• За нас
  • Пишете ни!
събота, 23 септември, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало COVID-19 и Ваксинация

САЩ са финансирали изследвания на коронавирус в Института по вирусология в Ухан

отКатабела Робъртс
9 октомври , 2021
Служител в лабораторията P4 в Ухан, провинция Хубей в Китай на 23 февруари 2017 г. (Джоханес Айзел/AFP via Getty Images)

Служител в лабораторията P4 в Ухан, провинция Хубей в Китай на 23 февруари 2017 г. (Джоханес Айзел/AFP via Getty Images)

Новопубликувани документи разкриват подробна информация за финансирани от САЩ изследвания на различни видове коронавируси в Института по вирусология в Ухан (WIV), Китай. Този град стана епицентър на епидемията от коронавирус, която впоследствие се разпространи в целия свят и отне милиони човешки животи.

Разследващата американска медия The Intercept е получила достъп до над 900 страници материали, след като е завела съдебно дело срещу Националните здравни институти (NIH), съгласно Закона за свобода на информацията в САЩ.

Документите подробно описват дейностите на базираната в САЩ здравна организация EcoHealth Alliance, която e използвала федерални средства, за да финансира китайската лаборатория да изследва пренасяните от прилепи коронавируси. Те разкриват две непубликувани досега предложения за субсидии, финансирани от Националния институт по алергии и инфекциозни болести на САЩ, както и актуализации на проекти, свързани с научни изследвания на EcoHealth Alliance.

Една от субсидиите, отпусната на EcoHealth Alliance от Националните здравни институти, наречена „Преценка на риска от появата на коронавирус в прилепи“, е била на сумата 666 422 долара.

Предложението за безвъзмездната финансова помощ (грант) е представило амбициозен план, под ръковоството на президента на EcoHealth Alliance Питър Дашак, за „изследване на екологията, еволюционната биология и динамиката на предаване на коронавирусите в прилепите при взаимодействието между човек и дивата природа“.

„По-конкретно, ще проведем проучвания на място в Китай, с цел да получим висококачествени проби от прилепи и да идентифицираме, характеризираме и изолираме познати и нови коронавируси“, се казва в предложението за субсидията. „Ще анализираме моделите на предаване на коронавируса сред прилепи и други диви животни и риска от пренасянето му върху хора.“

Изследователската дейност на Дашак е включвала и скрининг на хора, които работят с живи животни.

Документите сочат, че е била проведена стратегически важна експериментална работа с хуманизирани мишки в лаборатория с ниво 3 на биологична безопасност в Центъра за експерименти с животни към Университета в Ухан, а не в Института по вирусология в Ухан , както се предполагаше по-рано, съобщава The Intercept.

GettyImages 1199129369
Лаборант работи с проби от хора, които ще бъдат тествани за новия коронавирус в лабораторията “Fire Eye” в Ухан, провинция Хубей в Китай, на 6 февруари 2020 г. (STR/AFP via Getty Images)

Предложението за безвъзмездно финансиране също така е потвърдило, че научното изследване носи потенциална опасност, включително по време на работа на открито. В него се отбелязва, че „съществува много голям риск от излагане на SARS или други CoVs вируси, при работата в пещери, в които има голяма популация прилепи и потенциална опасност от вдишване на фекален прах .”

„Съществува и известен риск от излагане на патогени или физически наранявания при работа с прилепи, цибети, гризачи или други животни, техните кръвни проби или екскременти“, се казва в документа. „Изолирането на вируси може да бъде предизвикателство.“

Субсидията за изучаване на коронавируса в прилепи е предоставила на EcoHealth Alliance общо 3,1 милиона долара. Сумата включва 599 000 долара, които Институтът по вирусология на Ухан е използвал частично за идентифициране и модифициране на коронавируси в прилепи, които потенциално могат да заразяват хора, твърди медията The Intercept.

Финансовата помощ първоначално е била отпуснатиа за петгодишен период от 2014 до 2019 г. Финансирането е било подновено през 2019 г., но е спряно от администрацията на Тръмп през април 2020 г.

Втората субсидия, която Националните здравни институти са отпуснали на EcoHealth Alliance, наречена „Анализ на риска от поява на зоонотичен вирус във възникнали огнища на инфекциозни болести в Югоизточна Азия“, е била отредена през август 2020 г. и удължена до 2025 г., според предложението за научно изследване.

Не става ясно дали наградният фонд е оттеглен или спрян от правителството, но в отделни документи се посочва, че финансирането е приключило на 31 май 2021 г.

В предложението за субсидията се посочва, че „тя ще обедини лидери в изследванията на нововъзникващи заболявания от САЩ, Тайланд, Сингапур и трите големи административни района на Малайзия, за да изградят заедно система за ранно сигнализиране, която да предотвратява заплахата от пандемии“.

Екипът е трябвало да „идентифицира нови вируси от диви животни в Югоизточна Азия и способността им да заразяват и причиняват заболявания при хората. Както и да използва серологични анализи на проби от хора в селскостопански райони, които имат съприкосновение с диви животни, за да идентифицира фоновия процент на експозиция и рисковите фактори, които го предизвикват.“

Щателно наблюдение в болниците, които обслужват такива общности е имало за цел да установи дали неизяснените случаи на зараза са причинени от тези нови вируси, което би помогнало на учените да реагират навреме в случай на огнища на зараза в такива райони.

GettyImages 1230147501
Специалисти от Franceville interdisciplinary Medical Research Center събират проби от прилепи в пещера в района Зади в Габон на 25 ноември 2020 г. (Стийв Джордан/AFP via Getty Images)

Още преди COVID-19 пандемията много научни експерти бяха загрижени за потенциалните опасности, свързани с подобни експерименти. Новоразкритите документи без съмнение ще повдигнат още дебати относно теорията, че ККП вирусът се е появил чрез изтичане от лабораторията в Ухан.

След публикуването на документите Ричард Ебрайт, молекулярен биолог от Университета Рътгърс, написа в Twitter:

„Материалите демонстрират, че субсидиите са подкрепили изграждането в Ухан на нови комбинирани (химерни) коронавируси от групата SARS, които комбинират шиповия ген от даден коронавирус с генетична информация от друг коронавирус и потвърждават, че получените вируси могат да заразят човешки клетки.

„Документите ясно показват, че са неверни твърденията на директора на Националните здравни институти Франсис Колинс и директора на Националния институт по алгергии и инфекциозни болести Антъни Фаучи, че Националните здравни институти не са съдействали на изследванията за потенциалното увеличаване функциите на пандемичните патогени в Института по вирусология в Ухан.“

През месец август 2021 г. Световната здравна организация (СЗО) призова Китай да сподели необработените данни от най-ранните случаи на COVID-19. Институцията заяви, че е „жизненоважно да се разбере как е започнала COVID-19 пандемията“, за да послужи като образец за установяване произхода на всички бъдещи случаи на пренасяне на вируси от животни на хора.

Екип, ръководен от СЗО, прекара четири седмици в Ухан и неговите околности през януари 2021 г., за да проучи произхода на пандемията заедно с китайски изследователи.

През месец март 2021 г. учените изказаха мнение, че вирусът вероятно е бил пренесен от прилепи на хора чрез друго животно и че „теорията за зараза чрез лабораторен инцидент е изключително малко вероятна“.

Въпреки това китайският комунистически режим е изправен пред ожесточена критика от страна на международната общност, която го обвинява в прикриване на факти.

През месец юли 2021 г. генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус заяви пред репортери, че разследванията за произхода на COVID-19 пандемията в Китай са възпрепятствани поради липсата на необработените данни от първите дни на избухването на заразата и призова режима на Пекин да бъде по-прозрачен.

Катабела Робъртс е базиран в Турция репортер. Тя отразява новини и бизнес вести за англоезичния The Epoch Times, като се фокусира предимно върху Съединените щати.


Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

С прочетения Манифест за независимостта от 22 септември 1908 г., княз Фердинанд става цар (снимка: исторически архив)

Честваме 115 години от независимостта на България

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Събраният плод от дренки се подготвя за производство на сироп (снимка: Милена Атанасова)

Рецепта за домашен сироп от дренки

0
0
Чешмата е изградена изцяло със средства от дарители, а идеята е на журналиста Георги Тошев (Ева Иванова/Epoch Times)

В памет на журналиста Милен Цветков откриват чешма в София

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Кадър от представление на първокласници от училище "Свети Климент Охридски" в Добрич, посветено на Трети март-национален празник на българия преди 1944 (снимка: dobrudja.tv)

Трети март – противоречивият национален празник

0
0
Психотерапевтът Орлин Баев гостува в "Духът на здравето" по BTV (снимка: стоп кадър на BTV)

Орлин Баев за болните страсти, безверието и разпада на семейната структура

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Основателят на Фалун Гонг  г-н Ли Хонгджъ говори в DAR Constitution Hall във Вашингтон, окръг Колумбия. (Марк Зоу/Epoch Times)

Основателят на Фалун Гонг: COVID-19 се цели в поддръжниците на ККП

0
0
Логото на AstraZeneca върху опаковки на лекарства в аптека в Лондон (Stefan Wermuth/Reuters)

Китайската CanSino ще произвежда мРНК ваксини за AstraZeneca

0
0
(Kateryna Kon/Shutterstock)

Мнозинството от смъртните случаи от COVID-19 – заради нелекувана пневмония

0
0
спринцовка с ваксината на Pfizer-BioNTech

Съдят BioNTech за странични ефекти от ваксината срещу COVID-19

0
0
Имунната система

Третата доза ваксина срещу COVID-19 срива имунната система

0
0
Джордън Уокър, директор "Изследвания и развитие" на Pfizer (кадър от видео)

 Pfizer проучва начин да „мутира“ COVID, за да продължи да печели, твърди директор

0
0
Пациенти на носилки се виждат в болница "Тонгрен" в Шанхай на 3 януари 2023 г. (снимка: Хектор Ретамал/AFP чрез Getty Images)

Нов пик на COVID в Китай – поне 900 милиона заразени

0
0
Д-р Асим Малхотра (личен архив на д-р Малхотра)

Сърдечен арест, инфаркт и инсулт са сред най-честите странични ефекти от COVID ваксините

0
0
Човек вади ваксина Moderna, Колежа "Сейнт Лорънс" в Кингстън, Онтарио, на 2 януари 2022 г. (The Canadian Press/Lars Hagberg)

Швейцария унищожава 9 милиона ваксини Moderna заради изтекъл срок на годност

0
0
Фиброзни съсиреци, открити в трупове от Ричард Хиршман. (С любезното съдействие на Ричард Хиршман)

Необичайни съсиреци в телата на ваксинирани срещу COVID-19 предизвикват недоумение

0
0
Полицаи проверяват данните на шофьор на камион (Л) на контролно-пропускателен пункт в Нинбо, провинция Джъдзян, Китай, на 18 декември 2021 г. (снимка: STR/AFP чрез Getty Images)

ККП заплашва със смърт заразените с COVID-19, които влизат в Китай

0
0
Логото на Световната здравна организация в седалището на СЗО в Женева на 11 юни 2009 г. (Анджа Ниедрингхаус/AP Photo)

„Игрите“ на маймунска шарка могат да дадат на СЗО неограничена власт в случай на пандемия

0
0
Следваща публикация
Европейският парламент прие резолюция, обявяваща ЕС за „зона на свобода за ЛГБТИК лицата“ (John Thys/AFP15, 2020. © JOHN THYS / AFP/източник: europedirect-sliven.eu)

Кои наши евродепутати подкрепиха резолюцията за правата на ЛГБТИК в ЕС

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria