И защо сътрудничеството между тях е повод за притеснение за света
Китайският комунистически режим играе „конструктивна“ роля за насърчаване на мира и обстановката в Афганистан, и таблианите се надяват, че Пекин може да допринесе за възстановяването на страната. Това е заявил говорителят на талибаните в интервю за англоезичната китайска държавна телевизия CGTN на 19 август 2021 г.
„Китай е голяма държава с огромна икономика и капацитет. Мисля, че тя може да изиграе много голяма роля за възобновяването, реабилитирането и възстановяването на Афганистан“ – заявява говорителят Сухаил Шахин в Катар пред държавната медия.
Той отбелязва, че китайският режим и преди е играл много конструктивна роля в процеса за постигане на мир и споразумение, и че талибаните и китайската комунистическа партия (ККП) имат дългогодишна история.
Сухаил Шахин също така оповестява, че Пекин е назначил ново лице за комуникация с групировката. „Ние комуникираме и неотдавна нашата делегация се срещна с него“ – уточнява той.
Интервюто беше дадено, след като талибаните завзеха контрола над Афганистан на 15 август 2021 г., седмици преди американските сили да се изтеглят от страната.
Китайският външен министър Ван И се срещна с лидерите на талибаните месец по-рано – на 28 юли 2021 г. По време на срещата те са уверили представителя на Пекин, че няма да покровителстват активисти, които могат да извършат атаки в северозападния Синдзян-уйгурски автономен регион.
Китайският режим е изразил готовността си да установи приятелски връзки с групировката, въпреки че все още няма официално изявление.
Говорителката на министерството на външните работи на Китай Хуа Чунин потвърди намерението за струдничество по време на пресконференция на 16 август: „Китай уважава намеренията и избора на афганистанците. Китай ще поддържа контакти и комуникация с афганистанските талибани“. По време на друга пресконференция на 19 август, същата заявява: „Афганистанските талибани няма да повторят историята от миналото и сега са много по-ясногледи и рацонални“.
Въпреки тези уверения високопоставеният лидер Вахидула Хашими е заявил пред Ройтерс, че талибанският режим ще бъде теократичен и структурата на неговата власт ще е подобна на тази от предишното му управление от 1996 г. до 2001 г.
ККП и подопечните ѝ държавни медии приветстваха „поражението“ на американците в Афганистан, а китайския комунистически режим се възползва от хаотичното изтегляне на САЩ, за да засили своята антиамериканска пропаганда.
„Съединените щати наподобяват много на „хартиен тигър“, пише в коментар от 15 август Global Times – строго контролиран от ККП медиен източник.
Той осмива САЩ, под предтекста, че провалът на демокрацията в Афганистан показва тяхната слабост. В същото време медията твърди, че Китай строго контролира своите граници и че „дори птица не може да прехвръкне от Афганистан“.
Връзка на ККП с Осама бин Ладен
Пекин не е участвал официално в нито един от конфликтите в Афганистан през миналия век, за разлика от САЩ и техните съюзници в НАТО, които в продължение на 20 години полагаха усилия да установят и да защитават демокрацията в страната.
Афганистан беше окупиран от Съветския съюз от края на 1979 г. до началото 1989 г.
Доклад на Population Research Institute от септември 2001 г. обаче разкрива, че ККП е поддържала талибаните с оръжие и технологии. В него се твърди, че най-голямата китайска телекомуникационна компания Huawei е допринесла за изграждането на телекомуникационни мрежи за талибаните, които са подпомогнали Осама бин Ладен и неговите терористични атаки срещу САЩ.
Huawei отрича обвиненията.
История на взаимоотношенията между ККП и талибаните
Взаимоотношенията между ККП и талибаните датират още от 70-те години на миналия век, когато китайското военно разузнаване е обучавало муджахидините в борбата им срещу Съветския съюз в Афганистан. Това разкрива Срикант Кондапали, професор по китайските въпроси в университета „Джавахарлал Неру“ в Ню Делхи, Индия.
Съществуват данни, че Китай дори е плащал на талибаните за завзети, невзривени и дори взривени американски боеприпаси. В доклад на Guardian от октомври 2001 г. се твърди, че Китай е платил на бин Ладен няколко милиона долара, за да получи достъп до невзривена американска крилата ракета.
Около година по-рано, в края на 2000 г., Съветът за сигурност на ООН прави предложение за санкции срещу талибаните. Целта е да ги принуди да затворят лагерите за обучение на терористи на Осама бин Ладен, разположени на тяхната територия, но Китай се въздържа да гласува. Пекин дори изпраща военен персонал в подкрепа на талибаните веднага след началото на въздушните удари на САЩ в Афганистан. За това разказва книгата на The Epoch Times „Как призракът на комунизма управлява нашия свят“.
През 2004 г. китайските разузнавателни агенции са използвали фиктивни фирми по световните финансови пазари, за да помогнат на бин Ладен в набирането на средства и прането на пари, гласи доклад, публикуван от Association for Asia Research.
Бъдещето на отношенията между ККП и талибаните
Франк Лебергер, синолог и изследовател в базираната в Индия организация Usanas Foundation споделя в имейл до The Epoch Times, че според него отношенията между афганистанските талибани и ККП ще бъдат като брак по сметка, който ККП ще се опита да представи като тясно стратегическо партньорство.
„ККП се нуждае от сравнително стабилен Афганистан за своята иницатива „Един пояс, един път“. Талибаните биха могли да постигнат това, ако не участват в продължителна гражданска война в страната и геноцид срещу шиитски или туркменски малцинства, които биха довели до въоръжена намеса от страна на Турция и Иран“ – пише Лебергер.
„Талибаните ще бъдат „дружелюбни“ към Китай, докато ККП своевременно изплаща сумите в чуждестранна валута и им предоставя всички инфраструктурни инвестиции, които искат. Или докато ККП не възпрепятства растящата износна търговия с нелегални наркотици от контролирания от талибаните Афганистан в Европа (което облагодетелства талибаните и помага за отслабването на „неверниците“ в Европа)“ – допълва той.
Според Лебергер при този сценарий талибаните ще си затварят очите за отношението на ККП към мюсюлманите в Китай и ще прогонят останалите уйгурски или други мюсюлмански сепаратисти на територията на Афганистан и неговите граници, в близост до коридора Вахан, който граничи с провинция Синдзян в Китай.
„Но ако ККП не пожелае или не може да осигури навреме очакваните финанси или ако Китай направи нещо, което не е угодно на талибаните, тогава те набързо ще отхапят китайската ръка, която ги храни“ – допълва той.
Ахмад Рашид Салим, автор на бестселъри и академик – преподавател в Калифорния по ислямските въпроси, Афганистан и фарси литература, е споделил в телефонен разговор с англоезичния The Epoch Times, че новината за сътрудничество между Китай и талибаните трябва да алармира света.
„Китай е известен със своя потиснически режим и нарушенията на човешките права. Става дума за затварянето в лагери, изтезанията и безследното изчезване на уйгурски мюсюлмани, и заличаването на тяхната култура и наследство“ – е посочил Салим и е добавил, че Китай иска да се възползва от природните ресурси на Афганистан.
„Докато управляващият режим в Афганистан позволява на китайските компании да експлоатират природните ресурси, Китай не се интересува какво правят с населението и колко репресивно е тяхното управление.“
Природните ресурси на Афганистан се оценяват на 1 трилион долара (1,66 трилиона лева). Те включват редки минерали, върху чиито вериги за доставка доминира Китай.
В статията са използвани материали от The Epoch Times на Никол Хао и Винъс Упадхаяя.