Getting your Trinity Audio player ready...
|
Станимир Караиванов: Мотивите на старите котленски килими са символ на плодородие, здраве и семейно щастие
Котленски килим с древни български фигури и флорални мотиви върху червен фон живее в спомените ми, наред с предците ми. Вплетен е в мислите ми за топли и уютни семейни мигове и за гостувания на приятели в дома ни. Това че холът ни беше покрит с него сигурно не е било случайно. Години наред търсех благотворно влияние като това на котленския килим от детството ми в други килими, изработени от естествени материи, но не откривах. И ако до скоро смятах, че преувеличавам влиянието му, сливайки го със сантименталност към близките ми, днес вярвам в обратната връзка: древната българска традиция, втъкана в килима ни, е спомагала за съхраняване на традиционните ценности в семейството ни.
За магията на котленските килими, за историята, усвояването и съхраняването на традицията за изработката им, за художествената стойност и останалите им ценни качества разговаряме със Станимир Карагеоргиев, управител и двигател на „Лайф дизайн“ ООД, предприятието, изработващо автентични котленски килими сега.
Г-н Карагеоргиев, каква е историята на котленските килими?
Като древен занаят, изработката на килими и пътеки в Котел има дълбоки исторически корени. За това свидетелстват модели на килими, запазени още от XVIII век. Посветени на конкретни народни обичаи, те са съхранили своята привлекателност през вековете.
Столетия наред българките са тъкали облеклото, завивките, постелките си и други тъкани за своя бит.
С основаването на Котел е възникнало и котленското килимарство. То се е обособило като домашно производство за задоволяване на битовите нужди на семейството. Впоследствие се е обогатило в художествено отношение и е прераснало в ярко изразен художествен занаят.
Наред с козяците и топлите завивки, килимът е бил неделима част от покъщнината на котленския дом. За зараждането и развитието на килимарството е спомагал планинският терен с изобилни пасища, позволяващи отглеждането на големи стада овце и едър добитък.
През лятото тези стада са били пръснати по целия Балкан. През зимата са ги откарвали в Беломорието, а по-късно – в Добруджа. От вълната се изработвали аби и шаяци, продавани в различни градове на Отоманската империя, а килимите са били предназначени за лична домашна употреба.
По броя на килимите, които някоя фамилия притежавала, се съдело за нейното благосъстояние.
Тъй като един килим се тъче бавно, котленките се улеснявали, образувайки работни групи или задруги, които, след като изтъкавали килима на една, започвали да тъкат килима на друга жена от групата.
Мястото или подставката, където се държали тъканите, се нарича диплуз. Тя представлява скована от дъски площадка, окачена с въже, тел или синджири за тавана. Върху нея се нареждали ценните тъкани, които се вадели при семейни тържества и народни празници.
Според предназначението си килимите били за застилане на под, миндер или диван. Размерите им били най-различни. Тъкали са се според нуждите и формата на помещението.
Как се предава занаятът?
Занаятът се предава най-вече в семейна среда и се възпитава от най-ранна детска възраст. Може да се продължи и развие в учебните занятия по изкуства. За мнозина това умение се превръща в приятно съчетание на хоби и средно заплатена вдъхновяваща професия за цял живот, която носи удовлетворение и финансово и психическо спокойствие.
През последните няколко десетилетия тази техника на тъкане не се предава интензивно, както някога, и така се заражда деструктивната тенденция занаятите да остават на заден план спрямо машинното и бездушно серийно производство с евтини и некачествени материали.
Този занаят се е съхранил до наши дни благодарение най-вече на любовта на майсторите към него. Те обаче са прекалено възрастни, а моделът за предаване на по-младите не функционира поради промяна в ценностната система, пренебрежение и незаинтересованост на младото поколение към занаятите. Смятат ги за неблагодарна дейност, изискваща ръчен труд, постоянство и отдаденост.
За щастие, днес много младежи не се дистанцират от занаятите – все повече от тях се завръщат към корените си по един или друг начин, в частност – към практикуване на традиционни български занаяти. Това е лъч надежда за България и за културно-историческия й микроклимат.
Как може да пребъде българщината според Вас?
Българщината може да пребъде само ако всяко ново поколение допринася и надгражда сътвореното преди него по свой актуален начин. То трябва гъвкаво да моделира традицията по съвременен и фин начин, същевременно стъпвайки върху установени автентични стандарти. Само така могат да се запазят корените във всяка сфера на изкуството и културата.
Какво е влиянието на котленските килими върху хората?
Мотивите на старите котленски килими имат благоприятно влияние върху хората и са символ на плодородие, здраве и семейно щастие.
През годините майсторките тъкачки видоизменят много от формите на мотивите и добавят нещо от себе си по време на самата изработка. Това е полезна естествена еволюция – занаятът е като жив организъм, чийто живот е вплетен в килима, наред с емоциите на тъкачките.
Основното и различното при ръчно изработените килими е, че всяка вълнена нишка е втъкана с искрена любов и старание. Това добавя безценна енергия към всеки килим и носи положителна вибрация.
Както някога, така и сега, котленските килими се изработват с усещането, че се творят за самите нас. Влагането на това благородно чувство автоматично поддържа най-високи нива на качество на изработката.
Кога и как е създадено Вашето предприятие?
Нашето бутиково производство не следва пряка семейна традиция, но е силно повлияно от семейни приятели и близки, както и от цялата магия на котленските килими в родното ни място.
Дейността ни се извършва в района на гр. Котел, а фирмата ни е създадена през 2016 година. Като управител с инженерно образование и интереси в сферата на дизайна, предприемачеството и традиционните занаяти, аз определям визията, посоката и организацията на процесите.
Какъв тип килими произвеждате?
Изработваме котленски килими с гладка двулицева техника, прецизно ръчно тъкани, по индивидуална поръчка, от 100% българска естествена вълна за вътък и памучни нишки за основа.
Килимите ни са с оптимална дебелина около 5 мм и структурата им е плътна, което не позволява да се набират при ходене като други ръчно тъкани килими. При постилане тъканта ляга добре на пода и стои гладко.
Освен художествената стойност, кои са другите ценни качества на котленските килими?
Освен с художествената си стойност котленските килими превъзхождат множество световни колекции на килими и пътеки с ценните си качества и изключителната си трайност. При правилна поддръжка и съхранение двете напълно еднакви лицеви страни на тъканта се използват от няколко поколения.
От дълбока древност вълненият килим се смята за лукс в обзавеждането. Подходящата дебелина на естественото влакно създава добра топлоизолация и придава удобство при ходене.
Поради естествения произход на материалите килимите ни се замърсяват трудно и почистването им е лесно.
По каква технология произвеждате килимите?
Изпълняват се ръчно, по автентична технология, на вертикален стан.
Технологичният процес на изработка на котленски килим или пътека изисква много внимание и опит за постигане на желаното качество.
Тъкането, т.е. преплитането на нишките на основата с вътък, при котленските килими се извършва по начин, различен от тъкането на гладки килими в други центрове за килимарство.
Колко тежи един Ваш килим?
Между 1,350 кг/м2 и 1,400 кг/м2.
Какви са технологичните етапи на производството Ви?
Започваме с предварителна техническа подготовка – изработка на технически проект, подбор на материали и цялостна организация на процеса преди започване на работа. Следващата стъпка е т.нар. сноваване – равномерно полагане на памучните нишки на двете кросна (дървени греди с кръгло сечение) на стана, на които става втъкаването на вътъка (вълнените нишки) и формирането на отделните мотиви.
Следва същинското тъкане, като на определена изработена дължина двете кросна се сближават, за да се отпуснат опънатите памучни нишки, и част от изтъканото се превърта към долното кросно.
Продължаваме с рязане на памучните нишки или ресни от горния и долния край на изработения килим. Правят се двойни възли от няколко памучни нишки. Това фиксира структурата на втъканата част и не позволява да се разтъче или разнищи готовият килим.
Почистваме остатъчните нишки от двете лица на килима, за да остане гладък и да не стърчи нищо излишно от него, след което го почистваме фино, отново ръчно, с пинсета, от много малки изсъхнали стъбла от растения, присъстващи винаги в естествената вълна. Невъзможно е те да бъдат предварително отстранени от суровината.
Завършваме със сгъване на килима симетрично, по специален начин, от двете страни към средата, преди да го изпратим на клиента. Така се получават по-малки гънки на симетрични места.
Какви процеси предшестват изпълнението на една поръчка?
Най-напред обсъждаме с клиента какво точно и с какви параметри желае да му бъде изработено на база каталог с модели, изпълнявани по поръчка.
Изработваме индивидуален проект, според специфичните изисквания на клиента за финален продукт. Предлагаме няколко варианта на проекта за избор на килим и на вълнена прежда с конкретни подходящи цветове.
Колко души наброява персоналът Ви?
Изредените, както и други предварителни и последващи дейности, извън същинското изпълнение на стан, понастоящем се извършват от един човек.
Килимите ни се тъкат от майсторки тъкачки с дългогодишен опит. Броят им варира в зависимост от обема на приетите поръчки. Често определяме дълги срокове за изпълнение поради липса на повече квалифициран персонал.
Колко време отнема обучението на кадрите?
Обучението на нови кадри отнема от няколко месеца до години за постигане на необходимите умения. Сега не обучаваме нови кадри, но обмисляме да започнем в най-близко бъдеще.
Как се снабдявате със суровини?
Килимите се изработват от 100% българска естествена вълна за вътък и памучни нишки за основа.
Влаганата вълнена прежда и памучната основа са изработени от висококачествени суровини на утвърдени български фирми с традиции в бранша.
Какви са производствените мощности на предприятието Ви – колко килими и за какъв период изработвате?
Килим със среден размер се изработва за 35 – 60 календарни дни. Можем да изпълним различен обем поръчки, според вида на моделите, размерите и желания срок.
Срокът за изпълнение на големи поръчки достига до 3 – 4 месеца в зависимост от организацията и приоритета, с който се работи по съответната заявка. Всичко е индивидуално и се обсъжда с клиента. Както вече споменах, ние сме бутиково ориентирани и капацитетът на производството ни не е голям. Фокусирани сме върху качеството на работата и индивидуалния подход към всеки клиент. Количеството е следствие от това.
Как получавате цветовете на килимите?
Цветовете, използвани в нашите дизайни и предварителни проекти, на базата на които изработваме моделите, са прецизно подбрани и внимателно преценени с цел получаване на научно доказани и балансирани цветови палитри.
Реалните обагрени суровини си осигуряваме от българските производители, които вече споменах. Наш принцип е всички материали, вложени в котленските килими, да са от български производители, работещи ежедневно за подобряване на своите продукти и имащи дългосрочна визия за развитие в България.
Откъде черпите моделите за изображенията върху килимите?
Всеки наш килим е проектиран с автентичните първоначални котленски мотиви от XVIII век, принадлежащи на котленската килимарска школа.
Самата композиция варира много, според идеята и предназначението на конкретния модел.
Имаме доста опростени и семпли композиции, но те се проектират по-сложно от обогатените и са подходящи за интериорни стилове като Scandinavian, Contemporary, Industrial, Japandi, Wabi Sabi, Minimalism и Modern.
Хората, занимаващи се професионално с дизайн и изкуство, знаят, че за да постигнеш завършен цялостен проект с най-малко изразни средства е висш пилотаж и изисква много опит и съобразяване на редица подробности. Идеята е да няма какво да отпадне, да няма нищо излишно.
Представяме и колекции от доста сложни и многопластови композиции на модели, подходящи за битово обзавеждане или за адекватно кореспондиращ с техния дизайн интериор в различни модерни стилове интериорен дизайн като Traditional, Rustic, Bohemian, Farmhouse, French country, Eclectic.
Разчитате ли на финансиране – по европейски проекти или от българския бюджет?
Не.
Как популяризирате производството си?
Чрез уебсайта ни KOTLENSKI-KILIMI.BG, който представя дейността ни, и чрез публикуване на информация в няколко социални мрежи. Често самите клиенти ни препоръчват и това е най-ефективната реклама.
Как могат да бъдат закупени килимите Ви? Как се правят поръчки?
Желаещите да направят поръчка трябва да посетят сайта ни https://kotlenski-kilimi.bg/ или фейсбук страницата ни https://www.facebook.com/kotlenski и да се свържат с нас чрез формата за контакт или да ни изпратят e-mail. Добре е да ни посочат какво конкретно биха желали да се изработи, след като прегледат колекциите с модели от каталога ни.
Предварително се уточняват всички възможности за изпълнение, параметри и особености на поръчваните модели и се пристъпва към процедурата по изготвяне на поръчка, описана в сайта ни и състояща се от няколко последователни стъпки.
Изпълнявате ли индивидуални поръчки?
Изпълняваме основно индивидуални поръчки според специфичните нужди на клиента. Идеята е всичко в интериора да е синхронизирано и нашите килими да се адаптират перфектно към него.
Най-напред се прави избор на модел/-и от съответните колекции с отделни специфики – НАТУРАЛ и БАГРЕНИ, както и от вече изработени килими за предишни клиенти. Всеки подлежи на желани корекции и персонализиране в размери, цветове и цялостна композиция, включващи опростяване, несиметрично абстрактно представяне или надграждане на дизайна.
При необходимост от корекции разработваме предварителни дигитални модели – проекти. Изпращаме ги по e-mail за преглед, избор и одобрение от клиента. В повечето случаи разработваме 2 – 3 различни варианта на модел. При избрани варианти на моделите или след евентуални одобрени корекции изпращаме по куриер малка физическа тъкана мостра за преглед, избор и одобрение. Към мострата прибавяме и всички цветове на вълнената прежда, които имаме възможност да предложим и включим. Често за повечето отделни цветове предлагаме повече от един вариант.
Всеки наш продукт по индивидуален проект и изработен ръчно е уникален, единствен по рода си. Нищо не може да замени ръчно изработената тъкан с нейната уникалност и вложена човешка топлина.
Художествената стойност на котленския килим се постига чрез естествените текстилни материали, техниката на ръчна изработка, цветовата хармония и съчетанието на различните автентични мотиви в цялостен проект.
Котленските килими и пътеки хармонично допълват и стоплят дома, като създават и необходимата връзка между интериора и човека.
Къде се разпространяват Вашите килими? Към какви клиенти се насочвате?
Нашите потенциални и реални клиенти са българи между 35 и 60 годишна възраст с прогресивно мислене, висока интелигентност, тясно профилирани и с добре платени актуални професии, обичащи България и традициите ни. Те имат реална преценка за истинската стойност на един ръчно изработен многопластов продукт като нашия.
Ако имате правомощията от страна на държавата, какво бихте направили, за да се съхрани Вашият занаят?
Бихме изградили за него и за най-отличителните и значими български занаяти цялостен и дългосрочен план за създаване на затворен цикъл от дейности, включващ и подпомагащ основно хора с по-ниско образование от малките населени места, силно свързани с тях.
Ще провокираме интерес към традиционните занаяти в съвременна форма, ще осигурим безплатно обучение с практическа насоченост и последваща постоянна или временна заетост и продажби на продуктите на световния пазар.
Станимир Караиванов, управител и двигател на „Лайф дизайн“ ООД, е родом от град Котел. Завършва основното си образование в Котел, след което – Лесотехническия университет в София. По време на следването и след завършването на висшето си образование работи в София по специалността си и не само. В продължение на няколко години живее и работи в чужбина. През целия си професионален и личен живот натрупва знания и умения в разнородни сфери и решава да ги обедини в създаване на услуга, отговаряща на очакванията на съвременния и прозорлив родолюбец.