Бившият държавен секретар Майк Помпео каза, че неуспехът да защити свободата на Хонконг от Китайската комунистическа партия (ККП) е един от „най-големите му провали“ като част от администрацията на президента Тръмп.
В края на юли 2024 г. Помпео взе участие в международна конференция за религиозните свободи и там изказа съжаленията си относно Хонконг. Според него западните демокрации са можели да се справят по-добре с опазването свободата на китайския метрополис.
„Често ме питат кой е най-големият ми провал. Това е [Хонконг]. Не знам дали щяхме да успеем да го запазим за цялото време, обещано от китайците, но със сигурност можехме да се справим по-добре. Ние заедно — САЩ, Британия и целият Запад, можехме да удължим времето и не го направихме. Поемам цялата отговорност за това.“
Контролът на ККП върху Хонконг се затегна в средата на 10-те години на 21-ви век. От предаването му на Китай през 1997 г. Пекин постепенно слагаше нови и нови забрани за метрполиса, подкопавайки обещаната му автономия. Като следствие от тези мерки в Хонконг избухнаха протести: през 2012 г. заради промените в учебната програма, а след това през 2014 г. възникна „Движението на чадърите“.
Движението, чийто представители искаха запазване на демокрацията в родината си, стигна своя връх през 2019 г., когато близо 2 милиона души излязоха на улиците, за да протестират срещу предложения закон, позволяващ граждани на Хонконг да могат да бъдат екстрадирани и съдени от съдилища в Китайската народна република. Натискът принуди Кари Лам, лидер на Хонконг тогава, да оттегли закона. Полицията реагира с бруталност и насилие на мирните протестиращи, което доведе до голяма подкрепа за тях. На местните избори продемократичните кандидати имаха мнозинство.
За ККП тези избори бяха знак, че Хонконг се изплъзва от контрола им. През юни 2020 г. Пекин предложи законопроект за националната сигурност, който поставя законите на ККП над законите на Хонконг. Законопроектът предвиждаше доживотен затвор за неясно описани престъпления като диверсия, отцепничество и тероризъм, което дава възможност за сериозен натиск върху опозицията на комунистическото управление и дисквалифициране на про-демократични кандидати, ограничава свободата на словото и принуждава недоволните да замълчат, като по този начин из основи подкопава автономията на Хонконг.
По време на конференцията г-н Помпео каза, че въпреки трудностите е можел да направи повече за защитата на демократичните активисти като Джими Лай – адвокат и медиен магнат, който в момента се намира в затвора.
„Мисля, че имаше доста ръце, които не направиха нужното, за да защитим Джими Лай и съмишлениците му по начин, който беше възможен“, коментира Помпео въпрос от Бенедикт Роджърс, съосновател и изпълнителен директор на „Hong Kong Watch“, свързан с нарушаването на човешките права от ККП.
Доклад, публикуван през май 2024 г. от Центъра за стратегически и международни изследвания, отбелязва, че свободата в Хонконг от 2020 г. насам прогресивно намалява в почти всички области, където има управление от ККП.
Според доклада „високата степен на автономия“, която трябваше да бъде запазена до 2047 г., е подкопана заради все по-авторитарното управление на Си Дзинпин.
През 2019 г. в САЩ влиза в сила Актът за човешки права и демокрация на Хонконг, чиято цел е подкрепа за протестите в китайския мегаполис. Законът изисква държавният секретар всяка година да решава дали Хонконг е достатъчно автономен, за да се ползва от специалните икономически привилегии, гарантирани му от американското правителство. Сред тях са специално отношение в търговията, инвестициите и емиграцията, като Хонконг е изключен от тарифите, които се прилагат за китайски стоки, внасяни в Америка.
През 2020 г. г-н Помпео обяви, че Хонконг вече не е автономен от Китай, заради засилващия се контрол от страна на ККП. Той добави още, че отношението трябва да е като към китайски град, защото бившата британска територия за Пекин вече е част от континентален Китай.
През 2020 г. влиза в сила и Актът за автономията на Хонконг, който налага санкции на китайски държавни служители и компании, отговорни за подкопаването на демокрацията в мегаполиса.
На кръгла маса, проведена през май 2024 г., конгресменът Джон Мулинър (Реп.-Мичиган), председател на Комитета за ККП към Камарата на представителите казва, че свободата на Хонконг и репресиите на ККП имат значение за САЩ. Според него основополагащите за САЩ ценности са в опасност, след като Китай не е спазил обещанието си да запази автономията на Хонконг за 50 години след предаването му от Британия през 1997 г.
„Почтеността на американците страда от неспазеното обещание от страна на ККП да запази свободата на Хонконг чрез „една страна, две системи“, казва той.