Getting your Trinity Audio player ready...
|
Четвърт век от мирния апел на Фалун Гонг в Пекин
Днес, 25 април, пред посолството на Китайска народна република (КНР) в София последователи на духовната практика Фалун Гонг изразиха по мирен начин несъгласието си с продължаващите репресивни, граничещи с геноцид действия, спрямо техни съмишленици в Китай.
Фалун Гонг, известен още като Фалун Дафа е традиционен китайски метод за самоусъвършенстване на съзнанието и тялото, базиран на три основни принципа – Истинност, Доброта, Търпение. Той е представен в Китай през1992 г. от неговия основател, г-н Ли Хонгджъ. До 1999 г. привържениците на духовната дисциплина в източната държава наброяват близо сто милиона. Изплашени от огромната популярност на Фалун Гонг, лидерите на Китайската комунистическа партия (ККП) започват брутално преследване на неговите последователи, което включва незаконни арести, варварски изтезания, тормоз, клеветническа пропаганда и дори насилствено отнемане на органи. Преследването в Китай продължава и до ден днешен, въпреки че понастоящем Фалун Гонг се практикува в над 100 държави по света, включително и в България, а ученията на практиката са преведени на 52 езика, включително и на български.
Апелът на българските практикуващи, както и на всички последователи на духовното учение по света, е за да възпоменат датата 25 април с мирни митинги и протести, както и да призоват ККП да прекрати продължаващото четвърт век преследване на Фалун Гонг.
Кратка история
Близо 10 000 привърженици на Фалун Гонг от цял Китай се събират на 25 април 1999 г. пред Службата за жалби на китайското правителство в Джонанхай в Пекин. Те протестират мирно за освобождаване на свои съмишленици, арестувани в град Тиендзин. Причина за ареста е клеветническа публикация в национална китайска медия, очерняща духовната практика. Нейните симпатизанти отправят молба пред правителствения офис статията с невярна информация да бъде коригирана. На същата дата тогавашният премиер на Китай, Джу Рундзи се среща с представители на протестиращите и разпорежда освобождаване на арестуваните.
Но вместо да уважат молбата, от партийния щаб забраняват публикуването и разпространението на всички материали и литература на Фалун Гонг, като арестуват апелиращите.
Същата нощ, тогавашният лидер на ККП Дзян Дзямин, изпраща писмо до Политбюро на Централния Комитет (ЦК) на ККП, в което пише: „Нима нашата комунистическа теория на марксизма-ленинизма, и на материализма и атеизма, в които вярваме, не може да преодолее нещата, които пропагандира Фалун Гонг? Ако това е вярно, не е ли това една голяма шега?“.
Значението на апела от 25 април 1999 г.
Значението на призива от 25 април се крие в различното поведение на практикуващите Фалун Гонг и Китайската комунистическа партия.
Практикуващите отговарят на започналите нарастващи репресии срещу тях чрез мирен апел, за да изразят своите опасения по начин, предвиден в китайския закон. Те не искат нищо повече, освен конституционните им права да бъдат зачетени и призовават за освобождаването на 45-те незаконно задържани в Тиендзин. Демонстрантите събират след себе си всички отпадъци, включително цигарените фасове. Този жест демонстрира високия морален характер и уважението на последователите на Фалун Гонг към закона в Китай. Което е изява на следването на трите основни принципи на практиката Истинност, Доброта и Търпение.
На този ден високопоставени държавни служители решават първоначално да освободят задържаните практикуващи и заявяват, че няма да има забрана на Фалун Гонг. Но това обещание бива отменено няколко месеца по-късно – на 20 юли, когато ККП официално забранява практиката Фалун Гонг и започва брутална, общонационална кампания за унищожаването й. Впоследствие пропагандният апарат на ККП изопачава случилото се на 25 април, представяйки мирния апел като насилствен протест, насочен към сваляне на правителството. Той го използва, за да оправдае жестокото преследване, като същевременно призовава цялото китайско общество да се обърне срещу Фалун Гонг.
В продължение на вече 25 години ККП подлага практикуващите традиционната практика на възможно най-бруталните и нехуманни репресии, и продължава да погазва човешките им права с жестокост и мащабност, както никога в историята.
Правителствена подкрепа
Събитията за отбелязване на 25 април намират отзвук и съпричастност в лицето на световни политически фигури. Тази година правителствени служители на най-високо равнище в Обединеното кралство изразиха подкрепата си към усилията за прекратяване на продължаващото преследване на Фалун Гонг в Китай.
Кабинетът на британския министър-председател Риши Сунак, кабинетът на шотландския първи министър Хъмза Юсаф и членове на Камарата на лордовете и Камарата на общините на Парламента на Обединеното кралство изпратиха писма, заявявайки своята подкрепа към симпатизантите на Фалун Гонг.
Свободата да практикуваш, променяш или споделяш своята вяра или убеждения без дискриминация или насилствено противопоставяне е човешко право, от което всички хора трябва да се ползват. Правителството вярва, че обществата, които се стремят да гарантират свободата на религията или убежденията, са по-стабилни, проспериращи и по-устойчиви на насилствен екстремизъм. (Из писмото от кабинета на министър-председателя на Обединеното кралство)
Правителството на Шотландия остава дълбоко загрижено за преследването в Китай на общности, независимо дали са християни, мюсюлмани, будисти, практикуващи Фалун Гонг или други, на основание на тяхната религия или убеждения. Вярваме, че всеки трябва да бъде свободен да изповядва религията си в съответствие със своите убеждения, и работим за световното приемане на идеята, че присъствието на други вероизповедания не застрашава идентичността на дадена религия, държава или култура. (Из писмото от от Службата на първия министър на Шотландия)
Практикуващите Фалун Гонг, които са преследвани толкова чудовищно от Китайската комунистическа партия, трябва да знаят, че отношението към тях не е забравено в западните демокрации и няма да бъде простено. (Из писмото на Лорд Робъртс от Белгравия)