Повече от сто души починаха през 2024 г. заради изтезания и малтретиране
Повече от 25 години, след като Китай забрани Фалун Гонг, преследването на духовното движение от режима продължава непрекъснато, като хиляди последователи на Фалун Гонг са арестувани, вкарвани в затвор и измъчвани заради убежденията си.
Minghui.org, базиран в САЩ уебсайт, документиращ преследването на Фалун Гонг, съобщи на 7 ноември, че почти 5000 последователи са били задържани и измъчвани от режима през първите десет месеца на тази година. От тях почти хиляда са били в затвори, а 117 са починали в резултат на жестокото отношение към тях.
В доклад от 5 ноември Bitter Winter – италианско издание за правата на човека – изрази загриженост относно малтретирането на практикуващи Фалун Гонг в китайските затвори. Докладът описва присъдите на двама практикуващи Фалун Гонг от Вътрешна Монголия. Сун Уентиан и Гуо Чангсуо са осъдени съответно на седем и седем и половина години затвор само заради притежаване на литература на Фалун Гонг в домовете си.
Списанието за човешки права Bitter Winter заяви, че този тип присъди са „вече толкова чести, че светът едва ли им обръща внимание.“
Фалун Гонг, известен още като Фалун Дафа, е духовна практика, която съчетава медитативни упражнения с принципите истина, доброта и търпение. Основан през 1992 г., Фалун Гонг става широко популярен в Китай в края на 90-те години, достигайки 70 – 100 милиона последователи.
Въпреки това, през 1999 г. Дзян Дзъмин – тогавашният лидер на Китайската комунистическа партия (ККП), започва да възприема моралните учения на Фалун Гонг и нарастващата му популярност като заплаха за авторитарното, атеистично управление на ККП, и започва кампания на преследване за унищожаване на практиката.
Арестуван бивш учител от прогимназията
Minghui съобщава за случая на Ма Дзуфу, 60-годишен бивш учител от окръг Дзинтай в северозападната китайска провинция Гансу. Той практикува Фалун Гонг от 1998 г.
На 13 юли Ма е арестуван заради убежденията си. На 6 август е подложен на закрит съдебен процес и осъден на 18 месеца затвор, съобщава Minghui на 5 ноември.
На 4 ноември Ма е прехвърлен в затвора Ланджоу, известен затвор с висока сигурност. Когато присъдата му започва да тече, в резултат от полицейските изтезания по време на задържането му – той вече страда от физически и психически здравословни проблеми – затруднено ходене, нарастваща депресия, тревожност и объркване.
Последната присъда на Ма не е единствената за него. От 2000 г. той е арестуван многократно и е излежал две присъди в трудов лагер.
Осъдена възрастна жена
Осемдесетгодишната Джао Ин е практикуваща Фалун Гонг от индустриалния мегаполис Гуанджоу в южната китайска провинция Гуандун.
Възрастната жена е арестувана на 1 август за престъплението „разпространение на брошури на Фалун Гонг“ в кварталите на Гуанджоу през април 2021 г.
На 5 септември Джао е изправена пред съда в районния съд Хайджу. Адвокат по правата на човека защитава Джао и пледира за нейното оправдаване.
Въпреки това, на 29 октомври тя е осъдена на 42 месеца затвор и глобена с 5000 юана (около 700 долара), според доклад на Minghui.
От момента на арестуването и задържането ѝ здравето на Джао се е влошило сериозно. Тя се нуждае от осем различни лекарства всеки ден за състоянието си – сърдечно заболяване и рак на пикочния мехур. „Животът ѝ е в опасност“, съобщава Minghui.
Лекарка понесла десетилетия на изтезания
Може би най-сърцераздирателният случай, съобщен от Minghui, е този на бившата акушер-гинеколожка Фан Уенфан. Сега на 70 години, Фан е понесла десетилетия на изтезания, незконно задържане и затвор заради отказа си да се отрече от убежденията си.
Minghui съобщава за жестокото преследване, което Фан е преживяла, в четири отделни статии за 20 години – от декември 2003 г. до октомври 2024 г.
Фан, която някога е работила в общинската болницата Уенфън в град Фуян, в централната китайска провинция Анхуей, е била арестувана седем пъти, държана в центрове за промиване на съзнанието два пъти, излежала три присъди в трудови лагери и вкарвана в затвор в три отделни случая. Тя отново е задържана през 2022 г., след като е излежала седемгодишна и петгодишна присъди в същия затвор.
През годините тя е била жестоко бита, връзвана за „легло на смъртта“, окачвана с белезници за китките вкл. да виси на тях с тежестта си, принудително хранена с дебела тръба, разкървавяваща гърлото, докато е съблечена и унижавана, и влачена по пода, оставяйки я със сериозни наранявания. Сега тя не може да ходи и оцелява с течна храна, съобщава Minghui.
Над 100 метода на изтезания в китайски центрове за задържане и затвори, прилагани на практикуващите Фалун Гонг, са докладвани от Minghui, включително побой, прилагане на електрически шок, сексуално насилие, лишаване от сън и храна, принудително хранене и принудително инжектиране на увреждащи нервите лекарства.
Изтезания в центрове за задържане и трудови лагери
Minghui документира преследването на Фан в доклад от 2023 г.
Фан, която е практикувала Фалун Гонг от години и е усещала подобрение в здравето си, отказва да се отрече от вярата си, когато практиката е забранена през 1999 г. Този отказ бележи началото на безмилостното ѝ преследване от китайските комунистически власти.
През март 2000 г. Фан е изпратена в женския трудов лагер Хъфей заради вярата си. Тя започва гладна стачка в знак на протест срещу незаконното ѝ задържане.
Полицията в лагера нарежда на шест – седем затворници да я хранят насила по брутален начин, оставяйки устата, езика и гърлото ѝ тежко наранени. Почти на смъртно легло, тя е изпратена вкъщи от трудовия лагер през март 2001 г.
Въпреки това, точно когато започва да се възстановява, Фан е задържана отново през 2001 г. и е изпратена обратно в трудовия лагер за повече от половин година. Там отново е измъчвана до състояние близко до смъртта. Властите я изпращат вкъщи и изнудват съпруга ѝ за пари, определяйки ги като медицински разходи.
В началото на 2002 г., след известно подобрение в здравето ѝ чрез практикуването на Фалун Гонг, Фан отново е задържана. Тя е вързана за легло с въжета, метод на изтезание известен като „легло на смъртта“, правени са ѝ интравенозни вливания и ѝ е отказван достъп до тоалетна. Още веднъж Фан е измъчвана почти до смърт и накрая изпратена вкъщи.
Мъченията на Фан продължават през септември 2002 г., когато е изпратена в центъра за задържане Фунан, където принудителното хранене и други злоупотреби я оставят в състояние на хипогликемия и изтощение. Китайските власти най-накрая я освобождават, когато става ясно, че животът ѝ е в риск.
Въпреки това, само един ден след освобождаването ѝ, Фан е отведена отново в центъра за задържане Ин Шан, където понася над месеца изтезания, връщайки се вкъщи полужива.
В рамките на месеци след връщането ѝ вкъщи през май 2003 г., Фан е отведена от местната полиция отново и този път е задържана в центъра за задържане Линцюан за повече от шест месеца, където е подложена на тежки физически и психически изтезания. Косата ѝ е изскубана на кичури, ушите и носът ѝ са тежко наранени, докато устните, устата и езикът ѝ са кървящи и осакатени. Зъбите ѝ са извадени. Често припада от болка.
Брутално малтретиране в затвора
Лишаването от свобода на бившата лекарка заради практикуването на Фалун Гонг продължава през годините с три отделни престоя в женския затвор в провинция Анхуей.
Тя е била в затвора общо 17 години, според информация от Minghui.
Безмилостните изтезания я оставят на легло и парализирана с години. При завръщането си вкъщи обаче, тя възвръща част от здравето си чрез практикуването на Фалун Гонг.
През 2013 г. Фан е арестувана отново и осъдена на още пет години за притежаване на брошури на Фалун Гонг. Тя е подложена на още изтезания и малтретиране.
Последното ѝ затваряне е през юли 2022 г. По-късно е осъдена на пет години затвор и е изпратена в женския затвор в провинция Анхуей, където състоянието ѝ от страданията ѝ се влошават.
Отказът на Фан да се отрече от вярата си или да пее пропагандни песни на ККП води до допълнителен побой, отказ на храна, вода и достъп до тоалетна. Принудена е да седи или стои в мъчителни пози с часове.
Властите на ККП често използват затворници с дългосрочни присъди, осъдени за тежки престъпления, които да измъчват в затвора практикуващи Фалун Гонг, предлагайки награди като намаляване на присъдите в замяна на тяхното съдействие. Тези издевателства са оставили Фан неспособна да ходи, без зъби и зависима от течна храна, за да оцелее.
Днес Фан остава в затвора и здравето ѝ продължава да се влошава.
Според Minghui, преследването на Фан в женския затвор в провинция Анхуей е само върхът на айсберга, когато става въпрос за бруталното отношение към практикуващите Фалун Гонг , което уебсайтът нарича „ад на земята“. Много други практикуващи Фалун Гонг също са държани в същия женски затвор, подлагани на безмилостно физическо и психическо малтретиране и жестокост от страна на затворническите надзиратели и затворници-насилници.
„Пример за почтеност“
Бившият китайски адвокат по правата на човека У Шаопин, който сега живее в Съединените щати, коментира преследването на Фан от ККП.
Пред The Epoch Times на 5 ноември, У казва, че вярата или религиозните убеждения са защитени дори в конституцията на ККП или поне на хартия, те са право, от което се ползват всички китайски граждани.
„Фалун Гонг… учи хората да бъдат добри и да вършат добри дела. Не само че са невинни, но всъщност са направили нещо похвално“, каза У.
Той каза, че Фалун Гонг е пример за почтеност, доброта и висок морал в Китай.
„Китайското общество днес е в състояние на разпад. Въпреки това, в такава предизвикателна среда, практикуващите Фалун Гонг продължават да поддържат вярата си, да вършат добри дела и да разпространяват истината. Въпреки обществената деградация под управлението на Китайската комунистическа партия, те не са се поддали на заобикалящия ги морален разпад“, казва той.
Луо Я допринесе за този материал.