Getting your Trinity Audio player ready...
|
Ново проучване показва, че честотата на диагностицираните случаи на COVID-19 сред хора, приемащи пробиотици е почти наполовина по-ниска от на приемащите плацебо
Последните проучвания показват, че приемът на пробиотици може да намали риска от COVID-19 инфекция и появата на симптоми при неваксинирани хора.
Проучването, проведено от Университета Дюк и публикувано в Clinical Nutrition през декември 2023 г., включва 182 участници. Всички те са били в контакт със свои близки, заразени с COVID-19, но самите участници не са проявили симптоми и никой от тях не е бил ваксиниран срещу COVID-19. Изследователите са разделили участниците на случаен принцип на две групи, като едната е приемала пробиотици, а другата – плацебо (контролната група) в продължение на 28 дни.
Резултатите сочат, че сред 91 души от групата на приелите пробиотици – 24 са имали симптоми, докато в групата на плацебо, също от 91 души – със симптоми са били 39. Това показва значително по-малка вероятност за развитие на симптоми в групата с пробиотици, в сравнение с плацебо групата. Освен това честотата на диагностициране на COVID-19 в групата на пробиотиците е 8,8%, в сравнение с 15,4% в групата на плацебо. Необходимо е да се отбележи и че при лицата от групата на пробиотиците потвърждаването на диагнозата е отнело повече време.
Изследователите са събрали също 260 проби от изпражненията на 106 участници и са ги анализирали, за да оценят чревния микробиом. Те са установили, че в сравнение с контролната група, хората от групата на пробиотиците са имали значително по-високи нива на L. rhamnosus (полезни за червата бактерии) в пробите си.
Д-р Пол Вишмайер, заместник-председател по клиничните изследвания в Катедрата по анестезиология на Дюк и съавтор на проучването, заяви в прессъобщение, че още преди COVID-19 пандемията е имало убедителни доказателства, че пробиотиците допринасят за предотвратяване на респираторните инфекции.
Той цитира широкомащабно проучване върху бебета в Индия, публикувано в Nature през 2017 г., което показва, че пробиотиците могат да подобрят имунната функция чрез различни механизми. Такива механизми са: увеличаване броя на регулаторните Т-клетки, намаляване на провъзпалителните цитокини, укрепване на защитната бариера срещу белодробни инфекции и модулиране на антивирусната генна експресия.
Пробиотиците намаляват риска от COVID-19 инфекция
Предишно проучване демонстрира, че пробиотиците могат да променят чревната микрофлора на човека, който ги приема, да произвеждат антивирусни метаболити и да взаимодействат с имунната система, свързана с червата, като повишават имунитета. Имунните ефекти на чревната микробиота, улеснени от движението на имунните клетки, могат да се прехвърлят към белите дробове, защитавайки дихателната система.
Според това проучване, което включва над 370 000 участници в три държави, при лицата, приемащи пробиотици рискът от заразяване с вируса COVID-19 е с 14% по-нисък, отколкото при тези, които не ги приемат.
Ролята на диетата за отглеждането на полезни чревни бактерии
В допълнение към приема на пробиотични добавки, здравословните хранителни навици могат да осигурят оптимална среда за пробиотиците. Д-р Хсу-хуа Лин – лекар на обща практика в Тайван, посочва, че култивирането на здравословна чревна микрофлора започва с основни практики, включително поддържане на балансиран хранителен режим и редовна консумация на храни, богати на лактобацили, като кисело мляко, кимчи, нато, мисо и др. От решаващо значение са и установяването на добър режим на сън, умерените физически упражнения и справянето със стреса. Д-р Лин предлага да се включат храни, богати на фибри – като зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни, за да се насърчи по естествен начин растежът и оцеляването на пробиотиците.
Ин-Чъе Цай, професор в Националния университет „Ян Мин Чъао Тун“ в Тайван и експерт по пробиотици, сподели в програмата “Health 1+1”, че консумацията на кисело мляко е най-ефикасният начин да се снабдим с пробиотици. Само една-единствена порция може да осигури милиарди полезни бактерии. Освен това умерената консумация на кимчи може да помогне за увеличаване на приема на фибри и олигозахариди. Тези компоненти, известни като пребиотици, служат като храна за пробиотиците, допринасяйки за оптималното развитие на полезните бактерии в червата.
Също така на пазара се предлага разнообразие от функционални пробиотични добавки. Професор Цай съветва потребителите да обърнат внимание на вида на пробиотика и да потърсят в интернет дали съответните научни статии потвърждават неговата ефикасност.