Мащабно проучване установи, че при хората, които консумират много витамин К1, рискът от фрактури намалява с 31% и вероятността да бъдат хоспитализирани е с 50% по-малка. Анализаторите от Института по проучване на храненето и здравните иновации към университета „Едит Коуан“ са изследвали 1400 възрастни австралийки в продължение на 14 години.
Статията, публикувана в списание „Food & Function“, разкрива, че вероятността от фрактура при жените, които консумират над 100 микрограма витамин К1, което се равнява на 125 г тъмни листни зеленчуци или една-две порции зеленчуци, е с 31% по-малка.
Когато хора със счупени тазобедрени стави се хранят основно с храни, богати на витамин К, рискът от хоспитализация и последващи фрактури намалява с 49%.
„Нашите резултати са независими от многото установени фактори за честотата на фрактурите, свързани с индекса на телесната маса, приема на калций, състоянието на витамин D и други съпътстващи заболявания“, казва ръководителят на изследването и диетолог Марк Сим.
„Основните изследвания на витамин К1 установиха, че той играе решаваща роля в карбоксилирането на зависимите от витамин К1 костни протеини, като например остеокалцин, за който се смята, че подобрява здравината на костите.“
В доклад на Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ се посочва, че 27,5% от възрастните американци са съобщили за падане през 2018 г. Паданията са водеща причина за наранявания сред възрастните хора, а някои от тях водят до сериозни травми. В много случаи възстановяването след падане е особено трудно.
Богати на витамини храни
В храните, които консумираме, се съдържат два вида витамин К. Витамин К1, най-разпространената форма, идва предимно от растителни храни, докато К2 се съдържа само в животински храни и ферментирали растителни храни като сирене, говеждо месо и натто – японско ястие, приготвено от ферментирали соеви зърна.
Освен че допринася за изграждането на здрави кости, витамин К е от решаващо значение и за нормалното кръвосъсирване и сгъстяване на кръвта при нараняване. Всъщност витамин К идва от немската дума за съсирване на кръвта – koagulation.
Сим казва, че не е трудно да се постигне идеалната дневна доза от 100 микрограма витамин К1. Например, една чаша суров спанак съдържа 145 микрограма. „Приемът на толкова витамин К1 дневно може лесно да бъде постигнат чрез консумацията на 75-150 г, или една – две порции зеленчуци като зеле, броколи и брюкселско зеле“, казва той.
🍽️ РЕЦЕПТА: Най-вкусния спанак с ориз на фурна
Понастоящем съществуващите данни не потвърждават необходимостта от приемане на витамин К под формата на хранителни добавки, въпреки че те се предлагат на пазара и се препоръчват след медицинска консултация.