„От първия път, когато медитирах, престанах да се страхувам от края на света“, споделя музикантът и писател Ник Кейв, който кани и Колин Грийнууд от Radiohead за концерта си в Пловдив
Тази година България за първи път ще приветства един от значимите артисти на нашето време – след повече от четири десетилетия впечатляваща музикална кариера, Ник Кейв ще превърне Античния театър в Пловдив в сцена на първата си среща с българска публика на 19 и 20 август 2025.
Организаторите от Fest Team предвиждат една дата за концерта на световно известния музикант в България. След пускането на билетите в продажба обаче, българската публика ги изкупува за 20 минути, което налага организирането на допълнителна дата. Вторият концерт на Ник Кейв ще бъде на 20 август отново на Античния театър в Стария град.
Музикантът, артист, композитор, поет и писател от Австралия идва в Пловдив, за да заяви: „We’ve all had too much sorrow, now is the time for joy.“ (Всички сме изпитали твърде много тъга, сега е време за радост.), както пее в песента си Joy [от най-новия си албум от август 2024 г.], пишат организаторите от Fest Теаm и допълват:
„Без съмнение този ще е от онези концерти, които предлагат на публиката катарзисно изживяване, което разкрива най-сенчестите кътчета на душата с безкомпромисното сценично присъствие на Ник Кейв, едно пиано и неговите песни в техния суров и минималистичен вид.“
Сетлистът на турнето включва музика от богатия и вечен каталог на Кейв – от дискографията на Nick Cave & The Bad Seeds до неговите солови проекти. Компания на сцената ще му прави самият Колин Грийнууд, известен с бас линиите си в Radiohead – група, която е продала над 30 милиона албума по света.
Концертът в Пловдив е част от тазгодишното лимитирано европейско турне на музиканта, което започва през юни с последна спирка – Пловдив:
- 10 юни – Швейцария, Цюрих – Тheater 11
- 11 юни – Швейцария, Цюрих – Тheater 11
- 21 юни – Германия, Хамбург – Elbphilharmonie
- 17 юли – Италия, Лука – Piazza Napoleone
- 19 юли – Италия, Помпей – Anfiteatro di Pompei
- 21 юли – Италия, Рим – Auditorium Cavea
- 22 юли – Италия, Рим – Auditorium Cavea
- 24 юли – Франция, Кан – Palais des Festivals de Cannes
- 26 юли – Франция, Арл – PIAS Show at Théâtre Antique
- 6 август – Норвегия, Берген – Grieghallen
- 7 август – Норвегия, Берген – Grieghallen
- 12 август – Латвия, Сигулда – Замъкът Сигулда
- 19 август – България, Пловдив – Античен театър
- 20 август – България, Пловдив – Античен театър
Освен богата дискография, Кейв е автор и на 9 книги. Известен е и с блога си The Red Hand Files, където отговаря на разнообразни въпроси на свои почитатели. Сайтът няма модератор, а Кейв отговаря на питанията сам, като понякога отговорите са дълбоки и в изискан стил, а друг път – обрани и лаконични. На въпрос от Майа от Букурещ – „Как да спра да се страхувам от края на света?“ и Матиас от Франкфурт – „Практикувате ли медитация?“ Ник Кейв отговаря:
Скъпи Майа и Матиас,
Режисьорът Дейвид Линч описва практикуването на Трансцендентална медитация като улавяне на голяма риба. Прочетох, че я практикува, откакто се е сринал по време на снимките на „Eraserhead“, преди повече от четиридесет години. Той твърди, че никога не е пропускал медитация. Ако това е вярно, аз съм силно впечатлен. Основите на ТМ се преподават по време на курс от три сесии, в края на които учителят ви дава лична мантра. Всеки може да го направи… Практикувам я от около шест години и установих, че е незабавно и радикално полезна. Така че, за да отговоря на въпроса ти, Майа, от първия път, когато медитирах, престанах да се страхувам от края на света.
Открих, че тя помага и при гняв на ниско ниво, необщителност, обиди, нетърпение, пасивна агресия, депресия, самовнушение, омраза към света, обвиняване на другите… и множество други недъзи, които влачех и позволявах да ме определят. Медитацията регулираше моето катастрофално вътрешно мислене и уплашеният тиранин, който живееше в главата ми и представляваше най-лошата възможна версия на мен самия, до голяма степен беше свален от власт.
Открих и онези големи риби там, в дълбините, дълбоките творчески идеи, за които говори Дейвид Линч, диви, ярки и вълнуващи; но по-важното е, че открих фундаменталното разбиране за следващото правилно нещо, което трябва да се направи, за избора на най-малко разрушителния начин на действие.
За разлика от някои техники за медитация, които се фокусират върху живот, изживян изцяло в настоящия момент, Трансценденталната медитация сякаш се излъчва назад и напред във времето, напомняйки за общата ни човешка същност и дълбоката ни връзка с наследството на Земята, докато тя ни наслоява със смисъл. Тя може и да не задържи края на света, но намалява елемента на страха, позволявайки ни да управляваме света по-ефективно. ТМ също така осъществява един вид мистериозно възстановяване на душата, омекотяване на живота, милостиво приемане на страданието и ни напомня за невероятната привилегия да бъдем живи.
С любов, Ник