• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 11 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Отнемане на органи

Трагичната истина за отнемането на органи от живи затворници на съвестта в Китай

отЕкип на The Epoch Times
7 юли , 2022
Лекари пренасят органи за трансплантация в болница в провинция Хънан, Китай, 16 август 2012 г. (снимка от екран: Sohu.com)

Лекари пренасят органи за трансплантация в болница в провинция Хънан, Китай, 16 август 2012 г. (снимка от екран: Sohu.com)

Getting your Trinity Audio player ready...

Китайската комунистическа партия оглавява индустрия за 1 милиард долара годишно с насилствено отнети органи от затворници на съвестта

От близо две десетилетия e налице информация, че в Китай се извършва насилствено отнемане на органи в огромен мащаб. Днес търговията с органи за трансплантация в комунистическата държава представлява индустрия за 1 милиард долара годишно (1.88 милиарда лв.). Неин основен източник са „затворници на съвестта„, много от които по време на ужасяващата процедура са още живи.

Организирана от китайския комунистически режим индустрия с човешки органи

Бизнесът с трансплантации на органи в Китай набира скорост драстично през 2000 г. Стотици болници започват да предлагат операции по присаждане на органи, обучени са хиляди хирурзи по трансплантации, изследванията в областта на присаждането на органи се провеждат от военните, а производството на имунопотискащи медикаменти се субсидира от държавата.

Докато пациентите в повечето западни страни чакат месеци и дори години за трансплантация на органи, в Китай периодът за изчакване на подходящ орган и съответната хирургическа операция е изключително кратък – седмици, дни и дори часове.

Първоначално китайските правителствени служители твърдят, че рязкото увеличаване на броя на трансплантациите, който достига до десетки хиляди годишно, се дължи на доброволни донори. Но тъй като това обяснение не е достатъчно убедително, Пекин добавя, че източник на органите са осъдени на смърт затворници.

През 2015 г. комунистическият режим излиза с нова версия: снабдяването с органи от затворници уж е преустановено. Правителството се самоизтъква с „най-голямата система за доброволно даряване на органи в Азия„. Последното твърдение е твърде съмнително, тъй като противоречи на китайската традиция, която изисква телата на починалите да бъдат погребани непокътнати.

Независимо от различните версии на комунистическия режим, експертни доклади показват, че цифрите на Китай са нереални. Разследване, публикувано в медицинското списание „BMC Medical Ethics“, разкрива „системно фалшифициране и манипулиране на официалните данни за трансплантации на органи“. По правителствени данни през 2018 г. в Китай е имало само 6000 официални донора на органи, за които се твърди, че са предоставили повече от 18 000 органа.

Експертите обаче изчисляват, че тази бройка може лесно да бъде оборена, ако погледнем реалната статистика в няколко китайски болници. Авторите на доклада от над 800 страници „Кървава реколта/Клането: Актуализация“ (2016 г.) – канадските адвокати Дейвид Килгор и Дейвид Матас и американският разследващ журналист Итън Гутман – твърдят, че над 700 болници в Китай са извършвали чернодробни и бъбречни трансплантации. По тяхна преценка в китайските болници се провеждат между 60 до 100 000 трансплантационни операции годишно. За периода 2000-2016 г. това са най-малко 1 милион трансплантации.

Само в Първа централна болница в Тиендзин всяка година се извършват над 6000 трансплантации, а броят на чернодробните трансплантации нараства почти всяка година: 1998 г. – 9; 1999 г. – 33; 2004 г. – 111; 2004 г. – 1601. Болницата е най-големият трансплантационен център в Азия и на първо място в Китай по общ брой трансплантации.

През 1999 г. в Китай са направени 3596 бъбречни трансплантации, а през 2005 г. те вече са почти 10 000. Бъбречните трансплантации в китайските болници се увеличават от 106 през 2001 г. на 368 през 2005 г. През 1999 г. в Китай има само 22 центъра за чернодробни трансплантации, докато през април 2006 г. те са вече 500.

Доклад от 2020 г. на фондация „Жертвите на комунизма“ , изготвен от Матю Робъртсън, сочи, че от 2000-та година насам екзекуциите на осъдени на смърт затворници в комунистически Китай са намалели, докато трансплантациите „по поръчка“ са се увеличили. „Единственото възможно обяснение за преобладаващия дял от доставените от 2000 г. насам органи са затворниците на съвестта“, пише Робъртсън.

Китайският трибунал

През декември 2018 г. в Лондон седемчленен международен и независим трибунал за Китай (Китайски трибунал) стига до заключението, че „членовете на Трибунала са сигурни и единодушно убедени извън всякакво съмнение, че в Китай от много време се провежда насилствено извличане на органи от затворници на съвестта, което включва значителен брой жертви.“

Трибуналът, чийто председател е сър Джефри Найс (кралски адвокат и главен обвинител на Слободан Милошевич в Международния наказателен трибунал за бивша Югославия), извършва първия в света независим правен анализ на принудителното изличане на органи от затворници на съвестта в Китай и на 1 март 2020 г. оповестява в доклад резултатите от едногодишното си разследване на проблема.

Позовавайки се на данни до месец юни 2019 г., свидетелски показания и мнението на експерти, Трибуналът констатира единодушно и неоспоримо, че „насилственото отнемане на органи от затворници на съвестта в Китай се практикува от значителен период от време и включва много голям брой жертви. Въпреки че Китайската Народна Република (КНР) променя своите версии за източниците на използваните в трансплантациите органи, Трибуналът намира твърденията на КНР за неприемливи и официалните им статистики за подправени“.

Разследващата институция също така стига до извода, че „насилственото отнемане на органи в цял Китай се провежда от години в огромен мащаб и последователите на медитативното духовно учение Фалун Гонг са един, най-вероятно основният, източник на органи.“

Симпатизантите на Фалун Гонг, известен също като Фалун Дафа са подложени на брутално преследване от китайската комунистическа партия, което започва на 20 юли 1999 и продължава и до днес.

Друга констатация на Трибунала е във връзка с жестокостите срещу уйгурското население, тъй като е „получил доказателства за извършване на медицински прегледи в мащаб, който позволява те [уйгурите] да бъдат ползвани като ‘банка с органи’.“

В северозападния китайски автономен район Синдзян между 1,8 и 3 милиона уйгури, както и други предимно мюсюлмански етнически малцинства са насилствено лишени от свобода в т.нар. „лагери за превъзпитание“, които са съвременна форма на концентрационни лагери. Публикуваните доклади , многобройни доказателства и свидетелски показания на оцелели жертви от извършваните там зверства накараха Съединените щати през януари 2021 г. официално да обявят, че в Синдзян се провежда геноцид.

Оцелели затворници от лагерите в Синдзян съобщават, че са били подлагани на принудителни физически прегледи като кръвни изследвания, рентгенови снимки, ултразвук и ДНК тестове. Според изявление на Трибунала „експертите съобщават, че единственото разумно обяснение за тези прегледи е да гарантират, че органите на жертвите са здрави и годни за трансплантация“. Налице са също сведения, че телата на починалите затворници, които са били върнати на семействата им, са имали видими шевове на местата, където се намират жизненоважни органи, като например бъбреци.

Учителката Сайрагюл Сауитбай, бивша затворничка в такъв лагер, успява да избяга от Синдзян и впоследствие е удостоена с наградата за смелост от бившия държавен секретар на САЩ Майк Помпео. В книгата си „Главният свидетел: бягство от съвременните концентрационни лагери в Китай„ тя описва как млади, здрави затворници с медицински досиета, маркирани с червен знак „Х“, са били отвеждани от надзирателите без обяснение. „Просто беше факт, че партията взимаше органи от затворници“, пише Сайрагюл.

Най-новите международни законодателни мерки

Многобройните доклади, данните на разследващи експерти, свидетелствата на оцелели жертви и призивите на правозащитни активисти представят една много тревожна картина, принудила международната общественост да предприеме мерки за спиране на касапническата търговия с органи в Китай. Ето какви бяха тези, приети през 2022 г.:

През месец март 2022 Конгресът на САЩ отново внесе законопроект за борба с тази ужасяващо зла практика. Законът за прекратяване на насилственото отнемане на органи ще задължи правителството на САЩ да изготвя годишни доклади за принудителното извличане на органи, ще го упълномощи да отказва или отнема паспортите на лицата, които незаконно купуват органи и ще санкционира онези, които са замесени в насилственото отнемане на органи. По този начин законодателната мярка ще разкрие жестокостта на това престъпление срещу човечеството и ще подведе под отговорност извършителите.

Резолюция 2657(RSP) на Европейския парламент от 5 май 2022 г., за трети път осъди продължаващата практика на Китайската комунистическа партия да убива неудобни за режима малцинства и да преследва последователи на духовната практика Фалун Гонг, уйгури, тибетци и християни – с цел тяхното елиминиране и извличане на огромни печалби от продажбата на органите им. Членовете на Европейския парламент „смятат, че практиката на отнемане на органи от живи затворници, осъдени на смърт, и затворници на съвестта в Китай може да се сравни с престъпления срещу човечеството“, се казва в документа.

Новата резолюция 2657(RSP) актуализира и надгражда писмена декларация WD0048 от 2016 г. и резолюция 2981(RSP) от 2013 г. – като също така отчита влошаването на състоянието на човешките права в КНР и данните, че тази нехуманна практика продължава. В съставянето на текста на новата резолюция на Европейския парламент са участвали трима български евродепутати, които са гласували след това и за нейното приемане: Ангел Джамбазки, заместник-председател на ВМРО/Партия на европейските консерватори и реформисти; Ева Майдел от ГЕРБ/ЕНП и Илхан Кючюк от ДПС/„Обнови Европа“. Резолюцията е подкрепена и от Андрей Ковачев от ГЕРБ/ЕНП.

Споделете тази статия
Tags: Фалун Дафа

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Летен Никулден на 9 май в Бургас (снимка: 24Часа)

Два празника празнуват граждани и гости на Бургас на 9 май

0
0
radev evro

Президентът предлага в парламента референдум за еврото, подкрепят го и в управляващата коалиция

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Китай увеличи производството на прекурсори на фентанил, насочено срещу САЩ, казва експерт

Китай засили производството на прекурсори на фентанил, за да ги насочи към САЩ, твърди експерт

0
0
Румен Радев поднесе цветя пред паметника на Незнайния воин в чест на българите, загубили живота си във финалната фаза на Втората световна война. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев: Страхува ли се днес Европа от мира?

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Дин Лъбин говори на събитие, отбелязващо 25 години от началото на преследването на Фалун Гонг в Китай, на площад "Трафалгар" в Лондон, на 20 юли 2024 г. Янин Ци/The Epoch Times

Сесия на Съвета по правата на човека на ООН се занима с насилственото отнемане на органи в Китай

0
0
trudno za vjarvane

„Трудно за вярване“ – филмът разказва за съвременния Холoкост в Китай

0
0
Бивш китайски служител предупреждава за принудителното отнемане на органи от ККП

Бивш китайски служител предупреждава за насилствено отнемане на органи от страна на режима в Китай

0
0
Присъдата на китайски лекар и смъртта на информатор хвърлят светлина върху мащабната търговия с органи в Китай

Присъдата на китайски лекар и смъртта на информатор разобличават търговията с органи в Китай

0
0
Великобритания трябва да избегне съучастие в принудителното отнемане на органи от ККП, заяви комисията по правата на човека

Застъпници за човешки права призоваха Великобритания да не се замесва в насилствено отнемане на органи

0
0
Морал и дълголетие

Морал и дълголетие

0
0
Китайският Си казва на руския Путин да устоява на "външна намеса", докато сътрудничеството се задълбочава

Си Дзинпин и Путин засилват партньорството си „без граници“ по време на честванията за 9 май

0
0
Румен Радев поднесе цветя пред паметника на Незнайния воин в чест на българите, загубили живота си във финалната фаза на Втората световна война. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев: Страхува ли се днес Европа от мира?

0
0
Летен Никулден на 9 май в Бургас (снимка: 24Часа)

Два празника празнуват граждани и гости на Бургас на 9 май

0
0
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Следваща публикация
Акад. Цветан Цветков при удостояването му с орден „Св. св. Кирил и Методий“ I степен през 2011 г. (снимка: Интернет)

Почина създателят на българските космически храни - акад. Цветан Цветков

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria