Getting your Trinity Audio player ready...
|
Нарастването на пазарния дял на Русия в доставките на газ през май подсказва за трудностите при откъсването на Европа от руската енергия
За първи път от две години Русия задмина САЩ по внос на газ в Европа през изминалия месец май.
След започването на военните действия на Русия в Украйна в началото на 2022 г., Москва намали доставките си на газ за Европа по тръбопроводи, като регионът увеличи вноса на втечнен природен газ с кораби и с основен доставчик – САЩ.
Въпреки усилията на региона да се откъсне от руските изкопаеми горива след войната в Украйна, миналия месец САЩ реализираха 14% от доставките за региона, което е най-ниското ниво от август 2022 г. насам, сочат данните на глобалния доставчик на пазарна информация Independent Commodity Intelligence Services (ICIS), цитирани от Financial Times.
Този факт подсилва мнението, че по-нататъшно намаляване на зависимостта на Европа от руския газ ще е тежка задача, тъй като няколко източноевропейски държави, от които главно Словакия и Австрия, разчитат на вноса от Русия. Понастоящем доставките по тръбопроводи до Европа идват само през „Турски поток“, минаващ през България.
От друга страна, обръщането на посоката „вероятно няма да продължи дълго“, смята Марцек-Мансер от ICIS, тъй като през лятото Русия ще може да доставя втечнен природен газ за Азия по Северния морски път – най-краткото разстояние по вода между Европа и Азия. Това вероятно ще намали количеството, изпращано за Европа, докато производството на втечнен природен газ в САЩ ще се увеличава.
„Русия разполага с ограничена гъвкавост, за да задържи този дял [в Европа], тъй като търсенето [на газ] се увеличава през следващата зима, докато общото производство на втечнен природен газ в САЩ само нараства, а до края на годината на световния пазар ще се появи допълнителен, нов капацитет“, посочва експерта.
Позицията на ЕС
В средата на 2022 г. Русия спря да изпраща газ по тръбопроводите, които я свързват със Северозападна Европа, но продължи да осигурява доставки чрез тръбопроводи през Украйна и Турция. Споразумението за транзит между Украйна и Русия също приключва тази година, което излага на риск потоците по маршрута.
Европейската комисия подкрепя усилията за изготвяне на инвестиционен план за разширяване на капацитета на тръбопроводите в Южния газов коридор между ЕС и Азербайджан. Високопоставен служител на ЕС заяви, че доставките по този маршрут понастоящем не са достатъчни, за да заменят 14 млрд. куб. м руски газ, които понастоящем преминават през Украйна за ЕС всяка година.
Комисарят по енергетиката на ЕС естонката Кадри Симсон заяви, че по време на пътуването си до Япония този месец е изразила загриженост относно пренасочването на втечнен природен газ от Европа за задоволяване на търсенето в Азия.
„ЕС е готов да буферира всякакви негативни събития, свързани с търсенето или предлагането на световните пазари на газ“, посочи тя. „Нашите газови хранилища остават на рекордно високи нива [и] нашето търсене на газ се стабилизира на рекордно ниски нива, като е намаляло с 20% в сравнение с 2021 г.“
Тази позиция Кадри Симсон изрази три месеца след изявлението си, което направи след заседание на Съвета по енергетика в Брюксел през март.
Тогава тя посочи следното: „Миналата година доставките на руски газ са представлявали 15% от общия внос на газ в ЕС, докато през 2022 г. те са били 24%, а година преди началото на войната – 45%. Като цяло вносът на газ от Русия е намалял със 71% от 2021 г. насам.“
„Цените на природния газ в ЕС са се понижили значително и сега са доста стабилни. Съхранението на газ е на ниво от 62%. С тези темпове в края на отоплителния сезон ще достигнем до ниво на съхранение между 45% и 55%. Това е добра основа за започване на новия сезон.“
„Що се отнася до предлагането, пазарът на газ е добре снабден. Европа може да разчита на стабилна мрежа от надеждни доставчици. Основните ни доставчици сега са Норвегия и САЩ.“
„Газпром“ и европейският пазар като основен източник на приходи
На 2 май руската енергийна група „Газпром“ публикува своя международен доклад за приходите, в който разкрива 6,84 млрд. долара нетни загуби през 2023 г., в сравнение с нетна печалба от около 13 млрд. долара през 2022 г. Приходите от продажби на газ са намалели с 40% за една година, показва още докладът. Загубите на „Газпром“ за 2023 г. представляват по данни на Bloomberg първият доклад на компанията за годишна нетна загуба от 1999 г. насам.
„Газпром“ се надява, че Русия ще сключи споразумение с Китай относно предложения газопровод „Силата на Сибир 2“, което ще помогне за възстановяване на износа на компанията. Руската енергийна група ще разчита и на подкрепа от страна на Кремъл, за да запази позициите си на газовия пазар.