• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Българска история и култура

Да подпомогнем българското занаятчийско изкуство

отАлександра Ботева
5 юли , 2024
Да подпомогнем българското занаятчийско изкуство

Килим с традиционни български елементи в процес на изработка от майсторките - килимари от чипровската семейна фирма „Чушкарчето“ (снимка: https://www.facebook.com/chiprovkilim)

Getting your Trinity Audio player ready...

Евтини вносни стоки заличават престижа на българските занаятчийски изделия

България има дълбоки традиции в занаятчийството. Седмица след отбелязването на Деня на занаятите в България – 29 юни, засягаме някои от предизвикателствата пред развитието на българските занаяти, както и възможността всеки един от нас да допринесе с осъзнатост и подкрепа за възраждането им.

В страната ни все така липсват условия за разгръщане на предприемчивостта за стимулиране на занаятчийското развитие. Експерти сочат, че упадъкът на българското занаятчийство се обуславя, наред с икономическите фактори, и от промяната в законодателната рамка. В действащия към момента Закон за занаятите са посочени 57 занаята за разлика от предходните законоустановени 126, актуални до 2011 г. Премахнати са почти цели групи занаяти: в областта на производството на храни и напитки –  хлебарство и сладкарство, в областта на здравните и хигиенните услуги –  маникюр и педикюр, в областта на медиите, рекламата и комуникациите – фотография и печатарство. Същевременно в списъка са запазени архаични занаяти, т.е. такива, които не се практикуват, а не са вписани съвременни, които биха могли да осигурят на упражняващите ги успешна реализация в България или в чужбина.

Ако български готвач или сладкар, да речем, реши да работи в чужбина, не би могъл, защото не притежава необходимото майсторско свидетелство, за да бъде нает там – няма кой да му го издаде у нас. Така той трябва да учи в чужбина, започвайки от началното ниво, за да придобие необходимото свидетелство за уменията си. Специалисти споделят още, че изваждането на толкова работни сфери от Закона за занаятите оставя редица сектори без майстори.

majstirki na kilimi
Две поколения килимари – занаятчии, чиято семейна фирма „Чушкарчето“ с майстори в традиционния занаят е основана през 1998 г. в гр. Чипровци (снимка: https://www.facebook.com/chiprovkilim)

Организация на занаятчийството

Друг фактор за упадъка на занаятите у нас е премахването на задължителното членство на занаятчиите в Националната занаятчийска камара (НЗК) – представителната организация на занаятчиите в България. Те могат да се обединяват в регионални занаятчийски камари, които представляват юридически лица, но според действащия Закон за занаятите не са задължени да го правят. Само собственикът на занаятчийско предприятие е длъжен да се регистрира в регионалната занаятчийска камара, в чийто район възнамерява да извършва дейността си.

Членове на регионална занаятчийска камара (РЗК) могат да бъдат: самостоятелно заети занаятчии; дружества по Закона за задълженията и договорите – собственици на предприятия, организирани по занаятчийски начин; майстори, калфи и чираци. Самостоятелно зает занаятчия може да бъде физическо лице, отговарящо на едно от следните условия: да е калфа – без право да обучава чираци; да е майстор; да има придобита II или III степен на професионална квалификация в институции от системата на професионалното образование и обучение или висше образование, съответстващо на занаята, който иска да упражнява, както и придобит съответен опит в областта на занаята.

Гореизредените се вписват в регионален регистър на занаятчиите като членове на съответната РЗК, а Националната занаятчийска камара води национален регистър на занаятчиите на основата на регионалните регистри.

НЗК определя стандартите и представя програмите за обучение по отделните занаяти, които Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) утвърждава.  НЗК издава майсторските свидетелства, а РЗК издава свидетелствата за калфа по определен занаят.

grancharstvo
Изработка на керамичен съд (снимка: https://www.facebook.com/TheNationalChamberofCrafts/)

Финансова подкрепа

Занаятчиите са част от целевата група на бенефициентите по обявената през май т.г. от Министерство на иновациите и растежа процедура, провеждана чрез подбор на проектни предложения, BG16RFPR001-1.004, в графа „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” на програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП).

Общият бюджет на провежданата процедура е 117,5 млн. лв. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ по индивидуалните проекти е 15 000 лв., а максималният – до 150 000 лв. Максималният дял на съфинансирането, предоставено по линия на ПКИП, е  75% от тази сума за семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии. За предприятията от сектора на занаятите той е 85%.

Повече информация за условията за кандидатстване и изпълнение с краен срок за подаване на проектните предложения 16:30 часа на 16.09.2024 г. можете да намерите тук.

Съпоставка между професия, занаят и изкуство

За да осмислим понятието занаят, е необходимо да разясним по какво се различава то от професията и изкуството.

Професията е вид трудова дейност, която може да бъде усвоена чрез професионално образование в училищната система или чрез професионално обучение в лицензираните  Центрове за професионално обучение. С други думи, професията е занятие, което човек упражнява професионално. С него той си осигурява средства за прехрана в най-широк смисъл, упражнявайки го като наето лице, като отговорността за крайното изделие е на предприятието, което го е наело. От друга страна, ако практикуващият трудовата дейност е самостоятелно зает или обединен в дружество в ролята си на занаятчия и носи цялата отговорност за крайното изделие, то този човек е занаятчия в съответната сфера.

Да вземем за пример шивашките услуги. Ако квалифициран шивач работи в шивашко предприятие, то неговата професия е шивач, но той не се определя като занаятчия. Когато обаче основе собствена фирма, евентуално наеме персонал и започне да извършва шивашки услуги по поръчка, то той е занаятчия със занаят шивачество. На практика не е от значение как човекът е получил квалификацията си, но примерът показва, че професията е по-общо понятие, докато при занаята от значение са поетата отговорност за изделието или услугата, финансовата независимост и придобитите умения не само в професионален, но и в микроикономически план.

Изкуството, от друга страна, се дефинира като неструктурирана и отворена форма на работа, чиято същност е да изразява емоции, визия и авторски концепции. Изкуството се основава на художествени заслуги и има естетическа и концептуална цел за разлика от занаятите, които се основават на усвоени умения и техника и обслужват практични за хората цели чрез правилно използване на инструменти и материали и прилагане на съответната за занаята техника.

Евтини вносни стоки конкурират българските занаятчийски изделия

Автентичният български продукт, създаден от майстор-занаятчия, е истински ценен от българи и чужденци. Понастоящем обаче промяната на критериите за стойностно и ценно е най-сериозното предизвикателство пред оцеляването на българските традиционни занаяти.

Заради ниските доходи и влошения бизнес климат в България много занаятчии развиват търговска, а не творческа дейност с цел оцеляване. Без подкрепа занаятчийското творчество у нас – част от традиционната ни култура – започва да се претопява от конкуренцията на евтини чуждестранни изделия, които имитират оригинала.

Потребителското мислене и поведение в България се обуславя и от ниските доходи на населението. Въпреки съмнителното качество на вносните изделия, които често са разпознаваеми имитации, евтините стоки с етикет „Произведено в Китай“ са предпочитани и търсени. Единици българи си дават сметка, че много от китайските стоки в ниския ценови диапазон са произведени с насилствен труд или чрез експлоатация на многомилионната работна сила в Китай.

Фундаментът на „икономическото чудо“ Китай е живото наследство на системата „Лаогай“ за наказателно правосъдие спрямо стотици хиляди политически затворници или т.нар. затворници на съвестта, които комунистическата партия „превъзпитава“ чрез насилствен труд.  Системата „Лаогай“ (съкращение на Laodòng Gaizào – от китайски език „поправяне чрез труд“) включва над 300 трудови лагери в цял Китай, включително известния с печалната си слава лагер Масандзя.

2018 09 11 picture fdic pismo ot masanjia sun yi
Сун Ли, главният герой в документалния филм „Писмо от Масандзя“ (2018 г.). Филмът е заснет по истински случай и разкрива историята на Сун като затворник в китайския трудов лагер „Масандзя“, който рискува живота си, за да разкаже на света за ужасите, на които е подложен. Филмът разкрива човешкото страдание, скрито зад евтините китайски стоки, произведени в китайски трудови лагери и широко разпространени в магазините по цял свят, а „затворници на съвестта“ като Сун Ли са принуждавани да работят по 15 часа на ден седем дни в седмицата и са подлагани на жестоки изтезания и тормоз. (снимка от екран: Epoch Times / https://www.letterfrommasanjia.com/ )

Малко хора по света си дават сметка, че глобалната верига за доставки минава през действащите трудови лагери в Китай. Много предприемачи пък, заради икономически интерес, пренебрегват умишлено този факт, изнасяйки производството си с цел осигуряване на огромни количества евтина стока, в чиято себестойност факторът труд е с близко до нулата стойност.

Българските майстори-занаятчии, създаващи собственоръчно своите изделия, не могат да се конкурират нито с подозрително ниските цени на китайските стоки, нито с обема на вносната продукция.

Масовата „култура“ на предпочитане на евтините чуждестранни стоки подронва авторитета и обезценява стойността на автентичните български приложни занаяти. Всеки един от нас обаче може да ограничи консуматорското си поведение и да се завърне към традиционното мислене за истинската ценност на предметите, с които се заобикаля.

Духовното развитие на нацията ни, в чието културно наследство са включени и българските традиционни занаяти, зависи от усилията на всеки българин да промени фундаментално мисленето си чрез ползване на основания на традиционните ценности морален компас. Подпомагането на родното занаятчийско производство може да се превърне в мисия на всеки от нас, за да има повече млади калфи и майстори, отварящи свои занаятчийски дюкяни, в които с усмивка, мотивация и гордост да предлагат своите изделия с етикет „Произведено в България“. 

Международен панаир на занаятите и изкуствата БУЛГАРИКА 2023 г., гр. Варна (видео)

ВИЖТЕ СЪЩО
trifon zarezan
Св. Трифон или Св. Валентин: ще запазим ли традициите си – интервю с етнолога д-р Илия Вълев
Славея Николова със свои възпитаници от балетната школа при НЧ "Димчо Дебелянов", София. (Снимка: архив на читалището)
Българското читалище – където духовността се запазва чрез продължаване на традицията (част 1)
temu 700x420 1
Робски труд – тайната на евтините стоки от Temu?
id5578220 gettyimages 76499178 1080x720 1
Китайските фалшиви стоки представляват глобален риск за здравето
Натиск върху световните модни брандове заради използване на принудителен труд
1 Tribunal uyghur tribunal1 700x420 1
Британски „народен трибунал“ изслушва показания на малтретирани уйгури
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Atlas Antiqvvs Danvillianvs,1811

Българското влияние върху унгарците

0
0
Изложба "Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време"

Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време

0
0
bg names 3

Книгата „Българските наименования са по целия стар свят“ доказва величието и древността на българската нация

0
0
Илюстрацията е от труд на Джовани Пиранези - 18 век.

Български имена с признат тракийски произход

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
Представяне на проекта „Съседите“ на пресконференцията в БТА от куратора Васил Владимиров и авторите Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян (снимка: Bulgarian Pavilion at La Biennale di Venezia, Facebook)

Авторите на „Съседите“ – с творческа работилница в университета в Регенсбург

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria