Търговските сателити на САЩ и техните съюзници биха могли да станат потенциални мишени за Русия, ако вземат участие във войната в Украйна – това е съобщил високопоставен служител на руското външно министерство, предават от „Ройтерс“.
Русия изстрелва първия спътник, създаден от човека през 1957 г. – Спутник 1, а през 1961 г. изпраща първия човек в Космоса. Страната разполага със значителен офанзивен космически потенциал, подобно на САЩ и Китай. През 2021 г. Русия изстрелва противоспътникова ракета, за да унищожи един от собствените си спътници.
Заместник-директорът на отдела за неразпространение и контрол на въоръженията на руското външно министерство, Константин Воронцов, заяви пред Първия комитет на ООН, че САЩ и съюзниците им преднамерено използват космоса в опит да наложат господството си над Запада. Воронцов коментира това като „изключително опасна тенденция“, добавяйки още, че използването на такива сателити в подкрепа на Украйна е „провокация“.
Конкретни сателитни компании не са били споменати от директора, но по-рано този месец Илон Мъск заяви, че неговата ракетна компания SpaceX ще продължи да финансира интернет услугата Starlink в Украйна, позовавайки се на нуждата от „добри дела“.
В отговор Белият дом заяви на 27 октомври, че всяка евентуална атака върху американска инфраструктура ще бъде посрещната с ответна реакция. Джон Кърби, говорител на Белия дом, заяви пред журналисти, че публично достъпна информация показва, че Русия се опитва да разработи антисателитни технологии.
Русия обвини Запада в предизвикване на война
По време на годишната външнополитическа конференция в Москва, Владимир Путин не е изразил съжаление за войната в Украйна, настоявайки че „специалната военна операция“ постига целите си, а господството на Запада върху световните дела наближава края си, съобщават Ройтерс.
Руският президент обвини директно Запада, че подстрекава войната в Украйна и че играе „опасна, кървава и мръсна“ игра, сееща хаос по целия свят. „Стоим на историческа граница: Предстои вероятно най-опасното, непредсказуемо и същевременно важно десетилетие след края на Втората световна война“, заяви Путин.
Ядрен „шантаж„
В речта си още, руският президент омаловажи ядреното противопоставяне със Запада, настоявайки, че Русия не е отправяла заплахи да използва ядрени оръжия, а е отговорила единствена на ядрения „шантаж“ от страна на западните лидери.
В последните седмици Владимир Путин, заедно с други официални лица, неколкократно са заявявали, че Русия може да използва ядрени оръжия, за да защити териториалната си цялост, които забележки са тълкувани от Запада като косвени заплахи за използването им за защита на части от Украйна, които Русия твърди, че е анексирала. Десетки държави осъдиха този ход като незаконен.
Путин затвърди последната позиция на Русия, че Украйна планира да използва т.нар. „мръсна бомба“ за разпространение на ядрен материал, което САЩ, Великобритания и Франция определиха като „прозрачно невярно“. Според него украинците биха извършили подобно нещо, за да обвинят Русия, добавяйки още, че твърдението на Киев в обратното, е невярно.
„Не е необходимо да правим това. Няма никакъв смисъл да го правим“, казва Путин.
В интервю за NewsNation на 27 октомври, американският президент Джо Байдън изрази недоверие относно този коментар: „Ако няма намерение, защо продължава да говори за това? Защо говори за възможността да използва тактическо ядрено оръжие?“.
„Той е много опасен в начина, по който подхожда към това“, казва Байдън.
В друго интервю за CNN говорителят на Министерството на отбраната на САЩ Джон Кърби заяви, че е възможно Русия да обмисля използването на мръсна бомба като създаване на претекст да обвини Украйна. Той също добави обаче, че САЩ все още не виждат никакви признаци това непременно да е така.
„Те често обвиняват другите за това, което самите те правят или са на път да направят. Ето защо трябва да се отнесем сериозно към това“, коментира Кърби за обвиненията на Путин.
„Също така ще ви кажа, че дори и днес не виждаме никакви признаци, че руснаците планират да използват мръсна бомба или дори да извършват подготовка за това.“
Украйна е „тренировъчно поле“ за „биоексперименти“
По време на срещата на ръководителите на службите за сигурност от Общността на независимите държави (ОНД) на 26 октомври, Владимир Путин отправи забележки, твърдейки, че Украйна се е превърнала в „инструмент на външна политика на САЩ“ и в „полигон за военни биологични експерименти“, посочват от англоезичния The Epoch Times.
ОНД е регионална междуправителствена организация, създадена през 1991 г. след разпадането на Съветския съюз. Наред с Русия в нея членуват и Беларус, Молдова и шест държави от Централна Азия.
„Потенциалът за конфликт остава много висок както в света като цяло, така и на регионално ниво“, заявява Путин пред заседаващите, според официалната стенограма на Кремъл. Позовавайки се на неотдавнашни саботажи срещу газопровода „Северен поток“, свързващ руските газови находища със Северна Европа през Балтийско море, Путин заяви, че „някои членове на международната общност“ (визирайки Вашингтон и други западни столици), правят „всичко по силите си, за да запазят отслабващата си хегемония“.
Тръбопроводът беше умишлено повреден на шведски и датски териториални води в края на миналия месец, което предизвика куп обвинения от страна на Москва и западните правителства. Намаляващият приток на руски газ доведе до скок в цените на енергията, което се отрази на домакинствата и предприятията в цяла Европа.
Руският президент заяви, че неутрализирането на стратегически разположения газопровод се равнява на „унищожаване на общата европейска енергийна инфраструктура“. Той добави още, че актовете на саботаж „нанасят колосални щети на европейската икономика и сериозно влошават качеството на живот на милиони хора“. „И освен това, те мълчат за това кой е извършил това и кой има полза от него“ – отбелязва Путин.
По информация на американското издание на The Epoch Times, в средата на октомври шведски, датски и германски следователи стигат до заключението, че пробивите в тръбопровода са в следствие на подводни експлозии. Малко след това, Стокхолм неочаквано прекратява съвместните разследвания, посочвайки като причина опасения за „националната сигурност“.
На 26 октомври миналата седмица обаче, шведските военни обявиха, че е планувано отделно разследване.“
Тази седмица обаче шведските военни обявиха, че планират да проведат отделно разследване. „Не мога да коментирам какво търсим, защо сме там, но имахме нужда да се върнем, за да направим допълнително търсене“, коментира шведски военен говорител.
Русия затвърждава позицията за биолаборатория
В речта си пред ръководителите на службите за сигурност в Москва, руският президент заяви, че Украйна се е превърнала в „изпитателен полигон за военни биологични експерименти“ и е „наводнена с оръжия, включително тежки“, съобщават по непотвърдени данни от англоезичния Тhe Epoch Times.
През март Москва отправи официално обвинение към САЩ, твърдейки че американците използват украински лаборатории за разработване на биологични оръжия. Официални лица на САЩ побързаха да отхвърлят подобни обвинения.
„Няма нищо общо с това – заяви тогава говорителят на Пентагона Джон Кърби. – Това е класическа руска пропаганда.“ В отговор, Държавният департамент на САЩ обвини Русия, че „измисля фалшиви претексти в опит да оправдае собствените си ужасяващи действия в Украйна“.
На 25 октомври обаче руската информационна агенция РИА Новости съобщи, че Москва е поискала от Съвета за сигурност на ООН да създаде комисия, която да разгледа предполагаемите нарушения на Конвенцията на ООН за биологичните оръжия от страна на САЩ и Украйна.