• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Наука и технологии Околна среда

Слънчевата енергия – процъфтяваща технология или предстояща екокатастрофа?

отНавин Атрапули
5 юли , 2023
Работници монтират соларни панели

Работници монтират соларни панели във фотоволтаична електроцентрала в Китай. (Chinatopix via AP)

Разпространението на възобновяемите енергийни източници, особено на слънчевата енергия, се е увеличило значително през последните години, но въпросът как ще се справим с отпадъците от тази нова технология буди все повече безпокойство.

Понастоящем в Съединените щати са инсталирани около 149,5 гигавата (GW) слънчев капацитет в цялата страна. През първото тримесечие на 2023 г. страната е инсталирала 6,1GW слънчев капацитет, което е „най-доброто първо тримесечие в историята“, според прессъобщение от 8 юни на изследователската компания Wood Mackenzie. През следващите пет години Wood Mackenzie очаква общият инсталиран слънчев капацитет в Америка да достигне 378GW до 2028 г.

Китай е най-големият производител на слънчева енергия в света и основен доставчик на панели за света. Но търговията с Китай е свързана с човешки разходи, като например принудителния труд.

Миналата година Митническата и гранична защита на САЩ („МГЗ“) задържа 1642 електронни доставки на стойност 841 млн. долара, включително соларни панели, при прилагането на Закона за защита на принудителния труд на уйгурите в Китай. През март митническият орган за защита на потребителите освободи 552 броя оборудване на стойност 345 млн. долара.

Забавеният внос на соларни панели от Китай доведе до забавяне на програмите за разработване на соларни проекти. Но с освобождаването на част от задържаните пратки китайските соларни панели вече ще бъдат включени в американските проекти.

Освен проблема с правата на човека в производствения процес, соларната индустрия има и друго препятствие, което все още не е разрешено и което скоро ще се превърне в глобален екологичен кошмар.

Животът на повечето слънчеви панели е между 25 и 30 години. И когато той свърши, те ще представляват сериозно предизвикателство, тъй като държавите ще трябва да се справят с огромните количества отпадъци от тях.

Нарастващи отпадъци от слънчева енергия

По данни на Училището по околна среда в Йейл, соларните панели в САЩ, които би трябвало да излязат от употреба до 2030 г., покриват приблизително 3000 игрища за американски футбол.

В интервю за CNBC от 13 май Суви Шарма, главен изпълнителен директор на базираната в Тексас компания Solarcycle, казва, че слънчевата енергия „се превръща в доминираща форма на производство на електроенергия“, като се позовава на доклад на EIA, според който 54% от новите мощности за производство на електроенергия в САЩ през тази година ще се произвеждат от слънчева енергия.

Въпреки това не е направено нищо, за да се превърне соларната индустрия в „кръгова“, каза Шарма, визирайки рециклирането. Понастоящем в Америка има над 500 милиона соларни панели, като през следващите години се очаква да бъдат добавени още десетки милиони.

В проучване от 2019 г., публикувано в списание Renewable Energy, се посочва, че между 2030 и 2060 г. в страната ще се натрупат около 9,8 милиона тона отпадъци от слънчеви панели.

В Китай отпадъците от слънчеви панели се превърнаха в основен проблем. През последните години Китай се опита да увеличи производството на слънчеви панели, без да поддържа правилно технологичните стандарти. В резултат на това много от тези панели стават негодни за употреба преди края на очаквания им живот.

Смята се, че процентът на бракуваните соларни панели в Китай е достигнал около 30% годишно, казва Фанг Ци, инвестиционен консултант, живеещ в Обединеното кралство, пред The Epoch Times на 4 април.

През март Лиу Лимин, заместник-секретар на специализирания комитет по фотоволтаични технологии на Китайския алианс ECOPV, прогнозира по време на форум, че до 2030 г. отпадъците от соларни панели в Китай ще достигнат 18GW, а до 2040 г. – 253GW или 20 милиона тона.

Рециклиране на отпадъците от слънчева енергия

Отпадъците от соларни панели представляват значителен проблем за замърсяването. Панелите се състоят от множество токсични химикали като кадмиев телурид, олово, хексафлуороетан и др. Химикал, създаден като страничен продукт при производството на слънчеви панели, е силициев тетрахлорид, който може да доведе до изгаряния на кожата.

Изхвърлянето на отпадъци от соларни панели на сметищата представлява дългосрочен риск за околната среда, тъй като токсичните минерали и метали могат да проникнат в земята.

Но точно това се прави в момента. Понастоящем около 90% от дефектните или излезли от употреба слънчеви панели се изхвърлят на сметищата. Това е така, защото разходите за рециклиране на тези панели са много по-високи в сравнение с тяхното изхвърляне.

Според Шарма тази разлика ще се „намали значително през следващите пет до десет години“ поради „комбинацията от рециклиране, което става все по-рентабилно, и разходи за депониране, които само се увеличават“.

Калифорния е най-големият пазар на соларни инсталации за жилищни нужди в САЩ, а към средата на 2022 г. в щата имаше само един завод за рециклиране, който приемаше соларни панели.

Компанията First Solar, производител на соларни панели в САЩ, смята, че рециклирането ще стане доходоносно. „Много съм уверен, че ще намалим разходите за рециклиране под разходите за депониране на отпадъци“, заяви главният директор по качеството и надеждността на компанията Патрик Бюлер в интервю за WSJ миналата година.

Според First Solar тя може да възстанови почти 95% от материалите на един слънчев панел по тегло. След това възстановените материали могат да се използват за производство на полупроводници за чисто нови панели.

Друг аспект на дистрибуторската мрежа е, че когато се добавят разходите за управление на отпадъците, цената на отделните слънчеви панели също ще се повиши.

Законодателите трябва да приемат практични и ефективни енергийни политики. Понастоящем има много недостатъци в соларния сектор, като се започне от зависимостта от робския труд в Китай и се стигне до ефективното отстраняване на старите панели.

Докато не се постигне реален напредък в цялата верига на доставки, не е препоръчително да се използват слънчеви панели в големи мащаби и да се развива зависимост от такава неустойчива от екологична гледна точка технология.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ:

Джеймс Линдзи: ESG е глобалистка измама, целяща да въведе глобално правителство
Китайската компартия доказва, че борбата за „климата“ няма нищо общо с климата
Ирландия умъртвява 200 000 крави, за да намали вредните емисии?
Споделете тази статия
Tags: Препоръчани

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Зелен пазар (25 - 27 април 2025 г.)

Oчакайте първото събитие на „Зелен пазар“ за тази година

0
0
Мулчирането включва покриване на почвената повърхност с различни органични материали като слама, окосена трева, компост, дървесни стърготини и листа.

Мулчиране – изкуството да се отглеждат зеленчуци без плевели

0
0
„Лабораторията за градска среда“ на Колективът ще се проведе на 22-24 ноември и е отворена за кандидатстване до 18 ноември. Тридневното събитие ще бъде водено от архитекти и дизайнери, както и хора с опит в организирането на градски инициативи.

От асфалт към общност: лаборатория за градска среда ще трансформира публични пространства в София

0
0
Какво е еко-тревожност и защо се увеличава?

Какво е еко-тревожност и защо обхваща все повече младежи

0
0
Слънчевата светлина и облаците, а не CO2, движат климата на Земята, установява ново проучване

Слънчевата светлина и облаците влияят на климата, а не въглеродният диоксид

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Следваща публикация
Запорожката АЕЦ, най-голямата в Европа, се вижда на фона на изпразнения  язовир Каховка след разрушаването на язовирната стена в Енергодар, 27 юни 2023 г. (Libkos/AP Photo)

Русия и Украйна си разменят обвинения в намерение за атака на Запорожка АЕЦ

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria