Getting your Trinity Audio player ready...
|
Финалист от стотици кандидати, проектът ще се бори за голямата награда на конкурса на New European Bauhas на ЕК – можем да го подкрепим с гласуване днес!
През юни 2023 г. фондация „Колективът” – която обединява граждани, експерти и институции в проекти, подобряващи градската среда и живот в България – осъществи мащабна трансформация на публичните пространства в обхвата на Бизнес парк София.
Серия от срещи и работни групи съвместно с експерти, жители на квартал „Младост 4“ и работещи в Бизнес парк София доведоха до ясна стратегия за това как с поп ъп архитектурни намеси, културна програма и изкуство – Бизнес парк София може да бъде по-отворен за хората.
Проектът успя да намери нови функции на неизползваеми пространства в парка – празни ресторанти, магазини и офиси се превърнаха в ателиета за артисти, а пък покривът на сграда паркинг се превърна в отворено мултифункционално пространство, помещаващо спорт, култура, отдих и възможност за работа на открито.
Проектът Concrete to culture ( „Бетон към култура“ ) е дългосрочна инициатива за превръщане на офис комплексa в активно обществено пространство чрез колективен процес на проектиране, който обединява местни жители, експерти и творци. Проектът създава зони със смесено предназначение, които са достъпни за всички и преодолява социалните разделения в културно изостаналия квартал в покрайнините на София.
Конкурсът
Фондация „Колективът” избра този проект, за да кандидатства за наградата на New European Bauhaus за 2024 година.
Победителите в конкурса на „Нов Европейски Баухаус“ ще получат парична награда в размер до 30,000 EUR и комуникационен пакет, за да им се помогне да продължат да разработват и популяризират своите проекти и концепции.
Инициативата „Нов европейски Баухаус“ на Европейската комисия свързва Европейския зелен пакт с жилищните пространства и преживявания, и призовава европейците да си представят и изградят заедно устойчиво и приобщаващо бъдеще, което е красиво за очите, умовете и душите.
Наградите за 2024 г. ще бъдат присъдени в четири утвърдени категории, базирани на тематични оси на трансформация, които ръководят осъществяването на Новия Европейски Баухаус:
- Reconnecting with nature („Възстановяване на връзката с природата“)
- Regaining a sense of belonging („Възстановяване на чувството за принадлежност“)
- Prioritising the places and people that need it the most („Определяне на приоритети за местата и хората, които имат най-голяма нужда от това“)
- Shaping a circular industrial ecosystem and supporting life-cycle thinking („Оформяне на кръгова индустриална екосистема и подпомагане на съобразеното с жизнения цикъл мислене“)
Във всяка от четирите категории са установени две паралелни направления на конкурса:
Направление А: New European Bauhaus Champions („Шампиони на Новия Европейски Баухаус“) – посветено на съществуващи и завършени проекти с ясни и положителни резултати.
Направление Б: New European Bauhaus Rising Stars („Изгряващи звезди на Новия Европейски Баухаус“) – посветено на концепции, представени от млади таланти на възраст до 30 години. Концепциите могат да бъдат на различни нива на развитие – от идеи с ясен план до ниво прототип.
Проектът „Concrete to culture” e един от 49-те финалисти от общо 530 кандидати на престижните награди на Новия Европейски Баухаус, като българският проект се бори за голямата награда в направление А „Шампиони на Новия Европейски Баухаус“ в категорията „Възстановяване на чувството за принадлежност“.
Гласуването
За трета поредна година международно жури от експерти в сферата на изкуството, архитектурата и градския дизайн избира работата на „Колективът” измежду стотици други кандидати от цяла Европа.
Днес, 27 март, е последният ден, в който можем да ги подкрепим. Гласуването за проекта “Concrete to Culture” става от тук – https://prizes.new-european-bauhaus.europa.eu/finalists… , като се кликне на бутона I want to participate („Аз искам да участвам“).
Миналата година фондацията „Колективът” печели голямата награда на Нов Европейски Баухаус с проектa „Приоритизиране на местата и хората, които най-много се нуждаят от тях” на Лабораторията за проектиране на река Дунав – Русе, разработен в рамките на дейностите на фондацията за насърчаване на съвместния урбанизъм „Реките на града“.
Реките на града
От няколко години фондация „Колективът“ развива на национално ниво инициативата „Реките на града“.
Целта на инициативата е градските реки да се превърнат в пресечна точка на култура, спорт и място за отдих чрез малки и реализуеми намеси, като фестивалът „Реките на София“, обхващащ реките Перловска и Владайска, се превърна в традиционно и вълнуващо събитие за жителите и гостите на столицата.
Този август „Колективът“ ще обедини творческите си сили с друга организация от млади и талантливи архитекти – „Резиденция Белиш“, център за развитие на неконвенционални образователни методики в областта на дизайна, архитектурата, изкуствата и занаятите.
Едновременно в град Троян и Марковска махала ще се проведат събитието „Реките на Троян“ и четвъртото издание на серия уъркшопи, целящи възраждане на традиционните занаяти, организирано от Резиденция Белиш.