• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Конфликти

Търговските сателити на САЩ като потенциални мишени за Русия – напрежението расте

отРени Гинова
2 ноември , 2022
Търговските сателити на САЩ като потенциални мишени за Русия – напрежението расте

Ракета Falcon 9 на SpaceX изстрелва катарски комуникационен сателит от историческата стартова площадка 39А в Космическия център "Кенеди" в Кейп Канаверал, Флорида, на 15 ноември 2018 г. (снимка: Джо Скипър/"Ройтерс")

Търговските сателити на САЩ и техните съюзници биха могли да станат потенциални мишени за Русия, ако вземат участие във войната в Украйна – това е съобщил високопоставен служител на руското външно министерство, предават от „Ройтерс“.

Русия изстрелва първия спътник, създаден от човека през 1957 г. – Спутник 1, а през 1961 г. изпраща първия човек в Космоса. Страната разполага със значителен офанзивен космически потенциал, подобно на САЩ и Китай. През 2021 г. Русия изстрелва противоспътникова ракета, за да унищожи един от собствените си спътници.

Заместник-директорът на отдела за неразпространение и контрол на въоръженията на руското външно министерство, Константин Воронцов, заяви пред Първия комитет на ООН, че САЩ и съюзниците им преднамерено използват космоса в опит да наложат господството си над Запада. Воронцов коментира това като „изключително опасна тенденция“, добавяйки още, че използването на такива сателити в подкрепа на Украйна е „провокация“.

Конкретни сателитни компании не са били споменати от директора, но по-рано този месец Илон Мъск заяви, че неговата ракетна компания SpaceX ще продължи да финансира интернет услугата Starlink в Украйна, позовавайки се на нуждата от „добри дела“.

В отговор Белият дом заяви на 27 октомври, че всяка евентуална атака върху американска инфраструктура ще бъде посрещната с ответна реакция. Джон Кърби, говорител на Белия дом, заяви пред журналисти, че публично достъпна информация показва, че Русия се опитва да разработи антисателитни технологии.

starlink
Ракета Falcon 9 на SpaceX, носеща полезен товар от 53 сателита Starlink, излита от стартов комплекс 39А в космическия център „Кенеди“ в Кейп Канаверал, Флорида, на 18 май 2022 г. (снимка: Стив Несиус/“Ройтерс“)

Русия обвини Запада в предизвикване на война

По време на годишната външнополитическа конференция в Москва, Владимир Путин не е изразил съжаление за войната в Украйна, настоявайки че „специалната военна операция“ постига целите си, а господството на Запада върху световните дела наближава края си, съобщават Ройтерс.

Руският президент обвини директно Запада, че подстрекава войната в Украйна и че играе „опасна, кървава и мръсна“ игра, сееща хаос по целия свят. „Стоим на историческа граница: Предстои вероятно най-опасното, непредсказуемо и същевременно важно десетилетие след края на Втората световна война“, заяви Путин.


Ядрен „шантаж„

В речта си още, руският президент омаловажи ядреното противопоставяне със Запада, настоявайки, че Русия не е отправяла заплахи да използва ядрени оръжия, а е отговорила единствена на ядрения „шантаж“ от страна на западните лидери.

В последните седмици Владимир Путин, заедно с други официални лица, неколкократно са заявявали, че Русия може да използва ядрени оръжия, за да защити териториалната си цялост, които забележки са тълкувани от Запада като косвени заплахи за използването им за защита на части от Украйна, които Русия твърди, че е анексирала. Десетки държави осъдиха този ход като незаконен.

Путин затвърди последната позиция на Русия, че Украйна планира да използва т.нар. „мръсна бомба“ за разпространение на ядрен материал, което САЩ, Великобритания и Франция определиха като „прозрачно невярно“. Според него украинците биха извършили подобно нещо, за да обвинят Русия, добавяйки още, че твърдението на Киев в обратното, е невярно.

„Не е необходимо да правим това. Няма никакъв смисъл да го правим“, казва Путин.

sgradi razrushenie
Сгради, повредени по време на конфликта между Украйна и Русия в южния пристанищен град Мариупол, Украйна, на 19 април 2022 г. (снимка: Александър Ермоченко/“Ройтерс“)

В интервю за NewsNation на 27 октомври, американският президент Джо Байдън изрази недоверие относно този коментар: „Ако няма намерение, защо продължава да говори за това? Защо говори за възможността да използва тактическо ядрено оръжие?“.

„Той е много опасен в начина, по който подхожда към това“, казва Байдън.

В друго интервю за CNN говорителят на Министерството на отбраната на САЩ Джон Кърби заяви, че е възможно Русия да обмисля използването на мръсна бомба като създаване на претекст да обвини Украйна. Той също добави обаче, че САЩ все още не виждат никакви признаци това непременно да е така.
„Те често обвиняват другите за това, което самите те правят или са на път да направят. Ето защо трябва да се отнесем сериозно към това“, коментира Кърби за обвиненията на Путин.

„Също така ще ви кажа, че дори и днес не виждаме никакви признаци, че руснаците планират да използват мръсна бомба или дори да извършват подготовка за това.“

Украйна е „тренировъчно поле“ за „биоексперименти“
По време на срещата на ръководителите на службите за сигурност от Общността на независимите държави (ОНД) на 26 октомври, Владимир Путин отправи забележки, твърдейки, че Украйна се е превърнала в „инструмент на външна политика на САЩ“ и в „полигон за военни биологични експерименти“, посочват от англоезичния The Epoch Times.

ОНД е регионална междуправителствена организация, създадена през 1991 г. след разпадането на Съветския съюз. Наред с Русия в нея членуват и Беларус, Молдова и шест държави от Централна Азия.

„Потенциалът за конфликт остава много висок както в света като цяло, така и на регионално ниво“, заявява Путин пред заседаващите, според официалната стенограма на Кремъл. Позовавайки се на неотдавнашни саботажи срещу газопровода „Северен поток“, свързващ руските газови находища със Северна Европа през Балтийско море, Путин заяви, че „някои членове на международната общност“ (визирайки Вашингтон и други западни столици), правят „всичко по силите си, за да запазят отслабващата си хегемония“.

gazov potok
Теч на газ от „Северен поток 2“, заснет от датски F-16 до Борнхолм, Дания на 27 септември 2022 г. (снимка: датска отбранителна група чрез „Ройтерс“)

Тръбопроводът беше умишлено повреден на шведски и датски териториални води в края на миналия месец, което предизвика куп обвинения от страна на Москва и западните правителства. Намаляващият приток на руски газ доведе до скок в цените на енергията, което се отрази на домакинствата и предприятията в цяла Европа.

Руският президент заяви, че неутрализирането на стратегически разположения газопровод се равнява на „унищожаване на общата европейска енергийна инфраструктура“. Той добави още, че актовете на саботаж „нанасят колосални щети на европейската икономика и сериозно влошават качеството на живот на милиони хора“. „И освен това, те мълчат за това кой е извършил това и кой има полза от него“ – отбелязва Путин.

По информация на американското издание на The Epoch Times, в средата на октомври шведски, датски и германски следователи стигат до заключението, че пробивите в тръбопровода са в следствие на подводни експлозии. Малко след това, Стокхолм неочаквано прекратява съвместните разследвания, посочвайки като причина опасения за „националната сигурност“.

На 26 октомври миналата седмица обаче, шведските военни обявиха, че е планувано отделно разследване.“
Тази седмица обаче шведските военни обявиха, че планират да проведат отделно разследване. „Не мога да коментирам какво търсим, защо сме там, но имахме нужда да се върнем, за да направим допълнително търсене“, коментира шведски военен говорител.

Русия затвърждава позицията за биолаборатория

В речта си пред ръководителите на службите за сигурност в Москва, руският президент заяви, че Украйна се е превърнала в „изпитателен полигон за военни биологични експерименти“ и е „наводнена с оръжия, включително тежки“, съобщават по непотвърдени данни от англоезичния Тhe Epoch Times.

През март Москва отправи официално обвинение към САЩ, твърдейки че американците използват украински лаборатории за разработване на биологични оръжия. Официални лица на САЩ побързаха да отхвърлят подобни обвинения.

„Няма нищо общо с това – заяви тогава говорителят на Пентагона Джон Кърби. – Това е класическа руска пропаганда.“ В отговор, Държавният департамент на САЩ обвини Русия, че „измисля фалшиви претексти в опит да оправдае собствените си ужасяващи действия в Украйна“.

На 25 октомври обаче руската информационна агенция РИА Новости съобщи, че Москва е поискала от Съвета за сигурност на ООН да създаде комисия, която да разгледа предполагаемите нарушения на Конвенцията на ООН за биологичните оръжия от страна на САЩ и Украйна.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Руският президент Владимир Путин произнася годишната си реч за състоянието на нацията, Москва на 21 февруари 2023 г. (Рамил Ситдиков/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

Русия прекрати участието си в договора за контрол на ядрените оръжия със САЩ

0
0
Германският канцлер Олаф Шолц и войници от Бундесвер до танк Leopard 2 (Moritz Frankenberg/AP)

Германия и САЩ въоръжават Украйна с модерни танкове; в отговор Русия отново атакува

0
0
Американски военни стоят пред система за противоракетна отбрана Patriot

САЩ ще обучават украински военнослужещи на ракетната система “Пейтриът”

0
0
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в централата на алианса в Брюксел (Yves Herman/Reuters)

Ръководителят на НАТО предупреждава за потенциална „голяма война“ с Русия

0
0
Комбайн жъне пшеница в поле край село Згуривка, Киевска област, Украйна, 9 август 2022 г. (снимка: Viacheslav Musiienko/Reuters)

Скок в цените на зърното – Русия се оттегля от „Черноморската зърнена инициатива“

0
0
Етнически арменски войници стоят на границата на село Харектар в сепаратисткия район Нагорни Карабах при конфликта от 2020 г. (снимка: Сергей Гритс / AP)

Азърбейджан обстрелва Армения

0
0
Запорожската атомна електроцентрала край контролирания от Русия град Енергодар в Запорожка област, Украйна, на 22 август 2022 г. (снимка; Александър Ермоченко/ "Ройтерс")

Русия – Украйна (август): Продължават взаимните обвинения за обстрела на Запорожката АЕЦ

0
0
Ракетни сили под командването на Източния фронт на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) изстрелва във водите до Тайван ракети от неясна локация в Китай на 4 август 2022 г. (снимка: Ройтерс)

Тайван се готви за нахлуване от Китай в териториалните му води

0
0
Според украинските медии Ирина Венедиктова и Иван Баканов имат още едно прегрешение: на 24 февруари, когато Русия изненадващо започна да обстрелва Украйна, те са били в Лвов, а не в Киев (снимка: telegraf.com.ua)

Русия – Украйна (юни-юли): Зеленски продължава с масовите уволнения, САЩ предупреждават за по-интензивни бойни действия

0
0
Според Хенри Кисинджър идеалният случай би бил, ако конфликтът Украйна-Русия приключи със завръщане на ситуацията в положението преди началото му (снимка: theweek.in)

Русия – Украйна, най-важното до момента (април-май): Хенри Кисинджър посъветва Запада да търси компромис с Русия

0
0
Руският президент Владимир Путин на среща на лидерите на ОДБК в Кремъл на 16 май 2022 г. (снимка: Александър Неменов / AFP)

Путин не разглежда Финландия и Швеция като заплаха, ако са в НАТО без военни бази

0
0
Следваща публикация
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен произнася реч за състоянието на Съюза в Европейския парламент в Страсбург, Франция, на 15 септември 2021 г. (Yves Herman/Pool via AP)

ЕС: Край на двигателите с вътрешно горене до 2035 година

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.