Getting your Trinity Audio player ready...
|
Ракът на простатата може да не проявява симптоми в ранните си стадии, но по-напредналите стадии могат да предизвикат симптоми. Ето как да разберете дали сте изложени на по-висок риск.
Кой трябва да се подложи на скрининг за рак на простатата? Съществуват ли някакви рискове?
Простатата е репродуктивна жлеза при мъжете, която произвежда семенна течност за подхранване и транспортиране на сперматозоидите. Ракът на простатата може да не проявява симптоми в ранните си стадии, но по-напредналите стадии могат да предизвикат симптоми като проблеми с уринирането, намалена сила на струята на урината, кръв в урината, кръв в спермата и необяснима загуба на тегло.
Кой трябва да се подложи на рутинен скрининг за рак на простатата? Според Американското дружество за борба с рака (American Cancer Society), следните три групи мъже трябва да обмислят скрининг за рак на простатата:
- Мъже на 50-годишна възраст със среден риск от рак на простатата и очаквана продължителност на живота от поне още 10 години. Защо е посочена продължителност на живота от 10 или повече години? Това е така, защото ракът на простатата обикновено се развива бавно. Процентът на преживяемост не се влияе значително през първите 10 години след поставянето на диагнозата. С други думи, ако по-възрастен човек с очаквана продължителност на живота под 10 години бъде диагностициран с рак на простатата, ракът едва ли ще окаже голямо влияние върху него.
- Мъже на 45-годишна възраст с висок риск от рак на простатата, както и такива, чийто баща или брат е диагностициран с рак на простатата преди 65-годишна възраст.
- Мъже на 40-годишна възраст с много висок риск от рак на простатата, като например тези с повече от един баща или брат, диагностицирани с рак на простатата преди 65-годишна възраст. Изглежда, че ракът на простатата се среща в някои семейства, което показва наличието на генетични или наследствени фактори в някои случаи. При хората с баща или брат, който е имал рак на простатата, рискът от развитие на заболяването е повече от два пъти по-голям.
Необходим ли е рутинен скрининг за рак на простатата?
Имам приятел на 80 години, който е в добро здраве. Въпреки това, след скрининга и операцията на простатата, сега той изпитва затруднения при уриниране и всеки път трябва да си поставя сам катетър.
За общото население рутинният скрининг за рак на простатата може да не е необходим. Това се дължи главно на следните три фактора:
1. Ракът на простатата прогресира бавно и често не предизвиква здравословни проблеми или симптоми при много пациенти.
2. Съвременните медицински тестове могат да доведат до фалшиви положителни и фалшиви отрицателни резултати. Например при изследването на простатно-специфичния антиген (PSA), ако стойността на теста е в рамките на нормалното, все още има 25% вероятност да има рак на простатата. Ако стойността е над нормалния диапазон, вероятността да имате рак на простатата надхвърля 50%. С други думи, значителен брой хора могат да получат фалшиво положителни резултати, докато други могат да получат отрицателен резултат, въпреки че имат рак на простатата, което е фалшиво отрицателен резултат. Следователно разчитането на PSA теста за диагностициране в тези случаи може да доведе до свръхдиагностика. Биопсията на простатата също може да доведе до фалшиво положителни и фалшиво отрицателни резултати. Това е така, защото процесът на изследване не винаги гарантира откриването на раковата зона.
3. Агресивното лечение не винаги може да бъде най-добрият подход. Съществуват различни възможности за лечение на рака на простатата, включително медикаменти, хирургия и лъчетерапия. Тези лечения обаче могат да имат странични ефекти като незадържане на урина, еректилна дисфункция и чревна дисфункция.
Ето защо към скрининга, диагностиката и лечението на рака на простатата трябва да се подхожда с голямо внимание.
Ракът на простатата е личен въпрос за мъжете, особено тъй като може да засегне сексуалната функция, което може да повлияе психологически на пациентите. Надявам се, че тази статия предоставя ценна информация за здравето на простатата и помага на нуждаещите се да вземат информирани решения.
Д-р Джингдуан Янг е сертифициран психиатър, специализиран в интегративна и традиционна китайска медицина за хронични психични, поведенчески и физически заболявания. Д-р Янг е също така основател на Института за интегративна медицина Янг и Американския институт по клинична акупунктура и главен изпълнителен директор на Северния медицински център, Ню Йорк. Той има принос към книгите „Интегративна психиатрия“, „Медицината има значение“ и „Интегративни терапии при рак“. Той е и съавтор на „С лице на изток: Древните тайни за красота и здраве за съвременната епоха“ на HarperCollins и „Клинична акупунктура и древна китайска медицина“ на Oxford Press.