• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

ЕС се самоцензурира след натиск от страна на Китай

отЕкип на The Epoch Times
15 май , 2020
ЕС се самоцензурира след натиск от страна на Китай

Китайският външен министър Уан Йи в главната квартира на ЕС в Брюксел на 17 декември 2019 г. ЕС се поддаде на натиска от Китай и смекчи тона на доклад, според който Китай се опитва да отхвърли вината за пандемията от коронавирус. Китайски служители са заплашили, че ще спрат износа на медицински средства за Европа, ако докладът бъде публикуван в първоначалния си вид (Джон Тис/АФП чрез Getty Image)

Европейският съюз поддаде на натиска от Китай и смекчи свой доклад за усилията на Китай да отхвърли вината за пандемията от коронавирус. Официални институции в Пекин са заплашвали, че ще блокират износа на медицински материали към Европа, ако докладът се появи в първоначалния си вид.

Разкритията идват в момент, когато китайската дипломация в цял свят води агресивна дезинформационна кампания — описана като дипломация в стил „воини вълци“ (наречена така в чест на един китайски националистичен сериал), чиято цел е да държи под контрол информацията за произхода на вируса.

Китайските пратеници са особено агресивни в Twitter. Те използват платформата, за да нападат, сплашват и принудят да замълчат западни журналисти, парламентаристи и представители на различни анализаторски организации – всъщност всеки, който се осмели да противоречи на официалната версия на Китай за хода на събитията около пандемията с коронавируса.

Според информационната агенция „Ройтерс“ през последната година над 60 китайски дипломати и дипломатически представителства са си направили профили в Twitter или Facebook, макар и двете платформи да са забранени в Китай, и са ги използвали, за да нападат критични към Пекин гласове по целия свят. На 21 април информационната агенция Politico Europe със седалище в Брюксел съобщи, че е получила предварително копие на ЕС доклад за китайски и руски дезинформационни дейности, свързани с коронавируса. Докладът, който ЕС е искал да публикува още същия ден, съдържа абзац със следното съдържание: „Китай води световна дезинформационна кампания, за да отхвърли всякаква вина за избухването на пандемията и да подобри международния си имидж. Наблюдавaт се както открити, така и скрити тактики.“

Китайски функционери бързо са се свързали с представители на Европейския съюз в Пекин, за да се опитат да предотвратят доклада, пише американският вестник „Ню Йорк Таймс“, които също са получили оригиналната версия.

Външната служба на ЕС публикува на 24 април доклада „Дезинформация относно COVID-19”, но тонът към Китай е силно смекчен. „Ню Йорк Таймс“ пише:

„В първоначалния доклад се цитират усилията на Пекин да се ограничи споменаването на произхода на вируса, като за разпространяването на болестта до известна степен се обвиняват и САЩ. В доклада се казва още, че Пекин критикува Франция, че реагира на епидемията забавено, както и че френски политици са обвинени несправедливо за расистки обиди спрямо директора на Световната здравна организация…

След острата реакция на Китай да спре документа Европейският съюз решава да отстъпи крачка назад. Малко преди публикуването му висши служители се намесват, за да смекчат критиките…

Изречението за „глобалната дезинформационна кампания“ на Китай е зачеркнато, както и споменаването на конфликта между Китай и Франция. Други изречения пък са смекчени…“

Под натиска на китайски функционери, за да предотврати публикуването на първия доклад, се намесва лично Естер Осорио – комуникационен съветник на ръководителя на Външната служба на ЕС Жозеп Борел.

„Г-жа Осорио, асистентка на г-н Борел, е помолила анализаторите да преработят доклада, така че фокусът да не бъде толкова пряко върху Китай и Русия, за да се избегнат упреците за несправедливи предубеждения – тези изводи могат да се направят от един мейл и няколко интервюта. Тя моли анализаторите да направят разлика между дезинформационен натиск и агресивен натиск за налагане на определен наратив, защото „виждаме силна ответна реакция от КТ“ – съкращение за Китай“, пише още „Ню Йорк Таймс“.

ЕС се надява, че това ще доведе до по-добро отношение към европейските предприятия в Китай. Но на 25 април South China Morning Post разкриват, че Китай е заплашил със спиране на медицинските доставки за Европа, ако не се премахне от доклада откъсът за Китай.

Индийският геополитически анализатор Брама Чилейни обобщава дългосрочните действия от поведението на ЕС: „ЕС налага автоцензура върху собствения си доклад след натиск от Китай. Те сами намаляват силата на доклада си, като премахват от него бележки/знаци за китайската „дезинформационна кампания“, свързана с пандемията. ЕС остава слаба брънка във веригата на демократичните държави срещу мускулестата сила на китайския авторитаризъм.“

Междувременно китайски дипломати по цял свят, водени от външния министър на Китай Уан Йи, нападат правителства и отделни личности, които според тях са обидили Китай. Някои анализатори казват, че това отразява нарастващото влияние на Китай в международните отношения. „Китай иска останалите държави да знаят кой е шефът“, пише наблюдателката на Китай Бетъни Алън-Ибрахаймиън.

Други анализатори аргументират, че китайската упоритост да се отричат факти отразява колко крехка е комунистическата партия на Китай и че китайският президент Си Дзинпин използва национализма, за да не загуби контрола върху партията, насред нарастващия вътрешнополитически гняв заради погрешния му подход към коронакризата.

„Заради заразата всички правителства се притесняват дали ще оцелеят, но за едно авторитарно еднопартийно правителство тези страхове са особено важни“ – отбелязва Кевин Либин, коментатор и съиздател на канадския National Post.

Но има и случаи, когато китайската тактика за натиск се проваля – както в случая с германския вестник „Билд“.

На 15 април най-тиражният вестник в Германия публикува статия със заглавие „Колко ни дължи Китай досега“, според която Китай трябва да изплати на Германия репарации в размер на 150 милиарда евро. Статията съдържа подробна разбивка на причинените икономически щети, сред които са 50 милиарда евро за малките предприятия и 24 милиарда от провален туризъм.

Китайското посолство в Берлин отговори с обвинения към вестника в расизъм. В писмото си говорителят на посолството Тао Лили пише: „Статията Ви не просто пренебрегва сериозни факти и времеви периоди, но и най-елементарните журналистически проверки и етични норми. Сметките, изложени от Вас, внушават национализъм, предразсъдъци, враждебност към чужденците и по-конкретно към Китай. Пренебрегнато е както традиционното приятелство между Германия и Китай, така и разбирането какво е сериозна журналистика. В тази връзка се питам откъде идва във Вашата редакция тази неприязън към народа и държавата ни?“

Вместо да се стресне и да поддаде на натиска, главният редактор на „Билд“ Юлиан Райхелт отговаря със свое писмо: „Вие вредите на целия свят“. То излиза на немски и английски език и е адресирано до президент Си Дзинпин. Райхелт пише:

„Вие управлявате чрез наблюдение. И без това наблюдение не бихте бил президент. Можете да наблюдавате всичко – всеки от своите граждани, но не наблюдавате рискови животински пазари, разнасящи зарази. Затваряте всеки критичен вестник или интернет страница, но не и будките, където се продава супа от прилепи. Не просто следите безконтролно народа си, но и му вредите – а с това и на целия свят.

Следенето води до несвобода. Който не е свободен, не може да твори. А който не умее да твори, не може да измисля нови неща. Затова и ръководената от Вас страна е крадец номер едно на интелектуална собственост. Китай става по-богат благодарение на чужди изобретения, вместо да разчита на свои. И причината е, че не оставяте младите китайци да мислят свободно. Най-големият Ви експортен хит, който никой не желаеше, но все пак се разпространи по света, е коронавирусът…

Създадохте един непрозрачен Китай, който стана известен първо като най-полицейската държава, а сега и като разпространител на смъртоносна зараза. Такова е политическото Ви наследство.

Посолството Ви в Германия ми пише, че не съм достоен за „традиционното приятелство между двата ни народа“. Предполагам, че под голямо „приятелство“ имате предвид, че щедро изпращате на света предпазни маски. Но за мен това не е приятелство, а смешен империализъм. Искате Китай да стане по-силен благодарение на заразата, която сам изпрати по света. Но аз не вярвам да можете да засилите властта си чрез това. Вярвам, че рано или късно коронавирусът ще сложи край на политическото Ви управление.“

Подобна е реакцията и на директора на германското издателство „Аксел Шпрингер“ Матиас Дьопфнер. Председателят на борда на издателство „Аксел Шпрингер“ иска от правителството на Германия ясно позициониране и поставя на дневен ред въпрос, свързан със държавните стратегически партньорства.

Директорът на издателство „Шпрингер“ Матиас Дьопфнер
(Волфганг Кум/архив/dpa)

„Когато преодолеем кризата с коронавируса, европейците трябва да вземат решение относно стратегическите си партньорства: САЩ или Китай?”, пише Дьопфнер в своя статия във Welt am Sonntag – медия на издателството.

„Икономическите съюзи с Китай може и да се струват безопасни на много европейци днес, но те неизменно водят до политически зависимости. На карта са поставени свободата на Европа и дългогодишното трансатлантическо партньорство.”

Още примери за усилията на китайски дипломати да бъдат заглушени критиките към китайското правителсво в чужбина очаквайте в следваща статия.

В статията е използвана основно информация от едноименния доклад на Сьорен Керн, публикуван първо от Gatestone Institute.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Крематориума и погребалния дом Dongjiao, един от няколкото в града, където се изгарят телата на починалите от COVID-19 в Пекин, Китай, на 18 декември 2022 г. (снимка: Getty Images)

Масова смърт сред китайския комунистически елит

0
0
Майки с детски колички по бизнес улица в Пекин, 13 юли 2021 г. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

За първи път от десетилетия – спад в населението на Китай

0
0
Хора скандират заедно на улица в Шанхай на 27 ноември 2022 г.(снимка: Хектор Ретамал AFP чрез Getty Images)

ККП цензурира масовите протести в Китай и търси „социална стабилност“

0
0
Бившият китайски диктатор Дзян Дзъмин в Голямата зала на народа в Пекин, Китай, на 8 ноември 2012 г. (Feng Li/Getty Images)

Кървавият завет на Дзян Дзъмин – управление на терор, убийства и лъжи

0
0
Протестиращи по време на протест срещу драконовските мерки на Китайската комунистическа партия за нулев COVID в Пекин, Китай, на 28 ноември 2022 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Масови протести срещу ковид мерките в Китай след пожар в жилищна сграда

0
0
Панелът за въпроси и отговори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (от ляво на дясно, отгоре надолу) Дженифър Джонсън, президент на AFN; Жералдин Монти от DAFOH-Франция; Катлийн Тимсен, съосновател на AFN; Роуз Ева Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг; Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH; Итън Гутман, разследващ журналист; Екои Руни, председател на Комитета по етика към AFN; Дебра Холбрук, директор на Съдебномедицинското сестринство в Медицински център "Мърси" в Балтимор, Мд. (С любезното съдействие на DAFOH)

Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Лидерът на ККП Си Дзинпин (отпред) води членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро - най-висшия орган за вземане на решения в страната - по време на срещата им с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис / AFP чрез Getty Images)

Кои са седемте политици, които ще управляват Китай?

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин произнася реч на откриването на политическа конференция на Китайската комунистическа партия в Пекин на 16 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис/AFP чрез Getty Images)

Започна 20-ият конгрес на Китайската комунистическа партия

0
0
Следваща публикация
Жители се наслаждават на хубаво време в парка „Дадаочън“ в Тайпе, Тайван на 15 март 2020 г. (Пола Бронстийн/Гети имиджес)

Тайван показва на Америка пътя напред

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.