Getting your Trinity Audio player ready...
|
София Комикс ЕКСПО 2024 със съществен принос за разбиране на националните ни традиции в Деветото изкуство – комикса
Преди броени дни в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ №6 бе открита Четвъртата национална изложба на българския комикс (12 май – 3 юни), посветена на историческите комикси. Организатор на изложбата е секция „Комикси“ към СБХ в сътрудничество със сдружение „Проектът Дъга“, като тази година експозицията обединява още 2 проекта от Румъния и Сърбия.
Изложбата, която се провежда на всеки две години, e мащабен изследователски проект, като тя подрежда творби на повече от 100 автори. Те са разделени в три групи според периода на създаване: от 30-те години до 1944, от 1945 до 1990 и от 1990 до наши дни.
Освен разказите в картини на чисто исторически теми организаторите са добавили и уестърните, и някои фантастични истории, като комикси в комичен стил също са включени в изложбата.
Откриване
Изложбата бе открита от представители на СБХ, сред които художникът и издател Петър Станимиров – секретар на секция Комикс, изкуствоведът Филип Зидаров – син на легендарния илюстратор Любен Зидаров, художникът и изкуствовед Александър Въчков – илюстратор, историк, специалист по българските военни униформи.
Представители на комикс колегията от Румъния и Сърбия присъстваха на откриването на изложбата, сред които сценаристът и директор на комикс фестивала в Лесковац – Марко Стоянович и художника Марян Миланов. Те благодариха поименно на българските автори, с които поддържат творчески и приятелски връзки включително в съвместната работа по проекта – популярната поредица „Вековници“, представен в рамките на изложбата.
Международно участие
Изложбата София Комикс ЕКСПО 2024 е обогатена от комикс паната на поредицата „Вековници“ – международен проект от 2016 г., разработена по сценарий на Марко Стоянович и изрисувана от художници, с водещата роля на Марко Николич. Поредната осма книга от популярната поредица „Вековници“ е нарисувана от 13 български художници.
Историческият музей на Брашов, Румъния представи за първи път в България, в рамките на София Комикс ЕКСПО 2024, експозицията на проекта Comics Alliance Nеtworking for Balkans – изложбата CAN for Balkans, като през 2023 г. съвременни български автори участват със 140 пана в изложбата в Брашов.
Каталог
Към изложбата е издаден пълен каталог с текстове от Александър Въчков и Петър Станимиров, който е художник на комикси в списание „Дъга“ и списание „Чуден свят“ (от 1980 до 1990 г.), a понастоящем член на сдружение „Проектът Дъга“.
Каталогът ще бъде на разположение на посетителите, които могат да закупят изданието в рамките на изложбата.
Първата българска комикс творба
„През 1940 година в брой 22 на вестник „Чуден свят“ е публикувано следното съобщение: „В следващия брой на „Чуден свят“ започва в илюстрации най-хубавата поема на големия български писател Петко Р. Славейков – „Изворът на белоногата!“ Името на художника е Пена Генева! Така че първият отпечатан български исторически комикс е нарисуван от жена!“ – пише в каталога към изложбата Петър Станимиров.
Българската общност на комикс изкуството
Освен обособената в столицата общност, Деветото изкуство в България има именити радетели в Пловдив и Варна.
Пловдивско дружество за романи в картини и комикс изкуство „Диаскоп“ е едно от отличимите явления, чиито основател е художникът Георги Чепилев. Вдъхновяващи са целите на ”Диаскоп” като частен институт за изследване езика на романите в картини и комикс изкуството, сред които са:
- Основна цел е да се съдейства за развитието на романите в картини и комикс изкуството в България чрез събиране, документиране, съхраняване, изследване, създаване и разпространение на комикс култура и духовни ценности и хуманизиране на обществените отношения.
- Запазва, развива и утвърждава българската комикс традиция, както и нейното популяризиране сред широката публика и съдейства за реализиране на съвременни романи в картини и комикс произведения, които я продължават.
- Място за свободни творчески контакти и обмен между дейците на комикси и обществото, издирва млади дарования и ги насърчава за творчески изяви.
За изложбата София Комикс ЕКСПО 2024, посветена на историческите комикси, Георги Чепилев споделя:
Изложбата обещава да представи за първи път задълбочено, развитието и осмислянето на национално историческите процеси чрез художеството на Деветото изкуство. Експозицията ще бъде принос за разбиране на националните традиции като важен компонент на българското Девето изкуство. Голяма роля за осъзнаването на националните различия и своеобразия, е участието на гостуващи автори от съседни балкански страни.
Години назад Георги Чепилев споделя и своята оценка за метаморфозите на българския исторически комикс и водещата роля на варненските му колеги:
Варненското комикс дружество има голям опит и именити специалисти в историческия жанр. Достатъчно е да споменем сценариста Асен Кожихаров, специалиста по исторически облекла Александър Въчков и художника на най-добрите книжки от поредицата „Царе и воеводи” – Веселин Чакъров.
Тези прекрасни комикси на фондация „Въздигане” се нареждат на върха на българския исторически жанр, защото запазват реализма и достоверността на историческите събития и с внимание се отнасят към битовата обстановка, спазвайки верността на психологията. Тук откриваме творческата свобода и вдъхновените възможни в историческия жанр.
Из множеството изследователски статии на Георги Чепилев в онлайн платформата https://www.diaskop-comics.com/ намират израз и следните съждения на художника за изкуството:
Изкуството въплъщава “красивото”, “прекрасното”, а нравствеността – “доброто”. Това са два близнака, които на пръв поглед трудно се разпознават. Две прилагателни, които се употребяват едно вместо друго, макар че между тях има разлика.
Всички големи творци са били образец на скромност и благородство в личния си и в обществения живот. Те са били и активни борци за общочовешки идеали, смело са реагирали на неправдите, и същевременно са били добродушни до наивност и достъпни за всички.
Наред с художественото изкуство се шири и т.нар. шлагерно изкуство. Съществен елемент при него е баналното – простата и скучна еднообразност, в която няма нищо съществено. Не всички творци на шлагерното изкуство, но повечето не изразяват възвишени стремежи. Такова изкуство е едно зло, защото не подбужда към нравствени деяния. Нравственото чувство е буден страж на човешката душа, то дава насока, активизира волята и възпитава човека. Истинското изкуство е тайнство и чрез него се приобщават към прозренията на вдъхновените, големият брой души, загубени в делнични грижи, но все пак способни за вътрешно издигане от магията на изкуството.
Четвъртата национална изложба на българския комикс (12 май – 3 юни, 2024 г.), изложена на етаж II в сградата на СБХ – Шипка 6, очаква своите вдъхновени посетители, за да ги потопи в магията на комикса!