• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Комунистически режим

20 ноември 2001: Защо 36 западняци бяха арестувани в Китай

отЕкип на The Epoch Times
20 ноември , 2021
20 ноември 2001: Защо 36 западняци бяха арестувани в Китай

Обща снимка на западните граждани, секунди преди да бъдат арестувани от полицията на ККП (скрийншот от филма "Пътуване на Тиенанмън")

Преди 20 години на днешния ден 36 свободни граждани от 12 западни страни се появяват на площад „Тиенанмън“ в комунистически Китай. Те идват тихо от различни посоки, но като едно цяло се събират в сърцето на Пекин с ясно и просто послание, което шокира всички на площада. Безпрецедентният им акт на смелост скоро се появява на първата страница на много медии.

След като си правят групови снимки, изглеждащите като туристи западняци от Европа, Австралия и Северна Америка сядат да медитират. Изненадващо, точно това им действие смайва китайците, които са на площада в този момент, и това е единственото им престъпление, което ще доведе до ареста им няколко секунди по-късно.

Те разпъват златен транспарант с надпис „Истинност, Доброта, Търпение“ на фона на комунистически лозунг, който иронично гласи: „Да живее великото единство на народите по света“.

ET3 2
Моментът, в който практикуващите изваждат банера с надпис „Истинност, Доброта, Търпение) на площад „Тиенанмън“ (скрийншот от „Пътуване до „Тиенанмън“)

Двадесет секунди по-късно от всички страни пристигат полицаи с микробуси, натискайки клаксоните като луди. Те обграждат 36-те западни граждани. Полицаите започват да надуват свирките си по целия площад, да отблъскват туристите и да отнемат всеки фотоапаратите, който видят.

2001 11 20 tamzenontakenaway112001
Полицията поваля канадски гражданин, който вика на мандарин: „Америка знае, светът знае, че Фалун Дафа в добър!“.

Докато полицаите се опитват бързо да свалят огромния плакат, канадският Фалун Гонг практикуващ Зенон Долницки развява по-малък плакат, закачен на крака му, с надпис „Фалун Дафа е добър“. „Америка знае, светът знае, че Фалун Гонг е добър!“ – вика той на китайски, докато тича през площада, опитвайки се да избяга от полицията.

Фалун Гонг, известен и като Фалун Дафа, е практика за самоусъвършенстване на съзнанието и тялото, която се основава на ценностите Истинност, Състрадание и Търпимост.

Към 1999 г. само в Китай има приблизително 70-100 милиона практикуващи Фалун Гонг, според държавно проучване. Въпреки широко известните ползи за физическото и психическото здраве на практиката, на 20 юли 1999 г. Китайската комунистическа партия (ККП) започва брутална кампания за преследване с цел изкореняване на мирната практика.

ET tc1

Трима полицаи повалят Долницки на земята, а един от мускулестите мъже го удря с юмрук в лицето и му счупва носа. Друг млад мъж от Швеция лежи на земята в безсъзнание след бой от полицаите.

„Млада жена от Франция беше хваната за гърлото и душена“ – твърди Долницки. Мъж от Австралия пък е пребит дори по-зле от него, в резултат на което ръката му е счупена.

Един по един тези мирни протестиращи са дърпани, влачени и хвърляни в полицейски микробуси.

Защо тези западни практикуващи идват на площад „Тиенанмън“, поемайки огромен риск, в момент, в който целият свят е захранван с измислени лъжи за Фалун Гонг от огромната пропагандна машина на Китайската комунистическа партия?

Шестнадесет години по-късно те разказват своите забележителни истории в документалния филм „Пътуването до Тиенанмън“.

Зенон Долницки, фитнес треньор, Канада

ET4 1
Зенон Долницки (скрийншот от „Пътуване до „Тиенанмън“)

„Знам, че Фалун Гонг е добър, защото го практикувам от три години и половина. Благодарение на практикуването на Фалун Гонг успях да се справя с алкохола, пушенето, наркотиците и много други лоши навици, които само спомагаха за замърсяването на сърцето, ума и тялото ми“ – пише Долницки в изявления преди да замине за площада.

„С най-дълбоко уважение дойдох във вашата страна, за да отстоявам истината за вас. Моля ви, не вярвайте на лъжите [на китайския режим]“.

Прочетете пълното му изявление тук.

Хелен Тонг, директор продажби, списание Taste of Life, Франция

ET3 1
Хелен Тонг, (скрийншот от „Пътуване до Тиенанмън“)

Тонг обяснява, че е отишла в Китай заради крайната кампания на китайския режим, очерняща духовната практика, която чрез дезинформация се опитва да убеди китайците, че „никой извън Китай не практикува Фалун Гонг“.

„Става дума по-скоро за китайските граждани, които са били подведени от китайския режим да мислят, че сме секта, а това е толкова несправедливо. Наистина исках да поговоря с тях, да ги накарам да чуят, да има кажа: „вижте, ние сме бели, ние сме от толкова много страни и практикуваме Фалун Гонг, знаете ли това?“- казва Тонг.

Лилиан Стаф, графичен дизайнер, Швеция

ET6
Лилиан Стаф, (скрийншот от „Пътуване до Тиенанмън“)

Стаф казва: „От началото на преследването повече от 50 000 практикуващи са били произволно задържани, а повече от 10 000 са били изпратени в трудови лагери без съдебен процес. В трудовите лагери изнасилванията и изтезанията са широко използвани, за да се принудят практикуващите да спрат да практикуват Фалун Гонг. В резултат на това много практикуващи Фалун Гонг са починали.“

„Само чрез повишаване на осведомеността за жестокостите можем да ги спрем.“

Прочетете пълното изявление на Стаф тук.

Кей Рубачек, художник, Австралия

ET5
Кей Рубачек, (скрийншот от „Пътуване до Тиенанмън“)

„Изпитала съм толкова много ползи за здравето си, толкова много духовни ползи. Отношенията ми със семейството и приятелите също се подобриха“ – свидетелства Рубачек.

Австралийската художничка споменава също, че ако някой се опита да я принуди да спре да практикува Фалун Гонг, както се случва в днешен Китай, тя категорично не би се подчинила. „Така че разбирам защо практикуващите в Китай също не биха го направили и защо биха отишли да обжалват и дори биха рискували живота си за това.“

Моника Вайс, пенсиониран филмов редактор, Германия

ET1 1
Моника Вайс, (скрийншот от „Пътуване до Тиенанмън“)

„Работя като филмов монтажист от много години. Правила съм много интервюта с евреи, които говореха за нацисткия режим – казва Вайс. – Разбрах в дълбочина колко много манипулации излизат от [медиите] и как китайското правителство ограничава собствения си народ.“

Какво се случва след ареста?

След като са натъпкани в бусовете на полицията, западните практикуващи са затворени в малка килия в полицейския участък на площад „Тиенанмън“. Там те се сблъскват лице в лице с тъмната страна на Китай – тази, която е скрита от чуждестранните инвеститори и туристи.

„Започнах да оглеждам стените на килията. Видях следи от пръсти и кървави петна“ – разказва Кейт Верешака от Австралия в документалния филм „Пътуване до Тиенанмън“ – На пода на килията имаше сифон… сякаш можеш просто да отмиеш всичко, което се случва тук, и никой да не разбере за него“.

ET3 3
Кървави петна по стените на килията (скрийншот от „Пътуване до Тиенанмън“)

Фалун Гонг практикуващият от Израел Лешай Лемиш е пребит от полицията в малка стая.

По-късно полицаите ги отвеждат в хотел, където им дават храна и вода, за да ги заснемат „хуманното“ си отношение към чужденците.

„Това, което изглеждаше като хотел, всъщност беше съоръжение за обществена сигурност. Имаше всичко, което знаете – двупосочни огледала и стаи, и просто гъмжеше от полицаи“ – спомня си Адам Лейнинг, предприемач от Съединените щати.

Полицията се опитва да ги принуди да подпишат декларация, изцяло написана на китайски език. След като отказват да подпишат, някои от тях са жестоко удряни в лицето и ритани в корема.

Опасявайки се, че арестът ще привлече вниманието на целия свят към това незаконно преследване, след 28 часа китайските власти в крайна сметка освобождават групата.

Това обаче не важи за многобройните практикуващи Фалун Гонг в Китай, които не притежават чуждестранни паспорти.

По данни на Информационния център Фалун Дафа до ноември 2001 г. над 300 китайски практикуващи са били измъчвани до смърт от ръцете на режима. Към декември 2020 г. е потвърдено, че най-малко 4363 практикуващи са загинали при преследването (поименен списък на потвърдените случаи).

И въпреки че тези цифри не звучат толкова внушително, вече е установено от Независим трибунал в Лондон, че китайският режим е предприел доходоносна трансплантационна индустрия, в която отнема органите на живи задържаните затворници на съвестта, сред които Фалун Гонг практикуващи, уйгури, християни и тибетци и ги продава. Докладът „Кървава реколта. Клането“ от 2016 г. установява, че истинският брой на Фалун Гонг практикуващите, които са били убити в този безпрецедентен геноцид са десетки хиляди.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Протестиращ за човешки права и демокрация в Хонконг държи плакат с надпис "Небето ще унищожи ККП" по време на митинг в Чатър Гардън, Хонконг, на 23 декември 2019 г. (Sung Pi-lung/The Epoch Times)

Защо 400 млн. китайци прекъснаха връзките си с комунистическата партия

0
0
Сцена във филма „Доктор Стрейндж в Мултивселената на лудостта“ показва жълта кутия за вестници на The Epoch Times, на която с китайски йероглифи е изписано името на медията (Екранна снимка/IMDb/YouTube)

Кутия за вестници на The Epoch Times в новия „Доктор Стрейндж“ обиди Китай

0
0
Мирният апел на Фалун Гонг практикуващите продължава вече 23 години, изобличавайки престъпленията на Китайската комунистическа партия (снимка: The Epoch Times, 2017)

Емблематичната дата 20 юли, която пробужда света

0
0
Руският президент Владимир Путин (вляво) и китайският лидер Си Дзинпин преди семейна фотосесия на срещата на върха на Г-20 в Осака, Япония, 28 юни 2019 г. (снимка:Ким Кюн Хун - Pool/Getty Images)

Има ли разделение във висшия слой на ККП по оста Русия-Украйна?

0
0
Украинският президент Володимир Зеленски пристига на метростанция в Киев, Украйна, на 23 април 2022 г. (снимка: Геня Савилов/AFP чрез Getty Images)

Сменя ли КНР курса в конфликта Русия-Украйна?

0
0
Белгийската състезателка по скелетон Ким Мейлеманс на летището в Брюксел, Завентем, 29 януари 2022 г. (Laurie Dieffembacq/Belga Mag/AFP via Getty Images)

Пекин: Ужасът на олимпийците под карантина

0
0
Китайският президент Си Дзинпин произнася реч на срещата на върха на изпълнителните директори на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) чрез видеовръзка, Пекин, 11 ноември 2021 г. (Li Xueren/Xinhua via AP)

С историческа резолюция Си Дзинпин се отправя към трети мандат

0
0
Снимка: DAFOH

Световна среща за борба с насилственото отнемане на органи започва днес

0
0
Логото на The Epoch Times

Осъждаме поредното нападение над свободата на словото в Китай

0
0
Севернокорейската дезертьорка и активистка за човешки права Йонми Парк, автор на книгата "За да живееш", в Ню Йорк на 17 август 2021 г. (Брендън Фалън/НТД)

Поддържащата роля на Китай в севернокорейската диктатура

0
0
Следваща публикация
Момиче със знаме в цветовете на дъгата, превърнало се в символ на ЛГБТК+ обществата и техните протести за права (снимка: Katie Gerrard, unsplash.com)

САЩ: Учители в Калифорния привличат деца в ЛГБТК клубове

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.