Getting your Trinity Audio player ready...
|
Въпреки доказаната ефикасност на ивермектин при лечението на COVID-19, някои проучвания в специализирани научни издания от най-висок ранг стигат до друго заключение. На кои данни трябва да се доверим?
Ако 7-те милиона пациенти, за които се съобщава, че са починали от COVID-19, са били лекувани с ивермектин, потенциално биха могли да бъдат спасени около 4,9 милиона живота въз основа на намалената със 70% смъртност при приемане на медикамента – процент посочен в едно от тези омаловажаващи ефекта от ивермектин проучвания.
Използването на ивермектин за лечение на COVID-19 е дебат, който продължава. Основният конфликт се състои в това, че въпреки че много лекари съобщават за успех при използването на ивермектин, някои проучвания, публикувани в първокласни списания, показват, че той всъщност е неефективен.
Дори и напоследък Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (U.S. Food and Drug Administration – FDA) да премахва публикуваната от нея дезинформация за ивермектина, агенцията запазва първоначалната си позиция по отношение на неговата ефикасност, а именно, че няма доказателства.
Хората, които се доверяват на ивермектина, твърдят, че проучванията, показващи липса на ефикасност, са измамни, докато хората, които са скептично настроени към използването му за лечение на COVID-19, смятат това за антинаучна теория на конспирацията.
Като професионалист с десетилетия изследователски опит в провеждането на десетки клинични изпитвания на антивирусни лекарства, реших да се задълбоча в проучванията, в които се твърди, че ивермектинът е неефекасен. Това, което открих, ме шокира.
Mедии съобщават за липса на ефикасност
Многобройни предклинични проучвания са установили, че ивермектинът има широк спектър от въздействия върху COVID-19, обхващащ от първоначалния му ефект върху вирусната инфекция до ефекта му върху патологичните промени, които вирусът причинява в нашите тела.
Ивермектинът потиска целия жизнен цикъл на SARS-CoV-2 в нашите клетки, включително прикрепването, разпространението и репликациятa.
Освен това ивермектинът е противовъзпалителен и органопротективен, което потенциално може да предпази от тежките увреждания на белите дробове, свързани със COVID, и синдрома на остър респираторен дистрес, усложнения, свързани със сърцето, и кръвни съсиреци.
Във фармацевтичната индустрия клиничните изпитвания обикновено се използват за оценка на ефикасността и безопасността на лекарствата, след като е доказан техният механизъм. Съществуват два вида клинични изпитвания: наблюдателни и интервенционни.
Наблюдателните проучвания често се провеждат от лекари в клинични, болнични или обществени условия, за да се анализират ефектите на лекарствата. Данните се събират така, както се наблюдават в клиничната практика, с минимална намеса.
Много лекари са наблюдавали положителните ефекти на ивермектин върху своите пациенти. Наблюдение, проведено в Бразилия с повече от 88 000 пациенти, показва, че ивермектинът намалява честотата на инфекциите, смъртността и хоспитализацията съответно с 49%, 92% и 100%.
Фармацевтичните компании са длъжни да провеждат интервенционни проучвания, които отговарят на стандартите за одобрение, който в САЩ се определя от FDA. За да се изпълнят тези изисквания, често се използват рандомизирани клинични изпитвания (RCT). Този вид изследване се счита за златен стандарт и включва случайно разпределение на една група пациенти да получават определено лекарство, докато другата група не го получава, след което се сравняват резултатите.
От правна и медицинска гледна точка ивермектинът може да се предписва не по лекарско предписание за лечение на COVID-19, тъй като вече е одобрен от FDA за други заболявания.
Въпреки че много лекари са наблюдавали положителния ефект на ивермектин при лечението на своите пациенти, медиите специално подчертаха данните от няколко избрани изпитвания RCT, които заключават, че той е неефективен при лечението на COVID-19.
В тези RCT обаче са били пропуснати някои критични аспекти.
Неправилно дозиране
Терапевтичните ефекти на дадено лекарство могат да се наблюдават само когато то достигне подходяща концентрация в организма и остане там в продължение на няколко дни, което дава достатъчно време да подейства.
Неправилното дозиране е основен проблем в изпитванията RCT, които са установили неефекисасността на ивермектин.
Препоръчителна доза
Според листовката на фармацефтичната компания Merck ивермектин (търговско наименование Stromectol), за лечение на паразитни заболявания официално се препоръчва еднократна перорална доза от 0,2 mg/kg. Няма официална доза за COVID-19. Препоръчителната доза ивермектин за лечение на COVID-19 се основава на клиничния опит на лекари от цял свят.
В насоките на Front Line COVID-19 Critical Care Alliance (FLCCC) се препоръчва прием на 0,4 mg/kg ивермектин дневно. След достигане на кумулативна доза над 200 mg е доказано, че рискът от заразяване с COVID-19 е почти нулев.
Обичайно е за лекарство с множество показания да има различни дози за различните заболявания.
Освен това ивермектин трябва да се дава с храна, тъй като има 2,6 пъти по-висока бионаличност (степен и скорост, при която администрираното лекарство се абсорбира от кръвоносната система на тялото), когато се приема с храна, отколкото когато се приема на гладно. Информационната листовка на Merck (преработена през май 2022 г.) също подкрепя това и гласи: „Прилагането на 30 mg ивермектин след хранене с високо съдържание на мазнини води до приблизително 2,5-кратно увеличение на бионаличността в сравнение с прилагането на 30 mg ивермектин на гладно.“ Насоките на FLCCC също така препоръчват приемането на ивермектин „с или непосредствено след хранене за по-добра абсорбция“.
Въпреки това тази важна информация за дозировката не е отразена в широко използвания в САЩ цифров справочник за предписване на лекарства, известен като Prescribers’ Digital Reference, в който се посочва: „Вземете броя на таблетките, които Вашият лекар е предписал, едновременно с вода на празен стомах. Не приемайте никаква храна в рамките на два часа преди или след приема на таблетките“.
Така че, ако човек приеме дозата на гладно, той получава само 40% от препоръчителната доза. При пациенти с по-високо телесно тегло ефектът от недостатъчната доза може да бъде още по-значим.
В RCT изпитванията е използвано неподходящо дозиране
В последното проучване PRINCIPLE в специализираното издание Journal of infection, публикувано през март т.г., ивермектинът е използван в доза 0,3 mg/kg само три дни. Освен това, то е било предназначено за дозиране на ивермектин без храна: „Участниците са били посъветвани да не ядат два часа преди или след приема на ивермектин“.
В друго RCT изпитване (ACTIV-6), публикувано в изданието JAMA през октомври 2022 г., ивермектинът е бил дозиран на гладно. В протокола е посочено: „Ивермектинът трябва да се приема на гладно с вода (30 минути преди хранене или 2 часа след хранене).“
Ивермектинът е отчетен като дозиран с 0,4 mg/kg за три дни – много по-кратък период от време, отколкото би трябвало да бъде. Въпреки това в таблица 4 от протокола в приложение 16.3.3 точната доза е била едва 0,269 mg/kg, а 0,4 mg/kg всъщност е само горната граница на дозата – не реалната доза.
Според световно признатото ръководство за изследване Good Clinical Practice клиничните изпитвания трябва да се придържат към етичните принципи. Неспазването им ще се счита за неправилно провеждане на изследването или измама и ще наруши принципа на почтеност.
Друго проучване на JAMA, публикувано през март 2021 г., повтаря същата грешка при пациенти с лека форма на COVID-19, като им предлага да приемат 0,3 mg/kg в продължение на пет дни на гладно.
В RCT изпитвания, известно като TOGETHER, публикувано през март 2022 г. в New England Journal of Medicine, е занижен приемът на ивермектин с 0,4 mg/kg само за три дни и не се споменава за дозиране с храна.
Въпреки това, дори и при тази ниска доза, ивермектинът намалява броя на хоспитализациите, смъртните случаи и необходимостта от механична вентилация в сравнение с плацебо.
Клинично подобрение въпреки недостатъчната доза
Не е уместно да се прави заключение, че ивермектин е неефикасен въз основа на тези RCT изпитвания със сериозни недостатъци в проекта на изследването. Въпреки лошата постановка на проучването, ивермектинът е показал клинични ползи и е спасил човешки живот.
Анализът в проучването PRINCIPLE показа, че ивермектинът ефективно намалява хоспитализациите и смъртните случаи, свързани с COVID-19. Само при 1,6 % от 2157 пациенти в групата с ивермектин са настъпили хоспитализации или смъртни случаи в сравнение с 4,4 % от 3256 пациенти в групата с обичайни грижи.
Дори ниска доза ивермектин демонстрира потенциал за спасяване на човешки живот. Въпреки това авторите заключават: „Малко вероятно е ивермектинът за COVID-19 да осигури клинично значимо подобрение на възстановяването, хоспитализациите или по-дългосрочните резултати“.
Същевременно в приложението към доклада са посочени десетки регистрирани клинични ползи при пациенти, лекувани с ивермектин, като например времето, необходимо за облекчаване на всички симптоми, общото неразположение, мускулните болки и главоболието. Подобрението на симптомите също така е било трайно, а тежестта им е била намалена. Изненадващо, PDF файлът с резултатите е премахнат от уебсайта по време на писането на настоящия материал.
Съществуват и още примери. Въпреки че в споменатото по-рано проучване на JAMA от 2021 г. пациентите са били недостатъчно дозирани, лечението с ивермектин е намалило времето за възстановяване с два дни. В проучването ACTIV-6 е докладван само един случай на венозен кръвен съсирек при 817 пациенти, лекувани с ивермектин, в сравнение с пет случая при 774 пациенти, лекувани с плацебо.
Статистически неуспехи
Важно е да се отбележи, че дефиницията на ефектите от лечението в RCT изследвания може да се различава от тези, обсъждани в реални наблюдателни проучвания.
Понякога, дори ако резултатите от клиничното изпитване показват ясен ефект, заключението все пак може да се тълкува като неефективно поради статистическото определение за ефективност.
Тълкуването на статистическите данни може да бъде предизвикателство, тъй като те обикновено включват сложни математически модели и цифрови данни, които могат да бъдат манипулирани в подкрепа на конкретна програма или теза. Въпреки това за целите на тази дискусия нека приемем, че всички изследвания се провеждат съвестно и без манипулативни намерения.
В рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано клинично изпитване с пациенти с лека до умерена степен на COVID-19 нито един от 55-те пациенти в групата с ивермектин не е починал, докато четирима от 57-те пациенти в групата с плацебо са починали. Освен това само 1,8% от пациентите, лекувани с ивермектин, са се нуждаели от инвазивна вентилация в сравнение с 8,8% в групата на плацебо.
С други думи, ивермектинът е намалил риска от смърт със 100%, а необходимостта от апаратна вентилация – с 80%.
В статията обаче не е предоставена стойността на вероятността (P-value) за сравнението на смъртността или инвазивната вентилация от 0,102 (таблица 2), която е по-висока от прага от 0,05, считан за значима статистическа разлика.
Стойностите на вероятностите обикновено се използват за проверка и измерване на „нулева хипотеза“, която гласи, че не съществуват разлики в изследваните ефекти между две групи. Дадено откритие се счита за статистически значимо и дава основание за публикуване, когато P-value е 0,05 или по-малка.
Стойностите на вероятностите в това проучване се считат за незначителни, тъй като са повече от 0,05. Съответно авторите пишат, че тази разлика е статистически незначителна и заключават, че ивермектинът „е показал само незначителна полза“.
В проучването I-TECH, публикувано в JAMA Internal Medicine през 2022 г., пациентите, лекувани с ивермектин, са имали смъртност от 1,2% в сравнение с 4%в сравнителната група.
Направено е същото заключение като при предишното проучване, тъй като стойността на вероятността е 0,09, по-висока от 0,05.
Ако 7-те милиона пациенти, за които се съобщава, че са починали от COVID-19, са били лекувани с ивермектин, потенциално биха могли да бъдат спасени около 4,9 милиона живота въз основа на намалената със 70 % смъртност от проучването I-TECH; или 4,5 милиона живота биха могли да бъдат спасени въз основа на намалената с 64 % смъртност в проучването PRINCIPLE.
Потенциалът на ивермектин за спасяване на човешки животи е бил възпрепятстван от ненужния статистически праг. Проблемът за статистическата значимост е широко разпространен и често предизвиква объркване сред учените.
В статия в списание Nature от 2016 г. се изразява загриженост относно неправилната употреба на стойностите на вероятностите (P-values). В коментар от 2019 г. в същото списание се посочва: „Злоупотребата със статистическата значимост е нанесла много вреди на научната общност и на тези, които разчитат на научни съвети“.
Авторите призовават да се откажем от използването на статистическата значимост за правене на заключения относно ефективността на лекарствата, като например твърдението, че „лекарството Y не действа“, и предупреждават, че подобни заключения могат да доведат до отхвърляне на потенциално животоспасяващи лекарства.
Авторите също така пишат: „Нека да сме наясно с това, което трябва да спре: никога не трябва да заключаваме, че „няма разлика“ или „няма връзка“ само защото стойността на вероятността е по-голяма от праг, например 0,05.“
Изкривяване на подбора
Много хора, включително и лекари, може би не знаят, че интервенционалните проучвания, особено RCT, са податливи на многобройни отклонения, като отклонението при подбора е едно от най-значимите. Изключването на потенциално допустими лица поради очакваното им разпределение в група може да доведе до отклонение в подбора.
Всеизвестно е, че ранното лечение на COVID-19 е от решаващо значение за постигане на ефективни резултати. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-ефективно е то. Тези одобрени антивирусни препарати за COVID-19 се използват скоро след заразяването с COVID-19 и обикновено в рамките на няколко дни след появата на симптомите.
В проучването PRINCIPLE обаче ивермектин е използван за пациенти в рамките на 14 дни от началото на симптомите, докато ACTIV-6 лекува пациенти средно шест дни след заразяването.
Пациентите с тежко бъбречно заболяване обикновено се изключват от проучванията, тъй като е по-малко вероятно да реагират на антивирусното лечение. Такива стандартни критерии за изключване обаче не са били възприети в протоколите на проучванията ACTIV-6 или PRINCIPLE.
Защо ивермектинът е бил третиран толкова несправедливо в тези клинични изпитвания?
Добре известно е, че когато едно RCT изпитване е спонсорирано от Big Pharma, често има финансов конфликт на интереси, тъй като изследователските институции обикновено са наети или финансирани от фармацевтичната компания. В свят, в който богатството често се конкурира с етиката, колко хора могат да устоят на финансовото изкушение и да останат верни на моралните принципи?
„Скрита пристрастност“ възниква, когато изследването се провежда, за да се демонстрира желаният резултат, а не за да се отговори на даден въпрос.
Доказано без мотив за печалба
Провеждането на RCT изпитване, за да бъде одобрено дадено лекарство, изисква пари. Всяко лекарство трябва да се управлява от професионален екип, съставен от лекари, мениджъри на бази данни и асистенти. Професионалистите трябва да намерят финансиране, да осигурят водещ изследовател и да ангажират болници, които да проведат проучването. Оперативният екип трябва да проведе проучването, да анализира данните и да получи одобрение от съответната институция.
Тъй като ивермектинът е генерично лекарство, което не разполага с печеливш маркетинг и фармацевтичен спонсор, организирането и систематичното управление на новото му приложение със здравните органи, данните и потребителите е предизвикателство.
Въпреки това лекарите по света използват ивермектин, за да помагат на пациентите, и са събрали ценни данни.
Уебсайтът c19ivm.org е събрал данни за 102 клинични изпитвания, доказващи постоянната ефикасност на ивермектин при лечението на COVID-19. Включени са и проучвания с отрицателни заключения за ивермектин, като например четирите RCT с признати недостатъци в проекта на изследването.
От самото начало на анализа ивермектинът последователно показва ефикасност. Този мета-анализ предоставя задълбочен и прозрачен анализ в реално време на всички допустими проучвания на ивермектин.
Изследванията са проведени от 1139 лекари или учени от 29 държави с 142 307 пациенти. От общия брой проучвания 86 са били изследвани 128 787 пациенти, а 49 са били рандомизирани, контролирани проучвания с 16 847 пациенти.
В проучванията със сравнителни групи е доказано, че ивермектинът намалява риска от инфекция с COVID-19 с 81%, смъртността – с 49%, приемането в интензивно отделение – с 35%, използването на вентилация – с 29%, и хоспитализацията – с 34%.
В сравнение с контролните групи, при групата, лекувана с ивермектин като превантивна мярка преди заразяването, се наблюдава намаление на най-тежките клинични резултати от COVID-19 с 85%. Когато се използва в ранен стадий на COVID-19, ивермектинът намалява тежестта на заболяването с 62%, а когато се използва в късен стадий, намалява клиничната тежест с 39%. Клиничната тежест се измерва чрез смърт, необходимост от вентилация, прогресия на заболяването и хоспитализация.
Разглеждане на цялостната картина
Трудно е да се повярва, че авторите на тези проучвания не са били наясно с дозирането на ивермектин. Въпреки всички горепосочени анализи, причината за недостатъчното дозиране на ивермектин или неблагоприятното проектиране на проучването може да е свързана с фактори извън науката.
Едно ново лекарство или ваксина не може да получи статут на разрешение за спешна употреба, ако има съществуващ жизнеспособен терапевтичен продукт. Само този факт може да е повлиял на много решения.
Официалният уебсайт на американското правителство NIH изброява само тези RCT изпитвания, за които установих, че имат недостатъци в проекта на изследването (или потенциална измама), за да обоснове препоръката си срещу използването на ивермектин при лечението на COVID-19.
Рецензираните проучвания, показващи ефикасността на ивермектин при лечението на COVID-19, са оттеглени без обяснение, а лекарите са демонизирани, цензурирани и подложени на разкриване на лична информация за това, че са казали истината.
Досегашните медии, включително New York Times и CNN, съобщиха за непълни и неправилно интерпретирани проучвания, които не представят точно ефикасността на ивермектина.
Важно е да имаме отворено съзнание и да обхванем цялата картина, когато разглеждаме въпроса за ивермектина, вместо да го отхвърляме като конспирация или дезинформация. Това може да доведе до по-информирани решения, които в крайна сметка могат да спасят човешки живот.
Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.
Д-р Юхон Донг (Yuhong Dong M.D., Ph.D.) е бивш старши медицински научен експерт и ръководител на отдела за фармакологично съответствие в централата на Novartis в Швейцария и четирикратен носител на наградата на Novartis . Тя има опит в предклинични изследвания в областта на вирусологията, имунологията, онкологията, неврологията и офталмологията, а също така има клиничен опит в областта на инфекциозните и вътрешните болести. Получава докторска степен по инфекциозни болести в Пекинския университет в Китай.