Разпространението на възобновяемите енергийни източници, особено на слънчевата енергия, се е увеличило значително през последните години, но въпросът как ще се справим с отпадъците от тази нова технология буди все повече безпокойство.
Понастоящем в Съединените щати са инсталирани около 149,5 гигавата (GW) слънчев капацитет в цялата страна. През първото тримесечие на 2023 г. страната е инсталирала 6,1GW слънчев капацитет, което е „най-доброто първо тримесечие в историята“, според прессъобщение от 8 юни на изследователската компания Wood Mackenzie. През следващите пет години Wood Mackenzie очаква общият инсталиран слънчев капацитет в Америка да достигне 378GW до 2028 г.
Китай е най-големият производител на слънчева енергия в света и основен доставчик на панели за света. Но търговията с Китай е свързана с човешки разходи, като например принудителния труд.
Миналата година Митническата и гранична защита на САЩ („МГЗ“) задържа 1642 електронни доставки на стойност 841 млн. долара, включително соларни панели, при прилагането на Закона за защита на принудителния труд на уйгурите в Китай. През март митническият орган за защита на потребителите освободи 552 броя оборудване на стойност 345 млн. долара.
Забавеният внос на соларни панели от Китай доведе до забавяне на програмите за разработване на соларни проекти. Но с освобождаването на част от задържаните пратки китайските соларни панели вече ще бъдат включени в американските проекти.
Освен проблема с правата на човека в производствения процес, соларната индустрия има и друго препятствие, което все още не е разрешено и което скоро ще се превърне в глобален екологичен кошмар.
Животът на повечето слънчеви панели е между 25 и 30 години. И когато той свърши, те ще представляват сериозно предизвикателство, тъй като държавите ще трябва да се справят с огромните количества отпадъци от тях.
Нарастващи отпадъци от слънчева енергия
По данни на Училището по околна среда в Йейл, соларните панели в САЩ, които би трябвало да излязат от употреба до 2030 г., покриват приблизително 3000 игрища за американски футбол.
В интервю за CNBC от 13 май Суви Шарма, главен изпълнителен директор на базираната в Тексас компания Solarcycle, казва, че слънчевата енергия „се превръща в доминираща форма на производство на електроенергия“, като се позовава на доклад на EIA, според който 54% от новите мощности за производство на електроенергия в САЩ през тази година ще се произвеждат от слънчева енергия.
Въпреки това не е направено нищо, за да се превърне соларната индустрия в „кръгова“, каза Шарма, визирайки рециклирането. Понастоящем в Америка има над 500 милиона соларни панели, като през следващите години се очаква да бъдат добавени още десетки милиони.
В проучване от 2019 г., публикувано в списание Renewable Energy, се посочва, че между 2030 и 2060 г. в страната ще се натрупат около 9,8 милиона тона отпадъци от слънчеви панели.
В Китай отпадъците от слънчеви панели се превърнаха в основен проблем. През последните години Китай се опита да увеличи производството на слънчеви панели, без да поддържа правилно технологичните стандарти. В резултат на това много от тези панели стават негодни за употреба преди края на очаквания им живот.
Смята се, че процентът на бракуваните соларни панели в Китай е достигнал около 30% годишно, казва Фанг Ци, инвестиционен консултант, живеещ в Обединеното кралство, пред The Epoch Times на 4 април.
През март Лиу Лимин, заместник-секретар на специализирания комитет по фотоволтаични технологии на Китайския алианс ECOPV, прогнозира по време на форум, че до 2030 г. отпадъците от соларни панели в Китай ще достигнат 18GW, а до 2040 г. – 253GW или 20 милиона тона.
Рециклиране на отпадъците от слънчева енергия
Отпадъците от соларни панели представляват значителен проблем за замърсяването. Панелите се състоят от множество токсични химикали като кадмиев телурид, олово, хексафлуороетан и др. Химикал, създаден като страничен продукт при производството на слънчеви панели, е силициев тетрахлорид, който може да доведе до изгаряния на кожата.
Изхвърлянето на отпадъци от соларни панели на сметищата представлява дългосрочен риск за околната среда, тъй като токсичните минерали и метали могат да проникнат в земята.
Но точно това се прави в момента. Понастоящем около 90% от дефектните или излезли от употреба слънчеви панели се изхвърлят на сметищата. Това е така, защото разходите за рециклиране на тези панели са много по-високи в сравнение с тяхното изхвърляне.
Според Шарма тази разлика ще се „намали значително през следващите пет до десет години“ поради „комбинацията от рециклиране, което става все по-рентабилно, и разходи за депониране, които само се увеличават“.
Калифорния е най-големият пазар на соларни инсталации за жилищни нужди в САЩ, а към средата на 2022 г. в щата имаше само един завод за рециклиране, който приемаше соларни панели.
Компанията First Solar, производител на соларни панели в САЩ, смята, че рециклирането ще стане доходоносно. „Много съм уверен, че ще намалим разходите за рециклиране под разходите за депониране на отпадъци“, заяви главният директор по качеството и надеждността на компанията Патрик Бюлер в интервю за WSJ миналата година.
Според First Solar тя може да възстанови почти 95% от материалите на един слънчев панел по тегло. След това възстановените материали могат да се използват за производство на полупроводници за чисто нови панели.
Друг аспект на дистрибуторската мрежа е, че когато се добавят разходите за управление на отпадъците, цената на отделните слънчеви панели също ще се повиши.
Законодателите трябва да приемат практични и ефективни енергийни политики. Понастоящем има много недостатъци в соларния сектор, като се започне от зависимостта от робския труд в Китай и се стигне до ефективното отстраняване на старите панели.
Докато не се постигне реален напредък в цялата верига на доставки, не е препоръчително да се използват слънчеви панели в големи мащаби и да се развива зависимост от такава неустойчива от екологична гледна точка технология.
СВЪРЗАНИ СТАТИИ: