Getting your Trinity Audio player ready...
|
Анализ на сеизмолога проф. Емил Ботев за последиците в България на силната сеизмична активност в съседна Турция
Силно земетресение разлюля вчера Западна Турция с магнитуд 6.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът му в Мраморно море e на дълбочина 15 км, на около 25 км от бреговете на град Силиврия с население над 50 000 човека и на близо 100 км от мегаполиса Истанбул. Земетресението е образувало и малко цунами. По оценка на българската сеизмична мрежа земетресението е с магнитут 6.3 по Рихтер.
Ден след основното земетресение и последващите афтършокове Службата за управление при бедствия и аварии (AFAD) на Министерство на вътрешните работи на Турция оповести, че на 24 април в 17:52 часа местно време (14:52 UTC) е регистриран пореден по-силен трус с магнитут 3.7 по Рихтер на дълбочина 7 км в Мраморно море. Според Евро-средиземноморския сеизмологичен център (EMSC) трусът е регистриран на относително същата локация – на 38 км югозападно от град Есенюрт с население от 211 000 души и 31 км югозападно от град Бююкчекмедже с население от 163 000 души.
Анализиране на настоящата сеизмична активност
Анализирайки вчерашното земетресение пред български медии, сеизмологът проф. Емил Ботев обясни, че силната земетръсна активност в Турция се реализира в Мраморноморски сегмент от Северноанадолски разломен линеамент, който „е в състояние да носи напрежение до магнитуд 8“.
Съгласно специален доклад на EMSC от момента на вчерашното главно земетресение до 16:00 часа днес са регистрирани над 270 земетресения, като повече от 140 от тях са усетени от населението.
Проф. Ботев посочи, че продължението на сеизмичната активност с умерена следтрусова поредица на основното земетресение разтоварва напрежението, като това подсказва, че няма висока вероятност в близко време да се реализира катастрофално земетресение.
„Веднага трябва да споменем, че … само за часове след земетресението, което стана в 12:49 ч. в Мраморно море, за много бързо време се разви силна сеизмична активизация. След това стана едно земетресение с магнитуд 5.3… това означава, че е в ход един процес на бързо разтоварване на напрежението…“
В тази връзка проф. Ботев коментира и оценката на турския сеизмолог Ахмет Ерджан, че вчерашното земетресение е предшественик на по-голям трус с магнитуд 7.2 по Рихтер. Българският експерт се съгласи с тази възможна вероятност, но уточни, че тя най-вероятно не може да се реализира в непосредствено близко бъдеще.
„Разстояние от 50 – 60 км в областта на тектониката и геологическите структури е достатъчно голямо, за да може да се предаде много бързо някакво преразпределение на напреженията. Не става толкова бързо, геологическият часовник е много бавен“.
Въздействие на земетресението за България
По отношение на въздействието на земетресението в страната ни прогнозите на проф. Ботев не са пряко свързани с линеаментите или разломите на територията на България, като Маришкият разломен линеамент, който „контактува от далечина“. Българският експерт посочи: „Няколко десетки километра са достатъчни да говорим, че не се предава веднага във времето напрежението. А нас ни делят няколкостотин, най-малко 200 км.“
В допълнение проф. Ботев поясни, че скоростите на придвижване на двата борда на сегмента на Северноанадолски разломен линеамент са значителни, а именно: над 20 милиметра на година.
„Ние си имаме собствена, локална активизация, която в сравнение с мраморноморската, пренася средно 1-2 милиметра годишно.“ Сеизмологът поясни, че за няколко години при мраморноморския сегмент е в състояние да се натрупа десетки пъти по-голяма енергия, отколкото при нас. В момента в България се наблюдава много слаба сеизмична активност, като в началото на миналия век в страната ни е имало много силни земетресения, благодарение на които и на последващите (като това е Перник през 2012 г. с магнитут 5.6), голяма част от напрежение в земните пластове е освободено и следователно е много вероятно да нямаме катастрофално силно земетресение в скоро бъдеще.
В тази връзка проф. Ботев посочи, че земетресения с магнитут към 6 по скалата на Рихтер подпомагат освобождаването на енергия, чието натрупване би било катастрофално за Истанбул и големите градове в понастоящем активната сеизмичната зона. Към момента няма съобщения за жертви от земетресението, а само за ранени, като над 150 човека са скочили от сгради в паника при вчерашния трус. Няма данни и за разрушения, като турски граждани съобщават за напукани стени, паднали плочки, както и съборени предмети в домовете.
Службата за управление при бедствия и аварии на Турция предоставя възможност за онлайн проследяване на земетръсната активност от линка https://deprem.afad.gov.tr/map (Last Earthquake Application).