Getting your Trinity Audio player ready...
|
Анализатор в областта на отбраната заяви, че президентът Путин ще бъде разочарован от провала на ракетата „Сатана II“, след като е поставил своя „личен печат“ под няколко ядрени програми
Според експерти по въоръженията от сателитни снимки се вижда, че Русия е изпробвала междуконтинентална балистична ракета „Сармат“ и тестът е бил неуспешен.
Междуконтиненталната балистична ракета РС-28 „Сармат“, неофициално наречена от НАТО „Сатана II“, е предназначена да носи ядрени бойни глави за удари по цели на огромни разстояния, включително Европа, Съединените щати и потенциално други части на земното кълбо.
Изображенията, заснети от компанията за космически технологии „Максар“на 21 септември, показват кратер с широчина около 60 метра в силоза за изстрелване на космодрума Плесецк в Северна Русия. Ракетна шахта или ракетен силоз е подземен, вертикално изправен цилиндричен контейнер за съхраняване и изстрелване на ракети, обикновено междуконтинентални балистични ракети. Обширните разрушения не са присъствали на снимките, направени по-рано през месеца.
Коментаторът и анализатор по отбраната Тим Рипли заяви пред The Epoch Times, че руският президент Владимир Путин, който „е поставил личния си печат върху няколко от тези програми“, ще бъде разочарован от резултатите от изпитанията на „Сармат“.
Американски експерти по въоръженията, анализирали сателитни изображения на мястото, заявиха, че изстрелването на ракетата е претърпяло неуспех.
„Космическите ракети, изстрелващите устройства, ускорителите, балистичните ракети – всички те имат свои особености и ако нещо се обърка, то се обърква сериозно“, посочва Рипли. „Последният път, когато Путин се опита да изстреля едно от тези неща, също не се получи.“
Рипли отбеляза, че по време на годишната реч за състоянието на нацията през 2018 г. Путин използва видео презентации, за да покаже разработването на нови ядрени системи.
„Той говори за ядрената програма и разкри няколко секретни преди това програми като част от националната цел да не бъдат доминирани от Запада“, каза Рипли, отбелязвайки, че Русия официално се е оттеглила от редица договори за контрол на ядрените оръжия.
Например миналата година Путин официално отмени ратифицирането от страна на Русия на договора, забраняващ ядрени опити навсякъде по света.
Тимъти Райт, научен сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон, заяви, че анализът на разрушенията в района около ракетния силоз може да показва неуспех скоро след запалването.
„Една от възможните причини е първата степен (ускорителят) или да не се е запалила правилно, или да е претърпяла катастрофална механична повреда, което е довело до падане на ракетата обратно в шахтата или приземяване в непосредствена близост до нея и експлодиране“, посочи той пред Reuters.
Постсъветски ядрен опит?
След спекулации, че Кремъл може да започне да прави ядрени опити за първи път от 1990 г. миналата седмица Русия заяви, че няма да изпитва ядрено оръжие, докато Съединените щати се въздържат от това.
Ръководителят на руския ядрен полигон контраадмирал Андрей Синицин заяви пред официалния вестник на руското правителство „Российская газета“, че отдалеченият архипелаг Нова земя в Северния ледовит океан е готов да възобнови ядрените опити „във всеки момент“, ако Москва даде заповед.
Постсъветска Русия не е провеждала ядрен опит. Съветският съюз последно проведе такъв през 1990 г., а Съединените щати – през 1992 г. Нито една страна освен Северна Корея не е провеждала опит, включващ ядрена експлозия, през този век.
„Нищо не се е променило“, заяви на 23 септември пред руски информационни агенции заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков, който отговаря за руската политика за контрол на въоръженията.
„Както е определено и формулирано от президента на Руската федерация, можем да проведем такива опити, но няма да ги проведем, ако Съединените щати се въздържат от такива стъпки“, каза той.
Рябков заяви, че подготовката на руския ядрен полигон Нова земя, за да бъде „напълно готов“, е предприета в отговор на действията на Съединените щати, които според него са подобрили собствената си инфраструктура за изпитания.
През април 2022 г. Русия заяви, че успешно е изстреляла ракета „Сармат“ и че системата е в „бойна готовност“.
Оуен Евънс и Reuters допринесоха за настоящия материал.