Getting your Trinity Audio player ready...
|
Решението на Малайзия да задържи десетки практикуващи Фалун Гонг преди и по време на посещението на китайския лидер Си Дзинпин предизвика тревога в Държавния департамент на САЩ и сред правозащитници
Полицаи арестуваха 76 Фалун Гонг практикуващи в Куала Лумпур, които се бяха събрали за мирно, рутинно изучаване на текстовете на духовната дисциплина. Инцидентът се случи на 13 април – два дни преди пристигането на китайският партиен лидер Си Дзинпин в столицата на Малайзия.
Фалун Гонг, известен също като Фалун Дафа е китайска медитативна практика за усъвършенстване на съзнанието тялото, базирана на принципите Истинност, Доброта, Търпение, чийто последователи ККП преследва от 1999 г. до днес. Режимът в Пекин използва брутални методи за репресии срещу мирните Дафа практикуващи, включително варварски изтезания и насилствено отнемане на органи, докато са още живи. Органите са суровина в контролирания от държавата, мултимилиарден трансплантационен бизнес.
Сред арестуваните са били жена на възраст над 80 години и 10-годишно дете. 29 практикуващи са били китайци, които търсят в Малайзия защита от масовото преследване, насочено към духовната им практика в Китай. Няколко от тях са със статут на ООН бежанци. 47-те малайзийски граждани са били освободени часове след заминаването на Си, а китайските граждани са били пуснати на свобода през следващите две седмици.
Масовият арест е първият по рода си в Малайзия, който се случи по време на обиколката на Си Дзинпин в Югоизточна Азия, за да представи Китайската комунистическа партия (ККП) като надежден търговски партньор по време на тарифната война със Съединените щати.
Държавният департамент на САЩ изрази загриженост по повод арестите.
„Призоваваме Китайската комунистическа партия да прекрати своята почти 26-годишна кампания за изкореняване на Фалун Гонг и да спре опитите си да оказва натиск върху други правителства да потискат практикуването на Фалун Гонг“, заяви говорител на департамента пред The Epoch Times.
„Призоваваме Малайзия да зачита принципа на невръщане и да не връща практикуващи Фалун Гонг в Китай, където според сведенията те са били подлагани на мъчения и затвор заради своите убеждения.“
Малайзийските полицаи първоначално са обещали да пуснат задържаните да се приберат по домовете си, след като приключат с процедурната проверка на документите им. Нещата обаче са се променили в ранните часове на следващата сутрин, когато властите са конфискували телефоните и Фалун Гонг книгите на практикуващите, а някои от тях са били изпратени в магистратски съд за удължаване на арестите. Местни практикуващи са съобщили, че домовете им са били обискирани през същия период, като още един практикуващ е бил отведен в полицейския участък за разпит.
Ливай Броуди, изпълнителен директор на Информационния център Фалун Дафа, заяви, че инцидентът повдига „сериозни въпроси относно способността на китайския режим да изнася религиозно преследване в чужбина“.
„Ясно е, че ККП вероятно действа зад кулисите в опит да разшири преследването срещу Фалун Гонг извън границите на Китай“, коментира той пред The Epoch Times. „Виждали сме тези тактики и преди.“
Служители в полицейския участък, където са били задържаните са споделили, че действат под „натиск от… по-горе“, научи The Epoch Times. Местни източници са съобщили, че китайски агенти са наблюдавали местата за упражнения и информационните щандове на Фалун Гонг през седмиците преди посещението на Си.
Си Дзинпин си тръгна от Куала Лумпур на 17 април на път за Камбоджа. Малайзийският крал потвърди подкрепата си за инициативата „Един пояс, един път“ на Пекин – ръководен от Китай инфраструктурен проект. Според критици той може да се окаже капан, който да вкара държавите участници в дълг към Пекин или други сътрудничества с Китай в областта на търговията, културата и образованието.
Подобни „превантивни“ арести имаше и в Русия и Сърбия през 2024 г., предшестващи визитите на китайския комунистически лидер.
През декември 2014 г. български Фалун Гонг практикуващи бяха задържани в Сърбия по време на срещата 16+1 между тогавашния китайския премиер Ли Къцян и премиерите на 16 източноевропейски държави.
В Малайзия симпатизантите на Фалун Гонг упражняват свободно своята практика повече от три десетилетия.
Броуди призова малайзийските власти да защитят религиозната свобода и „да гарантират, че китайските практикуващи Фалун Гонг могат да останат в Малайзия като бежанци или да се преместят безопасно в други страни“.
„В продължение на 30 години практикуващите Фалун Гонг в Малайзия са могли да практикуват свободно и да споделят красотата на практиката с малайзийския народ“, посочи той. „Това е в полза на Малайзия.
„Световната общност на Фалун Дафа оценява тази откритост и призовава настоящите власти да отхвърлят всякакъв натиск от ККП за промяна на тази ситуация.“