Getting your Trinity Audio player ready...
|
Литературният клуб на Столична библиотека представя Екатерина Григорова за поет на ноември и Александър Секулов за разказвач на ноември
Литературният клуб на Столична библиотека предлага днес, 14 ноември, среща с творчеството на Екатерина Григорова в поредицата „Поет на месеца”. Събитието ще се състои в сградата на Столична библиотека на пл. „Славейков“ 4 от 18:30 часа с „вход свободен“.
С помощта на писателката и журналистка Силвия Чолева, както и на проф. д-р Светлана Стойчева-Андерсон от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” гостите на събитието ще навлезнат в света на поезията на Екатерина Григорова, като ще чуят един самобитен, искрен, впечатляващ поетически глас.
Екатерина Григорова – поет на ноември в Столична библиотека
Екатерина Григорова е родената в Добринище през 1975 г., като понастоящем е преподавател в департамент „Средиземноморски и Източни изследвания“ при Нов български университет. Творчеството ѝ включва книгите „Фарадеев кафез” (Жанет 45, 2013), „Дъска по мокрия пясък“ (Ерго, 2014), „Празна зора“ (Small Stations Press, 2019), „Отвисоко в печката пада дърво“ (Жанет 45, 2024).
Книгата й „Дъска по мокрия пясък“ е номинирана през 2014 г. за Национална награда Иван Николов, Национална литературна награда „Памет“ и Награда за поезия „Николай Кънчев“ .
Поетичната книга на Екатерина Григорова „Отвисоко в печката пада дърво“, която излезе тази година, е включена в краткия списък на номинираните за награда „Перото“ в категория „Поезия“, стигайки сред шестте най-добри. Централно място в книгата заема планината, която се превръща в едно огледало на съвремието, в метафора на живота и усещането, което ни дава за мимолетност и колко малки сме всъщност.
Сред литературните награди на Екатерина Григорова са:
- Специална награда на конкурса за дебютна книга „Южна пролет“ (2013)
- Лауреат на Националната „Славейкова награда“ (втора награда) от 2014 г.
- Лауреат на Националната награда „Биньо Иванов (за принос в развитието на българския поетически синтаксис)” за 2014 г.
- Специалната награда в категория „Проза“ на Националния литературен конкурс „Морето“, организиран от сдружение Лумен – 2021.
- Първа награда в категория „Поезия“ на Националния литературен конкурс „Морето“, организиран от сдружение Лумен – 2023.
- Специална награда от юбилейния двадесети Национален конкурс за поезия „Никола Вапцаров” – 2023.
- Международна награда за литература „Сахито“ 2023 – Sahitto International Award for Literature 2023.
Стихотворения на Екатерина Григорова са преведени на английски, испански, италиански, хинди, бенгали и други езици
Александър Секулов – разказвач на ноември в Столична библиотека
На 6 ноември в поредицата „Разказвач на месеца“ на Столична библиотека гостува един от най-интересните и разнообразни съвременни български писатели. Поет, белетрист, драматург, публицист, организатор и водещ на литературни събития в пловдивския клуб „Петното на Роршах”, Александър Секулов е значима фигура в културния живот на България през последните десетилетия.
За Александър Секулов говори писателят и един от създателите на издателство „Пан“ Костадин Костадинов, който нашумя с романа си „Ловецът на пеперуди“.
Александър Секулов е роден на 6 януари 1964 г. в Пловдив, като понастоящем работи като драматург на Драматичен театър – Пловдив. Три пъти е носител на националната награда „Аскеер“ за съвременна драматургия за 2016, 2019 и 2022 г. Автор и съавтор е на драматизациите на „Коприна“ и „Без кръв“ по Алесандро Барико, „Едип и пророците“ по Софокъл и „Моби Дик“ по Херман Мелвил. Автор е на пиесите: „Светли хотелски стаи“ (2006), „Няма ток за електрическия стол” (2015), „Дебелянов и ангелите“ (2018), „Одисей“ (2019), „Народът на Вазов“ (2021), „Сън в зимна нощ“ (2022) и „Теория на тротила“ (2021).
Александър Секулов е автор на романите „Колекционер на любовни изречения“, „Малката светица и портокалите“, „Господ слиза в Атина“, „Скитникът и синовете“, „Жена на вятъра“ и „Корабът на сирените“. Автор е книгите със стихове „Седмо небе“ (1988), „Високо, над далечината“ (1997), „Карти и географии“ (2010), „Море на живите“ (2016), „Хроники и химни“ (2018). За книгата „Море на живите” получава националните литературни награди „Перото“, „Николай Кънчев“, „Христо Фотев“, „Златен Орфеев венец“. Автор е на книгите с есета „Майсторът и камъните“ (1996), „Високите каменни хълмове“(2006), „История на минималната съпротива“ (2010) и „Възхвала на провинцията“ (2024).
Творби на Александър Секулов са превеждани на английски, немски, френски, руски, сръбски, унгарски, арабски.