• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Дух и съзнание

Вече четвърт век честваме деня на храмовия празник „Успение на Пресвета Богородица“

отКатя Калфова
14 август , 2024
Вече четвърт век честваме деня на храмовия празник „Успение на Пресвета Богородица“

Храм „Успение на Пресвета Богородица“ в Пампорово

Getting your Trinity Audio player ready...

Всяка година на 15 август в курорта Пампорово камбанен звън възвестява празника на храма „Успение на Пресвета Богородица“

През 2024 година се навършват 25 години от освещаването на православния храм „Успение на Пресвета Богородица“, построен в курорта Пампорово.

Църквата е прекрасна като визия, но още по-важно е, че още с влизането в нея се усеща особената енергия и Божествен дух. През всичките тези години хиляди хора, българи и чужденци, са я посетили. Много от тях са изразили писмено своето усещане и са отправили своите молитви. Изписани са повече от осем големи книги, които се съхраняват в църквата и всеки може да ги разгледа.

В далечната 1993 г. родолюбци от Чепеларе и Смолян се събират и решават да осъществят идеята да се построи православен храм в курорта Пампорово. Родолюбците са бизнесмени, архитект, юрист, учители, икономист, управител на хотел, главен изпълнителен директор на българска компания, кмет – хора доказали своите професионални и организационни качества.

За да реализират това Богоугодно дело, те създават сдружение с нестопанска цел, „Християни“, чието мото е: „И нека Бог да благослови начинанието ни, защото вижда, че са чисти помислите ни“.

sdruzhenie hristiyani pamporovo
Сдружение „Християни“ (снимка: „Книга за църквата в Пампорово“)

Започват изпитанията за малкия колектив на сдружение „Християни“ с намирането на мястото за храма; подготвяне на документацията за строителството (разрешителни, министерски заповеди, строителни и архитектурни проекти); пълно съобразяване и съответствие с изискванията на православния канон за строителство на храм; организиране на различни събития за събиране на дарения; конкурси за иконостас, икони и изографисване на стените, купола и абсидите.

 „Имахме доста недоразумения и много спорове при решаване на важните неща, но вярата, че делото ни е праведно, беше винаги с нас и това се доказа, защото за шест години църквата беше построена и осветена. В този кратък срок са включени следните дейности: намиране на терен, осигуряване на проект, строителството, конкурсите за изработването на олтар, както и за изписването на иконите на царския и апостолския ред“ – споделя Дора Калфова, автор на книгата „Книга за църквата в Пампорово“.

osveshtavane hram pamporovo
Първа копка – 26.02.1994 г., на втори план са хората от Сдружение „Християни“ (снимка: „Книга за църквата в Пампорово“)

Тандемът архитекти, арх. Каменов и арх. Мариана Георгиева, от град Варна са авторите на проекта за църквата в Пампорово.

В олтара на храма е вградена частица от мощите на Свети Трифон, който е лечител, починал от мъченическа смърт за вярата (почита се на 1-ви февруари).

Съществена роля има предаването „Панорама“ по БНТ, което всеки петък излъчва репортаж за строителството и призиви към аудиторията за дарения.

Само две години след първата сбирка и създаване на сдружение „Християни“, през октомври 1995 г., идва моментът за организиране на национален конкурс за изработване на иконостас. Конкурсът се оказва силен и оспорван, тъй като и кандидатите, и журито са професионалисти с високи художествени постижения в своята област и са преподаватели в Националната художествена академия и други художествени институции. Надделява изборът на проекта на проф. Кънчо Цанев. „Този иконостас е едно бижу“ – казва арх. М. Георгиева и всеки посетил църквата в Пампорово се уверява в това лично.

sdruzhenie hristiyani
Дора Калфова, проф. Кънчо Цанев, доц. Дечко Дечев, Илона Цанева, Елена Дечева (от ляво на дясно) (снимка: „Книга за църквата в Пампорово“)

През април 1998 г. се провежда национален конкурс за иконите на царския и апостолския ред. Явяват се 17 участници – индивидуално или в колектив. Журито отново е съставено от водещи имена на преподаватели във висшите художествени училища, богослови, свещеници. На конкурса присъства и проф. Кънчо Цанев – победителят в конкурса за иконостаса. Журито определя на първо място семейството-художници Елена и Дечко Дечеви да рисуват иконите на царския ред, а Лора Малева да рисува иконите на апостолския ред.

През 1999 г. се извършва освещаването на храм „Успение на Пресвета Богородица“ в Пампорово. Въпреки че стените и куполът са все още неизографисани (конкурсът се провежда през следващата, 2000 година), вълнението на хората от сдружението е неописуемо, тъй като могат да представят на цяла България, пред света, великолепния храм – реализираната отпреди шест години мечта.

osveshtavane hram uspenie bogorodichno pamporovo 1
Президентът Петър Стоянов на освещаването на храма преди 25 години (снимка: „Книга за църквата в Пампорово“)

Богослужението се извършва от тогавашния владика, Негово Преосвещенство митрополит Арсений. Специални гости на откриването и освещаването са президентът Петър Стоянов и тогавашният министър-председател, Иван Костов, със съпругата си. Присъстват бизнесмени-дарители, граждани – дарители от цялата страна, общественици, медии, свещеници, хора с различни вероизповедания и много родопчани от околните селища.

От този ден нататък църквата започва своя живот, вече 25 години. Непрекъснато я посещават хора от цялата страна, за да я видят, да се помолят. В църквата се извършват кръщенета, венчавки, поклонения, отбелязват се църковните празници от православния календар.

Интересни моменти, драматични финансови събития, неочаквани дарения и заблудени срещи, както и различни човешки случки съпътстват историята на храма в Пампорово. Всички те са разказани в книгата „Книга за църквата в Пампорово“ от Дора Калфова.

kniga za carkvata 2
Корицата на „Книга за църквата в Пампорово“

Всяка година на 15 август празникът „Успение на Пресвета Богородица“, наричан от вярващите „Голяма Богородица“ се чества с тържествена литургия и водосвет и събира миряни от околните градове и села, както гости на курорта Пампорово.

ВИЖТЕ СЪЩО
pokana 170 godishnina
180 години храм „Свети Архангел Михаил“ в град Твърдица
vladimir
Свети княз Владимир – покръстителят на Киевска Рус и Русия – приема християнството от България
pieta mikelangelo vatikana
Пиета – шедьовърът на Микеланджело
1 7 14 Chapelle sistine chapel
Постоянството на Микеланджело: урок за постигане на величие
m106 700x420 1
Близко до смъртта преживяване променя живота на невролог атеист
kak prizrakyt na komunizma upravlyava nashia svyat
Глава 6: Бунтът срещу Бог
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
Писането на ръка активира мозъка ви — ето как

Писането на ръка активира мозъка ви

0
0
(The Chaffins / Unsplash)

Разрушаване на илюзиите относно чувствата

0
0
(freepik.com)

Пет древни китайски истории за кармата и моралните уроци

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
"Веднъж прекосиш ли океана" в кино "Кабана" (Снимка: Весела Заманчева)

„Веднъж прекосиш ли океана“ се играе в кино „Кабана“

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria