Getting your Trinity Audio player ready...
|
Д-р Данаил Алеков: Посетил съм 129 държави. В своята рубрика за пътеписи ще Ви запозная с далечни и трудно достъпни острови и изолирани места по света
Възможно ли е да пътуваш от фотьойла в хола? Защо не? Стига животът да те срещне с някой, който го прави в действителност и е готов да ти разказва впечатленията си от това.
За да предостави тази възможност на своите читатели, „Епок Таймс България“ стартира рубриката „Тайните на приключенския живот“ с водещ д-р Данаил Алеков.
Данаил Алеков е доктор по икономика и управление на туризма от УНСС. Роден през 1990 г. в София, той е завършил стопанско управление в СУ „Климент Охридски“. Работи като консултант и подпомага български туроператори при разработване на нови програми за посещение на екзотични дестинации. Програмите се отличават с разнообразни дейности, висока интензивност и приключенски характер. Съобразява своя стил на пътуване с пазарните продукти и разказва за непознати туристически кътчета из целия свят. Говори свободно английски, испански и португалски език. Живял е в Бразилия и във Филипините.
В неговата рубрика ще научим детайли за един приключенски стил на пътуване до нови и непознати дестинации.
Г-н Алеков, кога и как се запалихте по пътешествията?
Още от най-ранна детска възраст в семейна среда. Имах щастието баба ми, която е пътешествала много, да ми разказва своите истории. Дядо ми пък, запален географ, ми подари една черно-бяла енциклопедия. По нея ме изпитваше за столиците на различните държави, за най-високите върхове на континентите. В начална училищна възраст започнах да си купувам географски списания с цветни фотографии. Така постепенно се запалих по географията.
Завършили сте НПМГ (Национална природо-математическа гимназия). Как се насочихте към нея и с какво Ви обогати тя?
Дилемата ми беше математическа или езикова гимназия. Макар да съм насочен към точните науки не исках да се запиша в математически профил. Приеха ме в езикова гимназия, но откривайки възможностите, предлагани от профила „Науки за земята“ в НПМГ, реших, че те са подходящи за тогавашните, а в последствие – и за настоящите ми интереси. Гимназията обогати познанията ми по география, които използвам и до днес в пътуванията си. Пътуванията от своя страна ми помогнаха да науча и езиците.
Първите Ви пътешествия?
В ученическите години със семейството ми. В университета започнах работа като репортер и често пътувах самостоятелно в командировки из Европа. На 22 години вече имах изграден значителен кръг от контакти извън България, които ми дадоха глобална визия за света. Чрез социалните мрежи се свързах с роднини от различни места по света и започнах да си организирам пътувания до все по-далечни дестинации. Първите ми пътувания извън Европа бяха в Близкия Изток, Латинска Америка, Югоизточна Азия и Австралия. До завършване на магистратурата си бях посетил всички континенти с изключение на Африка.
Как избирате дестинациите?
Целта ми е да посетя всички държави. Първоначално следвах списъка на ООН от 193 държави, но вече се насочих към стандарта ISO 3166-1 на Международната организация по стандартизация, която не е политически, а практически насочена. В него са вписани и различни автономни области, специални региони, държави, които не са членки на ООН, и други географски територии – общо 249.
Планирал съм да посетя почти всички оставащи държави от списъка. Щом попадна на евтини самолетни билети до някоя дестинация, изготвям програма в комбинация със съседни държави в региона.
Вчера например до 2 ч. през нощта проверявах определени полети и изготвих едноседмична програма за пътуване до Еритрея и Джибути през юни. Първата ми работа, след като се събудих сутринта, беше да закупя билетите. Напоследък действам така – една нощ ми е достатъчна, за да реша.
Как от пътешественик-любител се превърнахте в доктор по туризъм?
Получих покана от ръководителя на катедра „Икономика на туризма“ в УНСС (Университет за национално и световно стопанство) проф. д-р Мариана Янева, която стана и мой научен ръководител. Не приех веднага, защото не бях убеден доколко бих могъл да се занимавам с това академично. В годините обаче осъзнах, че мога да съчетая полезното с приятното и се записах.
В дисертацията си изследвах приложението на управленското консултиране в туристическите агенции в България. Открих ниша или възможност външни консултанти да помагат на агенции с по-малък капацитет и туроператори, възнамеряващи да развиват нови дестинации, без последните да ангажират оперативния си ресурс за това.
Въпреки че съм работил като консултант в областта на проектния мениджмънт и съм се включвал в проекти с туристическа насоченост, не бях запознат със спецификите на бранша. В рамките на докторантурата си открих допирни точки между извършваното от мен като консултант, изследванията за научния ми труд и пътешествията – моето хоби. Получи се отлична комбинация и вече прилагам наученото в работата си с туристически агенции и туроператори. Изготвих няколко програми, които предстои да докажат своята устойчивост, и смятам да продължа развитието си в тази посока.
Пътешествията заемат голяма част от живота Ви. Жертвате ли нещо за тях?
Категорично да. Ако се посветиш на идеята да обиколиш всички държави в света, жертвите са неизменни. В професионален план пропускам много възможности за кариерно развитие с постоянна ангажираност и съобразявам ангажиментите си с графика си за пътувания. В личен план, когато не си постоянно на едно място, е трудно да създадеш семейство. Надявам се в бъдеще да компенсирам всичко това.
Кой Ви подкрепя, мотивира и вдъхновява във Вашето сериозно занимание – пътешествията?
Имам щастието да съм възпитан от родители, които напълно разбират и подкрепят избора ми за приключенски начин на живот. Изградих и среда от глобални пътешественици, с които сме съмишленици в хобито си да обиколим света. Споделяме ценна информация от различни негови точки и това ме мотивира да увелича интензитета на пътуванията си, като организирам все по-продължителни програми. Само за миналата година прекарах близо 10 месеца на път, през които имах 126 полета и посетих над 65 държави, 43 от които – за първи път.
Колко държави сте посетили досега?
129.
Коя ще бъде първата дестинация, за която ще разкажете в своята рубрика за пътеписи в „Епок таймс България“?
Надявам се да удовлетворя интереса на читателите, като ги запозная с посетени от мен далечни, трудно достъпни острови и изолирани места, които малко туристи познават. Първата дестинация ще бъде остров Света Елена, на който е бил заточен Наполеон.