Getting your Trinity Audio player ready...
|
Коментар
Европейските власти разследват предполагаема схема „пари-за-влияние“, в която до 15 настоящи и бивши депутати от Европейския парламент са получавали подкупи от Huawei.
Случаят, започнат от белгийското разузнаване, алармира за необходимостта от по-голяма бдителност в Европа срещу злонамерени чуждестранни операции за влияние.
На 13 март повече от 100 полицаи са претърсили 21 офиса в Белгия, Франция и Португалия, включително офиси на лобисти, работещи за Huawei в Брюксел. Федералната полиция е задържала няколко лица за разпит. Един арест е направен във Франция. Двама европейски парламентарни асистенти са под подозрение и техните офиси са запечатани със съдебна заповед. Офис в Португалия е претърсен по подозрение за получаване на банкови преводи, предназначени за евродепутати.
На 14 март Европейският парламент забрани на лобистите на Huawei достъп до неговите помещения.
Разследването е за предполагаема корупция, фалшификация и престъпна организация, както и възможно пране на пари. Нелегални подаръци са били получавани още от 2021 г. в Брюксел в замяна на заемане на политически позиции. Подаръците включват храна, пътувания, билети за футбол и разходи за конференции на стойност над 150 евро на евродепутат, границата, над която такива подаръци трябва да бъдат декларирани. Очевидно струва малко да си купиш евродепутат.
Huawei е заподозряна в тясно сътрудничество с китайския режим, военните и разузнавателните служби, както и с Иран, Северна Корея и Куба. Huawei разполага с технологичните средства да нанесе огромни щети чрез шпионаж и саботаж в 170-те страни по света, в които е активна. Докато Huawei е забранена в телекомуникационната инфраструктура на САЩ, нейното участие в Мексико е наричано „троянски кон на границата“. В Европа Huawei остава дълбоко вградена в телекомуникациите на континента на приблизително същото ниво като през 2022 г., въпреки предупрежденията от Съединените щати и Европейския съюз.
С пазарна капитализация от 178 милиарда долара, обхватът и ресурсите на компанията са огромни. Huawei използва част от тези пари, за да изгради връзки на високо ниво в европейската политика, включително с бившия президент на Европейския съвет Шарл Мишел.
Изглежда Huawei се стреми да използва своето влияние, за да се интегрира и изгради всеки слой от европейската инфраструктура за изкуствен интелект и облачни технологии, включително за правителствени и университетски клиенти. Компанията защитава „баланс“ между сигурността и конкурентоспособността.
Но наистина ли европейците искат да жертват своята сигурност за по-евтини телекомуникации?
Огромното мнозинство от дейностите на Huawei в Европа са законни, но все пак са проблематични поради тяхното високо ниво и връзки с Китайската комунистическа партия (ККП). През ноември 2024 г. Huawei е домакин на European Innovation Day 2024 в Париж. Участниците включват Никола Капуто, регионален министър на Кампания в Италия и член на Европейския комитет на регионите; Ximo Puig, испанският постоянен представител в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие; Ana Paula Nishio de Sousa, директор на дигиталната трансформация и ИИ в Организацията на ООН за индустриално развитие; и Rebeca de Sancho Mayoral, старши съветник на Европейската комисия по иновации и достъп до финансиране в ЕС. Едно от събитията в Париж е спонсорирано от Euronews.
На друго събитие в Давос, Швейцария, през януари, репортер задава лесни въпроси на изпълнителния директор на Huawei Europe, Кенет Фредриксен. Той казва, че Huawei би искала да бъде „алтернатива за Европа“ по много начини. Huawei ще продължи „това, което правим през последните две десетилетия, допринасяйки за дигитализацията на Европа и мисля, че също помагаме на Европа да се подготви за ИИ, да стане готова за ИИ.“
Фредриксен отбелязва, че ИИ е повече от приложен слой. Той казва: „Трябва да имате инфраструктура от край до край, за да можете да реализирате пълния потенциал на ИИ.“
Събитието в Давос, „ексклузивен кръгла маса обяд за ръководители“, включва участието на Фредриксен, Мишел, бившия вицепрезидент на Европейския съвет Силвана Кох-Мерин и румънския министър на икономиката Иван Богдан.
Мишел изказва пред репортер мнения, които биха били добре приети в Пекин, включително имплицитна заплаха за ответни мерки срещу „търговската война“ на САЩ. Той изразява подкрепа за Световната търговска организация и „мултилатерализма“. ККП е използвала идеологията на либералната търговия и лесния си достъп до многостранни форми на международно управление, за да увеличи експоненциално глобалното си влияние след дипломатическото отваряне на Запада към Китай в началото на 70-те години.
Режимът в Пекин също търси влияние на „поднационално“ ниво. През март Huawei се партнира с градския съвет на Барселона, Испания, според социалните медии на компанията. „Градският съвет на Барселона си партнира с Huawei за насърчаване на иновациите и обучението в информационни и комуникационни технологии“, публикува Huawei Europe в социалната платформа X. Сътрудничеството ще „стимулира проекти за интелигентни градове и развитие на дигитални умения чрез Huawei Spain Academy и IT Academy на Barcelona Activa.“
От поднационално до федерално ниво, организации, свързани с ККП, енергично влияят на европейската и по-широката международна политика. Поне толкова енергия трябва да се вложи в противопоставянето на законните и незаконните форми на инфилтрация на ККП. Европейските акции срещу лобистите на Huawei на 13 март бяха добро начало. Но има още много да се направи.
Възгледите, изразени в тази статия, са мнения на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.