• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 20 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Пандите – пухкава атракция или ловък дипломатически инструмент?

отЕва Иванова
11 януари , 2024
Пандите – пухкава атракция или ловък дипломатически инструмент?

Мече панда (Pinterest)

Забавни и чудати, пандите са неподозиран инструмент за манипулация

Първата асоциация, когато чуя панда, е за пухкаво и забавно животинче. Пандите приличат на деца, те се забавляват и винаги умиляват със своя неподправен чар. За тях се знае, че са защитен вид и с малка популация. Родината им е Китай. Там те са популярни като бамбукови мечки или тибетски мечки. На китайски език панда е сюнмао.

В Китай пандите са със статут на национално богатство. Те се подаряват на други държави като дипломатически подарък в знак на приятелство. Тази традиция датира още от династията Тан, която за първи път подарява панда на Япония в знак на уважение и признателност.

Оттогава насам, миловидното животно е превърнато в ярък посланик на приемственост и разбирателство между Китайската народна република (КНР) и приемащата държава. 

Кой получава панди

За да получи една държава панда като дар от Китай, тя трябва да има добри икономически взаимоотношения с него. Най-голяма печалба от стоки Китай реализира в Европейския съюз и поради тази причина в зоопарковете на държавите-членки на ЕС се радват на неговите национални символи. 

Кой е получавал панди през годините

Както всяко нещо, така и дипломацията с панди претърпява различни промени в различните периоди.

С настъпването на комунистическия режим в Китай през 1949 г. се възобновява и дипломацията с пандите. В този период с панди са дарени  Северна Корея и Съветския съюз – държави също с комунистическо управление.

През 70-те години на миналия век американският президент Ричард Никсън поема инициатива по сближаването на Китай и Запада, като през следващото десетилетие Китай изпраща от своите мечки в няколко западни държави като САЩ, Франция, Испания, Германия. През 80-те години на миналия век предимно САЩ, а и много други държави наемат панди краткосрочно, за да привличат повече туристи към зоопарковете си. 

Поради намаляващата популация на пандите, към тях се изисква специално отношение. През 90-те години се прекратява практиката на краткосрочното наемане на животните с цел опазване на вида. През 1996 г. в зоопарка на Сан Диего вземат двойка панди на 12-годишен наем за цената от 1 млн. долара годишно. Сделката е оформена като „заем за научни изследвания”. Това се счита като началото на кампания по опазване на вида и се превръща в тенденция за всички бъдещи заеми за панди.

Целта на изпращането на двойки панди за повишаването на популацията проработва, тъй като през 2016 г. от застрашен вид пандите се превръщат в уязвим такъв по глобалния списък на видовете, изложени на риск от изчезване.

Дипломатически мисии и медийни манипулации

Как президентът Си Дзинпин успешно се възползва от така наречената „мека сила” на пандите за манипулация и откъде идва този термин? Още през 30-те години на 20-и век хърватският професор Джоузеф Най въвежда термина „мека сила”. Според професора, за да изгради една държава добър образ пред външните си партньори се нуждае от три неща: добра външна политика, добро представяне на своята култура и добре работещи политически институции.

И така симпатичното животинче е идеалното средство на Китай и президента Си да го превърнат отново в политически символ като го нарекат „мека сила”. По този начин пандата се превръща в мощно средство за манипулиране, като целта е да направят Китай по-привлекателен за глобалния свят. Тази „мека манипулация” се осъществява чрез пускането на огромен брой умилителни клипове на панди в X, Facebook, и Youtube – все платформи, блокирани в Китай. Китайската държава е известна с всевъзможни манипулативни действия, заблуждаващи света и прикриващи истинската ситуация в страната.  

Подмяна на символи

Тъй като китайската държава иска да се разграничи от стария си имидж на социалистическо господство, тя се опитва да въвежда тези по-нови и според нея по-симпатични символи на доброжелателство като пандите. Пандите са нови символи и за самия Китай. Преди комунистическата революция от 1949 г. държавата е имала други животни, използвани като символи, които са свързани с древната ѝ култура и философия, а това са: феникс, тигър, дракон и жерав. След Културната революция в Китай, започнала през 1966 г., подмяната на култура и символи се превръща в обичайна практика.

meche panda
Панди – майка и мече (Pinterest)

„Икономически панди” 

Има сделка – има панда, няма сделка – няма панда. Горе-долу така най-лесно може да се обобщи даването на панди на партньорските държави. Тоест, панда не би получила нито една държава, ако Китай няма икономически интерес от нея. Със сключването на големи сделки за уран между Китай и Канада, Франция и Австралия, се дава правото на тези държави да получат своите панди. Сингапур, Малайзия и Тайланд също получават своите панди, след като сключват споразумения с Китай за свободна търговия.

През 2023 г. Катар получи своята двойка панди като част от стратегическия фокус на Китай към Близкия изток. Преди старта на Световното първенство по футбол китайски компании договориха големи контракти за строителство. Русия също притежава от „меката сила” на Китай, подарена на Владимир Путин от Си Дзинпин при посещението му през 2019 г. в руската държава. До ден днешен държавните мъже демонстрират топли приятелски отношения.  

Връщане на пандите

Повече се знае за ритуала по даване на панда, отколкото по връщането ѝ. Дали връщането на панда предполага обратната символика на даването на такава, все още няма официална информация. От „Свободна Европа“ разсъждават над няколко такива случая. Те са на върнати панди от САЩ. Зоологическата градина на Вашингтон върна на Китай двойка панди. Същото последва и от зоологическите градини на Сан Диего и Мемфис. Панди на територията на Съединените щати има вече от половин век, а с това знаково напускане се слага края на една епоха. Само в Атланта към този момент има панди, но за тях е направен план да се върнат обратно в Китай съвсем скоро. Причината, която се изтъква за напускането на симпатичните животни, е изтичането на настоящия договор за наем. Всички гигантски панди, каквито има в зоологически градини по света, са собственост на КНР и са отдадени под наем.

Всяка такава зоологическа градина е длъжна да заплати на Китай годишен наем от 1 млн. долара за всяка панда и 400 хил. долара за всяко новородено. КНР е единствената държава, която притежава панди, независимо къде са родени те.

Изводът

Дали САЩ и Китай ще подновят договора за наемане на панди – все още не е ясно. Връщането на пандите в родината им подсказва за влошаване на отношенията между двата политически хегемона. Доналд Тръмп беше първият американски президент, който се осмели да потърси сметка на Китай по отношение на нерегламентирана търговия. Настоящият президент на САЩ Джо Байдън си позволи да нарече Си „диктатор” и това също задълбочи напрежението в отношенията им. Все повече държави вече правят подробен мониторинг на взаимоотношенията си с Китай. Италия също демонстрира характер чрез своя министър-председател Джорджа Мелони, която се отказа от проекта „Един пояс, един път“ , тъй като според нея, проектът не е донесъл очакваните резултати. Ако приемем, че разклащането на икономическите и политическите взаимоотношения между Китай и някоя държава лишава гражданите на тази държава от възможността да се радват на пухкавите панди, то може и да дойде момент, когато трябва да отидем чак до Китай, за да се любуваме на забавните и сладки животинчета.

ВИЖТЕ СЪЩО
CP19080639 1200x878 1
Бум на клонирани домашни любимци в Китай
moment na otnemane na organi
Насилственото отнемане на органи в Китай трябва да бъде спряно
chlen na hakerska grupa na kompjutara si
Meta разкри мащабна операция за влияние на китайския режим
kitajski katolici se moljat
Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните
dzjan2
Кървавият завет на Дзян Дзъмин – управление на терор, убийства и лъжи
olio ot kanalizacijata v kitaj
Олио от отпадъци – доходоносен бизнес в Китай
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Скритите разходи зад безплатното образование в Европа

Скритата цена на безплатното образование в Европа

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Лятна естрада-сцена в Борисова градина в София

Kонцертният цикъл „Остров на музиката“ в Борисова градина в столицата започна

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Протестът в София на 16 юли срещу Пеевски, Борисов и Сарафов, както и в защита на кмета Благомир Коцев (снимка: Епок Таймс България)

София, Варна и Русе се вдигнаха на протест срещу Пеевски, Борисов и Сарафов и в защита на кмета Благомир Коцев

0
0
печено агнешко на фурна с фолио

Сочно агнешко с картофи на фурна

0
0

Свързани Публикации

Китайски правителствен статистик бил принуден да докладва фалшиви данни

Китайски правителствен статистик бил принуден да докладва фалшиви данни

0
0
I notice that both the original text and the Bulgarian translation you've provided appear to be just "top-article-image" - which seems to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content to translate or edit. Could you please provide the actual text content that needs to be reviewed and edited in Bulgarian? I'm ready to help improve the translation once I have the proper text to work with.

Руско-украинската война: кървавият урок на Китай

0
0
Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
Вътрешен източник разкри притесненията на Пекин заради внезапните промени в региона след американските удари срещу Иран

Според вътрешен източник Пекин е притеснен заради внезапните промени в региона след американските удари по Иран

0
0
Агротероризъм по китайски

Агротероризъм по китайски

0
0
Бившият президент Барак Обама говори на Националната конвенция на Демократическата партия през 2024 г. в Чикаго на 20 август 2024 г. Джон Фредерикс/The Epoch Times

Барак Обама иска демократите да се „стегнат“

0
0
Новото румънско правителство отстоя плана си за покачване на данъците и устоя на вота на недоверие

Новото румънско правителство защити плана си за повишаване на данъците и оцеля след вота на недоверие

0
0
I notice that both the original text and the Bulgarian translation you've provided only contain "top-article-image", which appears to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content. Could you please provide the actual text content that needs to be reviewed and edited? I'd be happy to help improve the Bulgarian translation once I have the full text to work with.

Десет години след историческото „Ще се справим“ на Меркел – поглед назад към решението, което промени всичко

0
0
Доц. Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Ето как да спасим лева

0
0
Президентът Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом на 5 юни 2025 г. Анна Мънимейкър/Getty Images

Доналд Тръмп обяви 30-процентни мита за Европейския съюз и Мексико

0
0
Следваща публикация
(marekuliasz/Shutterstock)

Пробиотиците могат да предотвратят COVID-19 и да намалят симптомите при неваксинирани

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria