщеря му и водело до емоционални травми.
Хан осъзнава, че да се оказва натиск върху някого не е израз на любов – това само води до увеличаване на дистанцията между членовете на семейството. Ето защо той поднася извинения на дъщеря си за миналите им разногласия, започва да разговоря с нея и преодолява отворилата се пропаст между тях – и в крайна сметка заздравява отношенията между баща и дъщеря.
Когато става въпрос за промяна в начина на мислене, проф. Хан споменава, че често е чувал фразата „самоусъвършенствай се, не изисквай от другите“. По-лесно е обаче да се каже, отколкото да се направи, защото повечето хора нямат решителност да предприемат действия. Той осъзнава, че ключът е първо да признае грешките си от миналото, а след това да се ангажира с лична промяна. Чрез непрекъснато самоусъвършенстване е възможно да се преоткрие и любовта към хората около нас.
Както проф. Хан казва: „Когато любовта се връща, ракът си отива.“
Ракът не е краят на света
В подробен преглед, публикуван в медицинското списание Trends in Cancer през 2019 г., се посочва, че ракът не е само физическо заболяване – неговите психологически и социални последици създават множество предизвикателства по време на лечението и процеса на възстановяване. Подобно на начина, по който злокачествените клетки растат и се разпространяват в тялото, негативните нагласи също могат да хвърлят сянка върху живота на пациента.
Публикацията също така посочва, че изпитанието „рак“ всъщност може да послужи като катализатор за положителна промяна. Нагласата „ракът може да бъде възможност“ може да вдъхнови личностно израстване, да насърчи това живота да се оцени по нов начин или да мотивира важни промени в начина на живот на човек, като например приемане на по-здравословен хранителен режим и редовно изпълнение на физически упражнения.
В проучване, публикувано в медицинското издание Health Psychology през 2022 г., са изследвани 273 жени, преживели рак на гърдата и гинекологичен рак. Проучването установява, че 65,9% от оцелелите са съгласни с твърдението, че „ракът може да бъде възможност“, 52,4% са съгласни, че „ракът е управляем“, а само 20,1% подкрепят мнението, че „ракът е бедствие“. Интересно е, че оцелелите, които са подкрепили последната нагласа, съобщават за по-ниско качество на живот, свързано със здравето, в сравнение с тези, които са подкрепили първите две нагласи.
3. Значението на понижаването на стреса
Проф. Хан възприема техниката за стоенето с крака, потопени във вода, която се практикува в йогата – за ефективен начин за отпускане на тялото и ума. Този метод не е сложен за изпълнение и може лесно да бъде включен в ежедневието на човек. Накисвайте краката си в студена вода с щипка морска сол всяка вечер преди лягане. Можете да използвате и топла вода, ако през зимата е твърде студено. Не забравяйте да изчистите съзнанието си и избягвайте да говорите, да се храните, да използвате мобилен телефон или да четете през това време. Просто седнете тихо, потопете краката си за десет минути, а след това ги изплакнете и подсушете с чиста вода.
Проф. Хан обяснява, че този метод на накисване на краката симулира потапяне на краката в морска вода, което може да помогне за успокояване и отпускане на ума. Той има регулиращ ефект както върху симпатиковата част на нервната система, така и върху парасимпатиковата част. В допълнение към стимулирането на по-добър сън, методът може също така да подобри тена на лицето, енергийните нива и яснотата на ума. Той уточнява още, че като накисвате краката си в студена вода, умът ви става по-спокоен, което предотвратява безпокойството. Тази практика помага за освобождаване от натрупаните през деня отрицателни емоции и също така осигурява охлаждащ ефект върху черния дроб, като по този начин засилва функцията му за детоксикация на организма.
Двете основни идеи на проф. Хан от пътя му срещу рака
Решенията на проблемите ви често се намират в нови и непознати територии. Например, въпреки че консултацията с медицински специалист е от решаващо значение при справяне с болестта, не е задължително тя да се ограничава до конвенционалната западна медицина. В световен мащаб има многобройни алтернативни терапии – не се колебайте да ги изследвате с отворено съзнание.
Поддържането на здравето включва пет ключови аспекта – емоционално благосъстояние, физическа активност, здравословно хранене, добър сън и духовно израстване. Проф. Хан подчертава, че истинското здраве идва от грижата за духовното израстване на човека, което може да се постигне чрез прояви на доброта, състрадание и любов към другите.