Getting your Trinity Audio player ready...
|
Терористични групировки се разпространяват бързо в цяла Африка и вероятно ще се насочат към западните държави в близко бъдеще. Това предупреди един от членовете на Конгреса на САЩ.
Продължаващото им действие повишава вероятността влиянието в региона да бъде отстъпено на Китай и Русия, заяви конгресният представител на окръг Калифорния Джими Панета по време на събитие на мозъчния тръст American Enterprise Institute (AEI).
„Трябва да сме много наясно със заплахата – посочва Джими Панета. – Не само че насилието ще се разпространи в крайбрежните държави … явно има нарастваща заплаха [екстремистки организации] да се преместят от Близкия изток в Африка и да я използват като плодородна почва за подготовка на нова атака срещу Запада.“
Той заяви, че заради финансирането на войните в Газа и Украйна, САЩ пренебрегва ситуацията в Африка, а това би могло да се използва от злонамерени участници да извършат терористични атаки срещу страната и нейните съюзници.
„Това, което се случва в Африка, няма да остане в Африка – посочва Джими Панета. – Това е посланието, което трябва да изпратим.“
Чести преврати поради страх от тероризъм
Множество държавни преврати разтърсиха областта Сахел в Африка и околния регион през последните две години. През този период Буркина Фасо, Чад, Габон, Гвинея, Мали и Нигер бяха обект на преврати, някои от тях повече от веднъж. От 1950 г. насам в Африка са извършени общо 106 успешни преврата.
В Буркина Фасо, Мали и Нигер завзелите властта военни части твърдят, че превратите ще им позволят да се борят по-добре срещу ислямските терористи.
Катрин Цимерман, сътрудник в AEI, заяви, че ситуацията е изключително „динамична“ и че държавните преврати често се случват в отговор на заплахата от терористични групи, които се разпространяват в Сахел след войните в Близкия изток и Северна Африка през последните две десетилетия.
Г-жа Цимерман заяви, че макар мнозина да не искат да бъдат управлявани от военна хунта, те са готови да приемат някакво подобие на стабилност и защита от терористи, независимо от това откъде идва.
„Повечето хора не искат „Ал Кайда“, „Ислямска държава“ или други участници да доминират в техните общности, заяви г-жа Цимерман. „Те просто не виждат друг избор, за да осигурят бъдещето си.“
Иронията, добави тя, е, че Съединените щати могат лесно да „изпреварят“ терористичните групировки в борбата за влияние, но не успяват да финансират невоенни мисии в Африка.
Влиянието на Китай и Русия се разширява на фона на размириците
Г-н Панета заяви, че много африкански държави след преврат са се стремили да задълбочат връзките си с Китай и Русия, като същевременно са се отдръпнали от САЩ и Европа поради липсата на ангажираност.
„Те искат ангажираност от американска страна, но за съжаление не е имало такъв икономически ангажимент – заяви Панета. – Така че при кого отидоха? Отидоха при китайците.“
По подобен начин военната хунта в Нигер отмени споразуменията за сигурност с европейските партньори и вместо това прие нови отношения за сигурност с Русия. Това е проблем не само за влиянието, но и за международната сигурност, тъй като Нигер е седмият по големина производител на уран в света, който е жизненоважен за производството на ядрена енергия и оръжия за масово унищожение.
В доклад на The Sentry, организация с нестопанска цел, която се занимава с изследване на връзките между финансирането и престъпленията срещу човечеството, се посочва, че руската частна военна компания Wagner Group създава „план за завладяване на държави“ в Африка.
Според доклада Wagner Group е извършила „кампании за масови убийства, изтезания и изнасилвания“ и е свързана с военни преврати в Буркина Фасо, Централноафриканската република (ЦАР), Чад и Мали.
Тя също така е поела контрола върху промишлени операции за добив на злато и диаманти, предоставяйки на Русия защитен от санкции начин за натрупване на богатство.
„В ЦАР Wagner е усъвършенствал плана за завладяване на държавата, като подкрепя криминализирана държава, превзета от президента на Централноафриканската република и неговото най-близко обкръжение, натрупвайки военна мощ, осигурявайки си достъп до скъпоценни минерали и заграбвайки ги, и подчинявайки населението с терор“, се казва в доклада.
Румъния търси нови приятели в Африка
Румъния търси нови приятели в Африка след „стратегическа грешка“ на пренебрегване на отношенията, като цели да укрепи партньорствата и да отвори нови сектори на икономическо сътрудничество.
Румънският президент Клаус Йоханис заяви, че е използвал десетдневното си посещение в Африка – първото на румънски лидер от 30 години насам – за да върне бившата комунистическа държава „отново в полезрението на Африка“.
Обиколката на Йоханис в Африка от 14 до 23 ноември – която го отведе в Кения, Танзания, Кабо Верде и Сенегал – беше забулена в противоречия у дома, тъй като критиците поставиха под въпрос високите разходи за пътуването и икономическите ползи за Румъния. Но президентът отвърна на удара, настоявайки, че е било „стратегическа грешка“ да се пренебрегват отношенията с Африка през годините.
Румънският лидер призна, че са минали десетилетия, откакто страната му за първи път е разбрала „особената стойност“ на икономическите си връзки с африканските държави.
„Осъзнахме, че това е стратегическа грешка в румънската външна политика, и предложихме коригиращи мерки. Изготвихме нова стратегия за Африка, която е специално насочена към традиционните партньори на Румъния на континента.”
Според администрацията на Йоханис обиколката на четирите държави в Африка е насочена към „подновяване на политическия диалог на високо равнище“ с посочените държави, но също така и към „съживяване на икономическите и секторните отношения: с цел откриване и използване на нови възможности за сътрудничество.
Колман Мсока, старши преподавател по изследвания в областта на развитието в университета Дар ес Салам в Танзания, заяви, че Румъния се стреми да затвърди своята „мека сила“ и „присъствие“ в Африка.
„В днешно време това е новото нормално състояние на държавите, които искат да си създадат партньори – нека си спомним за страните от MIKTA, BRICS, ТИКАД, Корейско-африканския форум, Китайско-африканския форум, срещата на върха Индия-Африка, Руско-африканския форум“, каза г-н Мсока пред The Epoch Times.
Той заяви, че разликата между поколенията на старите и новите лидери – както в Африка, така и в Румъния – безспорно изисква подновяване на тези връзки, което ще донесе повече възможности.