Getting your Trinity Audio player ready...
|
Обобщения, анализи, класации и равносметки – това е начинът, по който приключва един период на обществен и политически живот. Всички се захващаме да го анализираме и по-мъдрите от нас се стремят да подхождат обективно и се стараят да не повтарят грешки, защото, както е казал Т. Фултър:
Опитът е добро нещо, ако за него не е заплатено твърде скъпо.
Ще преминем набързо през изминалата 2023 г., като си припомним важни събития и ще си направим равносметка. Компрометирани избори, показно убийство, силни политически страсти, премахване на емблематичен паметник, местен вот – все неща, за които все още не знаем кога и колко ще платим. Важно е обаче да се стремим опитът, който сме имали, да не ни струва твърде скъпо сега и за в бъдеще.
Политиката
Сложна политическа ситуация ни предложи изминалата година. Правителството на България се „роди” с много мъки. И както трудно се роди, трудно взе и името си. Никой не искаше да го нарече „коалиция” и за това го кръстиха „Не коалиция”, „Сглобка“ – все имена, предвещаващи неприязън и обреченост. В крайна сметка то заработи. За първи път България има премиери на ротация и за първи път Главният прокурор на Републиката беше детрониран. За първи път чухме и депутата от ДПС Делян Пеевски да говори толкова много, дори се предложи за премиер. Политиката ни се преобразяваше от ден на ден, а понякога и с часове. Динамика е думата, с която можем да обобщим събитията.
Шестата поправка в Конституцията на България също е факт, а това извади от мълчание някои анализатори и познавачи експерти в тази сфера. Правозащитният адвокат Михаил Екимджиев каза, че това е пропиляване на идеята за съдебна реформа, родила се по площадите. Той допълни: „На практика конституционната реформа върви на празни обороти и това, че през ден минават четенията, напомня на механична машинария, която се движи по един добре смазан механизъм, показва, че конституцията е спазарена“. Бойко Рашков, юрист и университетски преподавател по право, коментира: „Промените, които днес са внесени далеч надхвърлят всякакви представи на 7-то Велико народно събрание за промени в основния закон”. Той също подложи на съмнение, че промените, които се извършват в момента на основния закон са противоконституционни, но това трябва да реши Конституционния съд.
Поправката на основния закон на страната ни за пореден път противопостави изпълнителната власт и Президента. Скандалът зрееше отдавна, а записът от пресконференцията на „Продължаваме промяната“, изтекъл в медиите, сякаш изпари и последната капка доверие между тях.
Лукойл и Газпром също подпалиха килимчето между двете основни власти у нас. Решението на парламента за такса от 20 лв. за пренос на руския газ президентът Радев нарече: „противоконституционно”. Напрежението не стихваше и между институциите, и вътре в тях, а думата „ротация” се превръща в заплаха.
Шенген е вече факт, макар и не съвсем. В последните изтичащи часове на 2023 г., след 12 години преговори, Съветът на ЕС потвърди, че България става пълноправен член на Шенген. Ще бъде премахнат контрола на вътрешните въздушни и морски граници от март 2024 г. Проверката на сухопътните граници ще продължи през идната година.
Главен прокурор
Главният прокурор на България в последните няколко години винаги попадаше в центъра на събитията. Почти нямаше политически скандал, в който той да не бе замесен.
И така, за първи път в историята на страната главният прокурор бе отстранен преди да изтече мандатът му. През месец май на пресконференция той демонстративно скъса оставката си, след като членове на Прокурорската колегия на ВСС и редица политици му я поискаха, но само два месеца по-късно той бе отстранен от поста от висшия съдебен орган.
Избори, избори и пак избори
Изборите са съществена част от изминалата 2023 г. Изборите през април (петите за последните две години) показаха голямото недоверие на избирателите и те „наказаха” кандидатите на партиите с ниска избирателна активност. Нисък беше и вотът на местните избори през есента, който освен с всичко бе компрометиран с липсата на машинен вот . Местната власт бе избрана с много условности, а видеата изтекли в социалните мрежи от деня на вота приличаха по-скоро на нагласени скечове, отколкото на реални моменти. Надписването на преференции и докладът на ДАНС, с който се отмени машинното гласуване, превърна изборите в пълен фарс, а премиерът Денков го нарече „пълна злоупотреба с избирателния кодекс”.
Водни бедствия
В началото на септември, след пороен дъжд, продължил почти денонощие, наводнения потопиха Южното ни Черноморие. Четирима души бяха отнесени и намериха смъртта си във водната стихия. Синеморец и Ахтопол бяха парализирани и откъснати от останалия свят. Видяхме паднали мостове, прекъснати пътища, наводнени домове, разрушена инфраструктура – разрушени съдби. Наяве излязоха безброй нередности – застроени дерета, проспани сигнали и проверки, безразборна горска сеч и свръхзастрояване. Виновни не бяха установени.
Паметникът
Паметникът на Съветската армия или по-известен като МОЧА често бе арена на грозни сблъсъци. Заливан с боя, охраняван с палатков лагер, паметникът често попадаше във водещите новини. Собствеността му, както е отговорността за него, бе прехвърляна като горещ картоф. Най-накрая, малко преди края на годината, той бе разглобен и преместен.
Чужди визити
Президентът на Украйна Володимир Зеленски пристигна на посещение у нас. До последно не се знаеше кой го е поканил и това също донесе скандали и напрежение. После се оказа, че правителството на България е поканило украинския президент и той пристигна с правителствения самолет. Зеленски бе дошъл с дълго списък с желания за помощи, които не се понравиха на голяма част от българите.
Шпионаж
Руската църква „Св. Николай Чудотворец“ в София остана заключена. Стана ясно, че трима нейни служители са експулсирани в Москва по подозрение за шпионаж. И въпреки че Патриарх Неофит реагира светкавично и назначи трима свещеници, те не бяха допуснати до храма след намесата на руския посланик госпожа Митрофанова. Почти два месеца след скандала руската църква отвори отново врати на 10 ноември. Новият предстоятел на храма бе избран от Москва.
Страната ни бе забъркана в шпионски скандал и зад граница. Би Би Си съобщи, че наши сънародници са задържани във Великобритания по подозрения за шпионаж в полза на Русия.
Подземен свят
Бизнесменът Васил Божков се върна в България след почти три години укриване в Дубай. Към него имаше множество обвинения в подкупи и дори изнасилване. Той каза, че е жертва на изнудване от страна на държавата, визирайки бившия премиер Бойко Борисов и бившия финансов министър Владислав Горанов. По-късно по някои обвинения Божков бе оправдан.
Емблематичен представител на подземния свят намери смъртта си през изминалата година. Ангел Христов, единият от т. нар. братя Галеви, почина при неизяснени обстоятелства след близо 12 годишно издирване от страна на Интерпол. Случаят възпроизведе скандал в службите и породи съмнение дали жив или мъртъв е преминал границата на България.
Бившата барета Алексей Петров бе убит с три куршума, докато се разхожда на Витоша над Драгалевци. За убийството се твърди, че е извършено от професионалисти и поради тази причина е трудно неговото разкритие. Самият Алексей Петров е преподавател по сигурност. До този момент полицията не е успяла да разкрие извършителя и подбудата за убийството.
Още едно показно убийство, този път от ЮАР. Там, в луксозната си къща, посред бял ден намери смъртта си подземният бизнесмен Костадин Каменов известен като Къро. Той бе убит заедно със съпругата си и част от персонала. До сега не стана ясно кой стои зад показното убийство.
Българския спорт
Емоциите, които спортът ни донесе тази година, също бяха на двата полюса. Той донесе както огромна радост, така и много разочарование. Баскетболистът Александър Везенков записа впечатляващо участие и е едва вторият българин в историята на NBA.
Рекордите по плуване на Антъни Иванов също караха българите да се усмихват често, въпреки наказанието, което получи.
Футболът за съжаление носеше повече тревоги и разочарование, отколкото радости. На 16 ноември София бе огласена от шумни безредици малко преди футболната среща на България – Унгария. Фенове се бяха обединили да протестират срещу управлението на Българския футболен съюз в лицето на Борислав Михайлов. Напрежението ескалира и се стигна да тежки сблъсъци между полиция и граждани.
Успехите на българските шахматисти донесоха заслужена гордост. Въпреки че всички се надявахме на злато и второто място на Нюргюл Салимова донесе безкрайна радост на страната ни. В крайна сметка злато дойде малко по-късно, благодарение на женския ни отбор на Европейското първенство по шахмат.
Протести и насилие
Случаят Дебора обедини много хора и те излязоха на протести. Тя бе нарязана от млад мъж с макетно ножче, а хората поискаха нови и по-стриктни закони.
За жалост годината бе белязана от множества убийства. Много млади хора загинаха, а народът се вдигна и въстана срещу ужасните тенденции. Случаят в Цалапица даде началото на тази страшна статистика. Там смъртта си намери 24-ри годишният Димитър Малинов. Само месец по-късно телата на други двама млади хора бяха намерени изоставени между магистрала Тракия и с. Лозен. Загиналите от село Лозен също предизвикаха бурни протести и отприщиха вълна на недоволство.
Здравеопазване
Нещо като паника настъпи при преминаването към новите здравни услуги. Така желаната дигитализация и преминаването към електронни рецепти не проработи съвсем и породи редица проблеми за пациентите. Личните лекари също изпитаха затруднение, а фармацевти отпращаха пациенти поради неспособността да изпълнят указанията на лекарите.
Кино, театър, литература
Месец март на 2023 г. донесе на България гордостта от спечеления Оскар на разследващия журналист Христо Грозев. Той получи призовата награда в категорията за най-добър документален филм на церемонията на наградите „Оскар” за филма „Навални”.
Народният театър „Иван Вазов“ бе домакин на грандиозен скандал. Напрежението във взаимоотношенията между директора на театъра Васил Василев, пиара Велислава Кръстева и режисьора Александър Морфов хвърлиха светлина върху огромните дефицити на цялата система. Те започнаха да се проявяват малко по малко и ставаха все по-големи, докато не заприличаха на нарастваща снежна топка, търкаляща се лавинообразно по наклона.
През месец май пристигна прекрасната новина за българската литература. Международната награда „Букър” получи романът на Георги Господинов „Времеубежище“ с превод на английски език от Анджела Родел. В навечерието на 24 май, на бляскавата церемония по награждаването, писателят поздрави на български език всички в залата и пред екраните.
Изкуствен интелект
Канен или не ИИ трайно се настани в живота ни. За някои криещ рискове, за други крайно необходим, 2023 г. ще запомним с бум на развитието на изкуствения интелект. Той от самото начало ни показа, че не е така безопасен, като бе „забъркан” в дийп фейк скандали. На известни личности от всички сфери, на техните образи, бяха внедрени изкуствено създадени реплики. Те подканваха хората към различни действия с цел нечие облагодетелстване. От Европейския парламент веднага поискаха да се вземат мерки и започнаха да изграждат нов законопроект. Дано и този опит да не бъде скъпо платен от нас… хората.
Заключение
Политиката се прави все още от хора и хората са политиката. Това какви решения ще вземем и каква цена ще платим зависи от морала ни, от етиката ни и от мотивацията ни, продиктувана от тях. И ако завършим, както започнахме, че „Опитът е добро нещо, ако за него не е заплатено твърде скъпо„, то нека цената, която плащаме за всички наши действия не е за сметка на нашата човечност и на доброто в нас.