Getting your Trinity Audio player ready...
|
Храната – източник на живот или причина за вътрешно възпаление?
Все по-често в съвременната превантивна медицина и нутриционистика се обръща внимание не само на състава на храната, но и на начина, по който тя е приготвена. Можем да изберем био продукти, но ако ги подложим на неподходяща термична обработка, те ще изгубят своята жизнена стойност и дори ще се трансформират в натоварващи и възпалителни субстанции за тялото.
Има растителни храни, които се трансформират по благоприятен начин при щадящо готвене като зърнени и бобови култури, картофи, кореноплодни. Тяхната структура омеква, анти-нутриентите се редуцират, а храносмилането се улеснява чрез частично разграждане на нишестета и фибри, което подпомага дейността на панкреатичните ензими. Особено през студените сезони, метаболизмът на организма физиологично се забавя – периферната вазоконстрикция и терморегулацията насочват повече енергия към поддържане на телесната температура, което често отслабва така наречения „огън“ в храносмилателния тракт – концепция, позната както от древната медицина (аюрведа, китайска), така и от съвременната гастроентерология, където се говори за понижена секреция на солна киселина и ензими в студено време. Топлите, добре приготвени растителни ястия действат като термичен стимулатор – повишават кръвоснабдяването в стомаха и тънките черва, активират секрецията и улесняват разграждането на хранителните молекули. Затова ястия като елда със задушени зеленчуци, супи от червена леща или крем от тиква с подправки подхранват тялото и душата, без да го претоварват. Те въздействат едновременно на физиологично и енергийно ниво, поддържайки термичния баланс и метаболитната жизненост.
Но съществуват и други храни, които губят значителна част от ценността си при термична обработка. Особено внимание заслужават мазнините, протеините и въглехидратите, когато попаднат в едно и също ястие и се подложат на високи температури – тогава се активира биохимичният процес, известен като реакция на Майлард. Това е неензимна гликация (спонтанна и неконтролирана), при която свободните захари се свързват с аминокиселини и създават така наречените крайни продукти на гликация. Когато захарите се „залепят“ за белтъците, без помощта на ензими, се образуват странни и твърди молекули (крайни продукти на гликация). Сравнете ги с карамелизираната коричка на печени картофи или със златистата коричка на кроасана – вкусни, но не толкова безобидни за вътрешния свят на тялото.
За разлика от енергията, която клетките произвеждат от захар чрез ензимно ръководена гликолиза (разграждането на въглехидратите – един полезен процес), тук гликацията е необуздана реакция, която уврежда нашите тъкани. Представете си как свободните радикали изчерпват антиоксидантите на тялото. Белтъците губят структурата си, клетките се възпаляват, а организмът старее по-бързо. Представете си клетката като оживен град, в който кислородът е електричеството – когато има твърде много „искри“ (свободни радикали), без достатъчно „пожарникари“ (антиоксиданти), започват пожари, които увреждат сгради, пътища и дори електроцентралата – това е оксидативният стрес.
Вътре в нас тези свободни радикали се натрупват с времето, но ако често похапваме препечени, пържени или карамелизирани ястия, тялото ни започва да ги складира с ускорено темпо. Резултатът? Повече бръчки, по-слаба памет, по-трудна обмяна на веществата и по-висок риск от хронични болести като диабет. Натрупването им се свързва с редица заболявания: сърдечносъдови, невродегенеративни, метаболитни и автоимунни. Това прави темата за правилната топлинна обработка не просто въпрос на вкус, а на превенция и терапия. Важно е да разпознаваме кои храни губят своята стойност или дори се превръщат в риск за здравето при загряване.
Високата кръвна захар се свързва с такъв тип окислителни реакции. Както отвън, тези болестотворни радикали могат да се образуват и вътре в тялото. Глюкозата в кръвта може да се свърже с протеини като хемоглобина или с мазнини като холестерола и да образува такива крайни продукти на гликация, ако кръвната захар е твърде висока за твърде дълго. Например гликираният хемоглобин (HbA1c – свързан протеин с глюкоза) е индикатор за нивата на кръвна захар през последните 2 – 3 месеца. Ако стойността на HbA1c е над 6.5%, това обикновено е индикация за диабет тип 2.
Мазнините – между полза и вреда
Едни от най-уязвимите от топлинна обработка хранителни съставки са мазнините, особено полиненаситените мастни киселини, които се съдържат в семена, ядки и растителни масла. Причината, поради която оксидативният стрес е до 20 000 пъти по-висок при реакция между мазнини, захари и протеини, отколкото само между захари и протеини, се крие в образуването на дикарбонили – силно реактивни съединения, които се образуват главно от окисление на ненаситени мастни киселини. При загряване, без значение дали в комбинация с протеини и захари, или не, тези мазнини се окисляват, превръщайки се в реактивни съединения като пероксиди и алдехиди. Тези вторични продукти са известни с това, че увреждат клетъчните мембрани, нарушават ензимната активност и активират възпалителни каскади в тялото. Когато мазнини се комбинират с въглехидрати и протеини в едно и също ястие – например в печени сладкиши, пици или тестени изделия с мазнина – се създава идеалната среда за образуването на свободни радикали.
Изследванията през последното десетилетие потвърждават, че хората, които редовно консумират храни, подложени на интензивно печене, пържене или гриловане, имат значително по-високи нива на възпалителни маркери и оксидативен стрес. Според проучване на Uribarri et al. (2010), диетичният прием на крайни продукти на гликация е основен фактор за развитието на инсулинова резистентност, нефропатии, както и за ускорено клетъчно стареене. Изненадващо за мнозина е, че дори здравословни по произход храни – като ядки или сушени плодове – могат да бъдат трансформирани в източник на вторични съединения, когато се пекат, карамелизират или обработват.
Дори обработка с ниски температури може да доведе до образуването на тези вещества, както и на загубата на полезни свойства като съдържанието на ензими.
Какви храни трябва да избягваме да приготвяме?
Първото и най-важно правило е да не подлагаме на термична обработка студено пресовани масла. Масла като ленено, орехово, конопено, тиквено и слънчогледово са богати на ненаситени мастни киселини, но също толкова чувствителни към загряване. При нагряване те се окисляват и създават трансмазнини и свободни радикали – два от най-големите врагове на здравето.
Сушените и пресните плодове – макар и натурални източници на сладост – съдържат фруктоза, която при термична обработка също участва в гликационните реакции. Когато искаме да приготвим здравословни десерти, най-добрият вариант е да използваме дехидратиране до 45°C или да изберем сурови рецепти. Въпреки това, комбинацията мазнина + протеин + захар + висока температура е най-рисковият модел на термична обработка. Това обяснява защо печивата, пържените закуски, карамелизираните ядки или плодове с мазнина са особено вредни.
Ядките, ако се консумират сурови или само леко изсушени, са отличен източник на омега-6 и растителни белтъци. Но при печене на висока температура, особено в комбинация със захари, те губят своите ензими и антиоксиданти, а мазнините в тях се превръщат в потенциални източници на акриламид и окислителни продукти. Затова препоръчваме ядките да се консумират накиснати или дехидратирани до 45°C, което подпомага тяхната смилаемост и намалява съдържанието на антинутриенти.
Нежните зеленолистни зеленчуци като спанак, лапад и рукола също не се нуждаят от висока температура, за да разгърнат своите ползи. Те са богати на термолабилни ензими и фитонутриенти, които се разрушават при варене или печене. За съхраняване на техния пълен биохимичен потенциал се препоръчва да се консумират сурови, леко задушени на пара или бланширани до максимум 50°C. Разбира се, това не означава, че не можем да ги използваме в разнообразни рецепти и след термична обработка, но е важно да знаем, че тяхното сурово присъствие в диетата е от огромно значение!
Какво ни казва науката?
Нарастващият брой изследвания потвърждава, че диета, бедна на гликационни съединения и богата на сурови или нискотемпературно приготвени храни, подобрява чувствителността към инсулин, понижава възпалителните маркери (като CRP и IL-6), намалява риска от сърдечносъдови заболявания и подобрява клетъчната регенерация. Същевременно хората, които спазват такава хранителна практика, споделят за по-добър сън, бистър ум, повишена енергия и забавени признаци на стареене.
Какво можем да направим в ежедневието?
Простите промени водят до големи резултати. Вместо да пържим, нека готвим на пара. Вместо да печем ядките, нека ги накисваме. Вместо да карамелизираме плодовете, нека ги включваме в сурови десерти. Вместо да готвим с мазнина, нека задушаваме и разчитаме на вода за запичане във фурната. Храната не трябва да бъде враг – тя е нашият най-близък съюзник. Достатъчно е да се отнасяме към нея с осъзнатост и уважение.
Правилната термична обработка е неразделна част от лечебното хранене. Някои храни просто не са предназначени да бъдат готвени. На колкото по-малко манипулации ги подлагаме, толкова по-близо сме до това да запазим тяхната жива енергия, която ни подхранва не само физически. За подходящи рецепти или здравословна храна, Vita Rama предлага решението Здравословна храна Vita Rama – Доставка на храна Vita Rama.
Ако искаме не просто да се храним, а да се лекуваме чрез храната, това е посоката – към естественото, лекото, истинското. Тялото го разпознава веднага. Моралът на историята: Колкото и да обичаме златистата коричка на храната, тялото ни харесва мекотата – и отвън, и отвътре. Затова нека изберем щадяща термична обработка и запазим жизнената енергия на храната. Тя е там, за да ни лекува, а не да ни кара да тлеем отвътре.
Научете повече за природосъобразното хранене с животопроменящите ритрийти на Vita Rama Летни програми Vita Rama 2025.
Източници:
Dicarbonyl compounds are more potent precursors of AGEs than glucose itself – Semba et al., AGE Review, 2010
Lipid peroxidation–derived aldehydes are responsible for 10–1000 times more AGEs than glucose in cooked food – Uribarri et al., Journal of Clinical Nutrition, 2007
Heat-induced oxidative stress in food is exponentially increased when lipids are included – Goldberg et al., Diabetes Care, 2004
Лилия Руменова е специалист по нутриционистика и глобално здраве, завършила датския университет VIA University College. Тя изследва човешкото здраве по света и факторите – външни и вътрешни, които допринасят за него или за липсата му. В практиката си се фокусира върху взаимовръзката на физиологично ниво между естествените за хората процеси, като движение, сън, психология на храните, връзка с природата и цялостното здраве. Лилия Руменова е част от екип “Здраве” във Vita Rama от 2023 г.