В традиционната китайска медицина лавандулата се използва за лечебни цели повече от 2500 години. Днес етеричното масло от лавандула е едно отнай-популярните в света.
Етерично масло от лавандула ползи:
Съединенията, съдържащи се в него, проявяват противогъбични, антибактериални и антибиотични свойства.
Древните перси, гърци и римляни добавяли цвят от лавандула към водата за баня. Самото име на растението идва от латинското „lavare” – „измивам“. Египтяните пък използвали лавандулата като парфюм и за мумифициране на тела.
Научни изследвания са доказали седем терапевтични свойства на етеричното масло от лавандула.
1. Понижава нивата на безпокойство
Немско проучване доказва, че етеричното масло от лавандула е по-ефективно от плацебото при намаляване нивата на тревожност на пациенти в напреднала възраст. Според учените то е добра алтернатива на синтетичните лекарства.
В друго изследване 90 обезпокоени от предстояща сърдечна операция пациенти били инхалирани с лавандулово масло или дестилирана вода в продължение на 20 минути. Лавандуловото масло понижило степента на тревожност, както и нивата на кортизол. Отговорите на пациентите сочели, че лавандулата намалява безпокойството с 10,8 процента, а кръвните изследвания разкрили, че нивата на кортизол са спаднали със значителните 69,6 процента.
60 пациенти в интензивно отделение за сърдечни заболявания ежедневно били инхалирани с етерично масло от лавандула. Петнайсет дни по-късно те съобщили за значително понижена степен на безпокойство. Учените направили заключение, че лавандулата е неинвазивна, евтина, лесно приложима и рентабилна интензивна терапия за пациенти със сърдечни заболявания.
2. Подобрява съня
Няколко проучвания изследват ефективността на лавандуловата ароматерапия при нарушения на съня. В едно от тях – от 2015 г., 158 родилки в Иран са произволно разпределени на две групи. Четири пъти седмично преди сън жените от едната група трябвало да вдишват от памучен тампон, напоен с лавандулово масло, както и да го държат в близост до възглавницата си до сутринта. На другата група било назначено същото, но с плацебо масло. Осем седмици по-късно жените, вдишвали лавандула, значително подобрили качеството на съня си в сравнение с тези от контролната група.
3. Облекчва менструалните симптоми
Изчислено е, че 45 процента от жените страдат от умерена до тежка дисменорея. Това състояние се развива по време на менструация и може да причини спазми, гадене, повръщане, умора, загуба на апетит, диария и главоболие.
Според малко проучване, провадено в Турция, масажът с етерично масло от лавандула може да спомогне за облекчаване на дисменореята. В него 44 студентки акушерки и медицински сестри били помолени да се масажират с лавандулово масло или с плацебо – парафиново масло. Установено било, че маслото от лавандула бързо намалява менструалната болка.
В Иранско проучване 80 доброволки – бъдещи акушерки и медицински сестри, били разделени на 2 групи на случаен принцип. По време на два последователни менструални цикъла на едната група бил назначен масаж с лавандулово масло, а на другата – плацебо масаж. Нивото на болката се проверявало преди и 30 минути след масажа. Масажът с етерично масло от лавандула довел до значително намаляване симптомите на дисменорея в сравнение с плацебо.
Учените отбелязват, че локалното приложение на лавандулово масло отпуска мускулите, подобрява кръвоснабдяването на тъканите и повишава еластичността им. Активните му съединения остават върху кожата около 90 минути след масажа. След локална употреба или инхалация маслото се абсорбира в кръвния поток.
При много жени болката по време на менструация се съпътства от емоционален стрес. Японско проучване, публикувано през 2013 г., установило, че вдишването на лавандула може да даде добър резултат в този случай. Учените изследвали 17 жени на възраст около 20 години с леки до умерени предменструални симптоми. В единия случай жените били инхалирани с лавандула, а в другия – с вода. Установено било, че в сравнение с инхалацията с вода, инхалацията с лавандула още в първите 10 минути повишавала значително активността на парасимпатиковата нервна система. Психологическите тестове на жените показали, че 35 минути след инхалацията лавандулата значително понижава чувството на потиснатост и объркване.
4. Намалява болката
Доказано е, че лавандулата облекчава болката. В едно проучване 106 пациенти, подложени на венозно канюлиране били разделени на две групи. Това е процедура, при която във вената се вкарва канюла – тръбичка за вливане на кръв или предписани течности, лекарства, хранителни съставки, химиотерапевтични или кръвни продукти. На едната група била приложена ароматерапия с лавандула, а в другата била симулирана ароматерапия. След извършеното канюлиране болката в лавандуловата група намаляла значитено в сравнение с тази в плацебо групата. Освен това пациентите в лавандуловата група били значително по-удовлетворени.
Бъбречната диализа е друга болезнена процедура, при която вкарването на диализни игли може да предизвика тревожност у пациента. В иранско проучване 34 пациенти на хемодиализа били разделени на три групи. По време на вкарване на артериалните игли за диализа на пациентите от първата група било приложено локално етерично масло от лавандула. При втората група не била извършена никаква интервенция, а на третата било въздействано с вода като плацебо. Интензитетът на болката при групата, повлияна от лавандула, спаднал с 37 процента.
Списание за алтернативна допълваща медицина цитира неотдавнашно изследване на 100 пациенти с камъни в бъбреците на възраст от 19 до 64 години, разделени на две групи. На пациентите от първата група било проведено стандартното лечение със 75 мг натриев диклофенак, нестероидно противовъзпалително лекарство. На пациентите от втората група към лечението с диклофенак била добавена ароматерапия с лавандула. В групата, на която била приложена лавандула, 30 минути след провеждане на тепарията бил измерен значително по-малък интензитет на болката в сравнение с този, измерен в първата група.
5. Понижава стреса
Освен за облекчаване на тревожността и болката, лавандуловото масло може да се използва за намаляване на физиологичните симптоми на стрес. В едно проучване тайландски учени сравнили действието на лавандула с това на сладък бадем върху 20 здрави доброволци. Те измерили кръвното им налягане, сърдечната честота, честотата на дишане и температурата на кожата им, за да определят нивото на стрес в автономната нервна система. Също така пациентите били помолени да определят промяната в усещанията си: приятно, неприятно, неудобно, освежаващо или вълнуващо.
Резултатите показали, че вдишването на етерично масло от лавандула понижава значително кръвното налягане, сърдечната честота и температурата на кожата. Освен това доброволците от лавандуловата група заявили, че са се почувствали по-активни, по-свежи и по-спокойни в сравнение с тези от другата група.
6. Спомага лечението на вагинални гъбични инфекции
Около 75 процента от жените прекарват кандидоза (вагинална инфекция) поне веднъж в живота си. Виновникът в 85 до 90 процента от тези случаи е гъбата Candida albicans. За лечение на тази инфекция конвенционалната медицина използва лекарството клотримазол. То има странични ефекти като повишени чернодробни ензими, болезнено уриниране и депресия.
В скорошно лабораторно проучване учени сравнили действието на етеричното масло от лавандула с действието на клотримазол върху гъбата Candida albicans. 48 часа след приложението им броят на гъбичните клетки, върху които било въздействано с лавандула намлял повече в сравнение с този на клетките, върху които било въздействано с клотримазол.
7. Спомага лечението на афти
Доказано е, че лавандуловото масло спомага при заздравяване на ранички в устата. Една част от общо 115 пациенти с повтарящи се афтозни язви била лекувана с етерично масло от лавандула, а друга – с плацебо. Лавандуловата група показала значително намаляване на възпалението и размера на раните. Освен това оздравителният процес в тази група бил по-кратък с два до четири дни, а облекчаването на болката било отбелязано още при първата доза лавандула.
Макар някои от проучванията по-горе да са проведени в малък мащаб и резултатите от тях да са ограничени, успокояващият аромат и лечебните свойства на лавандулата се ценят и предават от векове в Средиземноморието, Саудитска Арабия, Китай и др.
Когато купувате етерично масло от лавандула, потърсете органичен, качествен терапевтичен продукт. Използвайте го локално върху кожата – концетрирано или в смес с допълващи масла като сусамово или кокосово.
Можете да втриете две или три капки етерично масло от лавандула в дланите си и след това да го вдишате или да добавите няколко капки към прането в пералнята. Ако смесите няколко капки лавандула и чаша вода във флакон със спрей-помпа, ще получите чудесен парфюм, с който да напръскате кожата или стаята си.
Лавандула – етерични масла Форевър