Докато навън февруарският вятър все още танцува, а през прозореца се вижда заскрежената земя, в ръцете ни вече шумолят пакетчета със семена, с които започва нашето градинарско пътешествие към лятото.
Циния (Zinnia elegans) – истинска звезда в лятната градина
Освен че е лесна за отглеждане, цинията се среща в размери от джуджетата, високи едва 20 см, до величествените сортове, достигащи метър височина. Що се отнася до цветовете, тук природата се е развихрила – от нежно кремави и пастелно розови до наситено червени, оранжеви и виолетови. Сред любимите ни са високите сортове Queen Red Lime и Benary’s Giant – невероятни красавици в наситени винени тонове с лаймови оттенъци. Цинията се посява на закрито през февруари в плитки съдове, като поникването става за 5-7 дни при температура 20-22°C. Разсадът се засажда на постоянно място през май, когато мине опасността от слани. Цинията обича слънчеви места и добре дренирана почва, а цъфтежът продължава от юни до първите есенни студове.
Астра (Callistephus chinensis) – символ на късното лято
Съществуват толкова много разновидности – от нежните едноредни до пищните помпонести сортове. Най-красиви са игловидните астри – техните цветове са толкова съвършени. При засяването бъдете търпеливи – астрите не бързат да поникнат. Може да се наложи да ги чакате и 10 дни, преди да се покажат. Дръжте почвата умерено влажна, но не преполивайте – това е може би най-честата грешка при отглеждането им. След поникване им осигурете хладно и светло място – около 16-18°C е идеално. Така ще получите здрав разсад. Младите растения се разсаждат на постоянно място през май, като се спазва разстояние от 25-30 см. между тях. Астрите предпочитат богата на хранителни вещества почва и редовно поливане.
Петуния (Petunia x hybrida) – кралицата на балконите
Петунията е незаменима за висящи кошници и саксии с нейните каскадни форми и богата цветова гама. Сеитбата през февруари изисква светло място и температура 20-22°C. Семената са изключително дребни и не бива да се покриват с почва. Поникването става за 7-10 дни. Растенията се нуждаят от редовно подхранване за обилен цъфтеж, който продължава през целия сезон.
Невен (Calendula officinalis) – слънчевото момиче в градината
Толкова непретенциозен и същевременно толкова щедър – и с красота, и с лечебни свойства. Отглеждането му е истинско удоволствие – семената поникват бързо и уверено, а растенията са изключително издръжливи. Садим ги в контейнери с богата почвена смес, като ги покриваме съвсем леко. При температура около 20°C първите кълнове се появяват за 5-7 дни. Растенията цъфтят обилно от юни до късна есен с оранжеви и жълти цветове. Отлично се съчетава с други градински цветя и е ценен спътник в зеленчуковата градина.
Лобелия (Lobelia erinus) – фината дантела в градината
Лобелията е изключително деликатна и перфектна за бордюри и висящи кошници. Семената са изключително дребни и се нуждаят от светлина за покълване, затова се засяват без да се покриват с почва и само се напръскват внимателно с пулверизатор. Поддържането на постоянна влажност е ключово за успешното им поникване. Температурата трябва да е около 20°C. Цъфтежът започва през юни и продължава до края на сезона с прекрасни сини, бели или розови цветчета. Особено красиви са сините сортове, които създават усещане за прохлада дори в най-горещите летни дни.
Летен шибой (Matthiola incana) – най-ароматното цвете в градината
Шибоят не е взискателно цвете, но при отглеждането му от семена търпението е ключово. Поникването може да отнеме до две седмици, но чакането си заслужава. Семената се засяват в контейнери с добър дренаж, като се покриват съвсем леко с почва. Температура около 18°C е идеална. Шибоят предпочита слънчеви до полусенчести места (шарена сянка) и богата почва. Цъфти от юни до септември с красиви съцветия в бяло, розово и лилаво.
Аквилегия (Aquilegia vulgaris) – градинската фея
Аквилегията е истинска магьосница – никога не знаеш какви цветове ще ти подари, особено ако отглеждаш растения от семена. Формата на цветовете ѝ е толкова необичайна, че прилича на малки феи с развети поли, танцуващи в градината.
Посява се през февруари в контейнери. Семената на аквилегията имат нужда от период на студ, за да покълнат, а това може да отнеме 20-30 дни. Растенията предпочитат полусенчести места и влажна, богата почва. Цъфтят през май – юни с разнообразните си пастелни тонове.
Ралица (Delphinium) – синята кралица на височините
Величествената ралица създава драматичен вертикален акцент в градината. При отглеждането ѝ от семена търпението е задължително – поникването може да отнеме до три седмици (14-21 дни). Семената се засяват в дълбоки контейнери, тъй като ралицата развива дълга коренова система още като млада. Важно е да се осигури добър дренаж и постоянна, но не прекомерна влажност. Цъфтежът през юни – юли впечатлява с високи съцветия в наситено сини, розови или бели тонове.