Getting your Trinity Audio player ready...
|
Изследване на трансформиращата сила на дишането през носа – от предпазване от болести до подобряване на мозъчната функция и външния вид
Тенденциите за здравословен начин на живот често привличат с обещания да ни направят по-здрави и по-щастливи. Но най-новата от тях може да предизвика повдигане на вежди. Все повече хора умишлено си затварят устата.
На пръв поглед тази практика може да изглежда странна, но нейната цел е да насърчи нещо толкова фундаментално като дишането – или по-конкретно дишането през носа. Въпреки че звучи нетрадиционно, тази тенденция набира популярност и привлича хора от всякакви сфери на живота – от холивудски знаменитости до обикновени любители на фитнеса.
Какво провокира тази своеобразна тенденция? Новите проучвания разкриват значителни предимства на дишането през носа пред дишането през устата. Причините да се диша през носа са многобройни: от подобряване на общото здравословно състояние и съня – до подобряване на когнитивните способности. Така че насърчаване на дишането през носа може да се окаже нещо повече от мимолетна мания.
Науката за дишането: разбиране на основите
Дишането често се приема за даденост. Въпреки това начинът, по който дишаме – през носа или устата – може да повлияе значително на здравето ни. Анатомичните и физиологичните разлики между дишането през носа и през устата оказват значително влияние върху насищането на организма с кислород и здравето на дихателната система.
„Носът ви е създаден за дишане“, казва пред The Epoch Times Стюарт Сандеман, световно признат експерт по дишане и основател на Breathpod – уебсайт, посветен на дишането.
Според него още от раждането телата ни са проектирани да вдишват и издишват през носа – процес, който предлага множество предимства за здравето.
И все пак фактори като запушен нос, стрес и обичайно поведение са довели до несъзнателно преминаване към дишане през устата. Връщането към носното дишане е завръщане към физиологичните ни корени, което подобрява естествената способност на тялото ни да функционира оптимално.
Седем причини да дишаме през носа
1. Щит срещу болести
Носът ни служи като защита срещу микробите и замърсителите във въздуха. Когато въздухът преминава през носната кухина, малки косъмчета и слуз задържат прах, алергени и други вредни частици, като не им позволяват да достигнат до белите дробове и предпазват от респираторни инфекции.
Джеймс Нестор, автор на книгата „Дишай“, подчертава значението на носното дишане в подкаст, където казва, че „носът е първата ни защитна линия срещу бактерии и вируси“. Той подчертава рисковете от дишането през устата, като отбелязва: „Когато дишате през устата, белите ви дробове основно [функционират] като външен орган. Той е изложен на всичко.“
Изследване, публикувано в Journal of Toxicology and Environmental Health, потвърждава преимуществото на носното дишане при филтрирането на фините частици. В него се подчертава, че носът е значително по-ефективен при улавянето на фини частици, като по този начин осигурява по-добра защита на белите дробове от замърсителите в околната среда.
Точно както в червата ни има микробиом, така и в устата и носа ни има микробиом – факт, които изтъква неврологът Андрю Хуберман.
„Известно е, че дишането през носа осигурява подходящата среда, за да се поддържа носният микробиом в най-здравословното му състояние и да се насърчава разнообразието на микробиотата в носните канали, която може най-добре да ви предпази от настинки и грип.“, твърди той.
Носните канали играят важна роля за затоплянето и овлажняването на вдишвания въздух до телесната температура, и добавянето на влага, което е от решаващо значение за поддържането на здравето на дихателните пътища. Тази функция става особено важна при сух или студен климат, където сухият въздух може да раздразни белите дробове и дихателните пътища, увеличавайки податливостта към инфекции.
2. Повишаване на абсорбцията на кислород
Носното дишане спомага за по-доброто регулиране на количеството кислород и въглероден диоксид, които постъпват в кръвта. В носния канал се произвежда азотен оксид – газ, който играе решаваща роля за увеличаване притока на кръв и снабдяването на жизненоважните органи с кислород. Този процес е от съществено значение за поддържане на ефективен обмен на кислород и въглероден диоксид и за здравето на сърдечносъдовата система.
Проучванията отдавна са показали, че когато хората дишат през носа, а не през устата, нивото на кислород в кръвта може да бъде с до 10% по-високо, което показва, че дишането през носа е по-ефективно за обогатяването на кръвта с кислород.
Дишането през носа оказва около 50% по-голямо съпротивление на въздушната струя в сравнение с дишането през устата, което повишава усвояването на кислорода с 10 до 20%. Това съпротивление оптимизира обмена на кислород и въглероден диоксид и осигурява по-ефективно доставяне на кислород до жизненоважните органи, като укрепва цялостното здраве и издръжливост.
3. Поддържане на здравословна усмивка
Носното дишане не е само за поемане на въздух – то е важен помощник за здравето на устната кухина. Дишането през устата може да доведе до изсушаване на устната кухина и да създаде предпоставки за появата на кариеси и заболявания на венците. Противно на това, дишането чрез носа поддържа естествената почистваща система на устата – слюнката – в движение.
„Дишането през носа създава влажна среда в устата. Това позволява на слюнката да върши работата си, като предотвратява натрупването на вредни бактерии по зъбите и венците. Дишането през носа помага и за предотвратяване на неправилния растеж на челюстите при децата“, обяснява д-р Кайл Гернхофер, зъболекар и главен изпълнителен директор на стоматологичната клиника DenScore, пред The Epoch Times.
Изследванията свързват дишането през устата с повишената киселинност в устната кухина, която е фактор за ерозията на емайла и кариесите. За разлика от тях хората, които дишат през носа, обикновено имат по-добро орално здраве, благодарение на защитната роля на слюнката. Начинът, по който дишаме, може да има трайно въздействие върху състоянието на зъбите ни.
4. Подобряване на съня
Преминаването към носно дишане може да е ключът към по-добър сън. Дишането през устата по време на сън често води до сухота в гърлото и нарушен покой. Носното дишане подпомага непрекъснатия и по-дълбок сън, като поддържа оптимални нива на кислород и въглероден диоксид в кръвта.
Андрю Хуберман подчертава опасностите от дишането с уста през нощта: „Дишането с уста по време на сън е не само нежелателно, но и опасно, тъй като е свързано със сънната апнея. … Решението е да се премине към дишане през носа възможно най-дълго и особено по време на сън.“ Преминаването към това дишане стабилизира начина на дишане и подобрява цялостното качество на съня, като потенциално намалява риска от свързани със съня разстройства.
5. Успокояване на нервната система
Дишането чрез носа играе ключова роля в регулирането на нервната система, по-специално в балансирането на симпатиковата и парасимпатиковата система. Тази регулация е от решаващо значение за намаляване на стреса и цялостното благосъстояние. Когато дишаме през носа, ние правим по-бавни и дълбоки вдишвания, които активират парасимпатиковата нервна система, което води до по-уравновесено и релаксирано състояние.
Нови изследвания, публикувани в Scientific Reports, подчертават дълбокия ефект на контролираното дишане върху стреса и психичното здраве. Подробният анализ потвърждава, че дишането, особено през носа, значително понижава стреса, тревожността и депресията при различни групи от населението.
„Дишането през носа създава съпротивление на въздушния поток, така че забавя скоростта, с която дишате, за да предизвика реакция на парасимпатиковата нервна система, известна още като „почивка и храносмилане“, пояснява Сандеман.
Той отбелязва, че дишането с дясната ноздра стимулира симпатиковата система на организма, а с лявата – парасимпатиковата. Тази доминанта се сменя в рамките на едно денонощие, известна като носов цикъл.
В проучване от март 2022 г. изследователите са установили, че бавното носно дишане (БНД), техника в йогийската пранаяма (практика за регулиране на дишането), има забележителен ефект върху мозъка. Участниците, занимаващи се с БНД по време на медитация, съобщават, че изпитват уникално състояние на осъзнатост, а изследователите наблюдават значителни промени в мозъчната активност. Това предполага, че този вид дишане може да направи нещо повече от релаксация на тялото. То може също така да окаже дълбоко влияние върху нашите мисли и чувства.
6. Защита на мозъка
Носното (назално) дишане е нещо повече от начин за поемане на въздух – то е стимулатор за мозъка. Дишането през носа е от решаващо значение за поддържане на правилното ниво на въглероден диоксид в кръвта, което е от съществено значение за здравето на мозъка. Дишането през носа е от основно значение за когнитивните функции, като памет, фокус и концентрация.
Последните изследвания на мозъчните образи показват, че носното дишане може да подобри мозъчната функция при изпълнението на задачи, свързани с паметта. В сравнение с дишането през устата, носното дишане активира по-ефективно ключови области на мозъка, което предполага, че дишането през устата може да възпрепятства работата на мозъка с течение на времето.
7. Подобряване на външния вид
Носното дишане, особено от ранна възраст, играе решаваща роля за оформянето на структурата на лицето, изтъкват от реномираната Клиника „Кливланд“: „Дишането през устата може да повлияе на развитието на лицето на децата, което води до така нареченото „лице с дишане през устата“. Хората, които дишат през устата често имат стеснени лица с по-слабо изразена брадичка или челюст.“
Проучвания са показали, че децата, които дишат през устата, може да развият различни лицеви структури в сравнение с тези, които дишат през носа. Тези изследвания подчертават, че носното дишане допринася за по-широко небце и по-балансиран външен вид на лицето, което предполага неговото значение за здравето и естетическото развитие.
Адаптиране към промените: Техники за насърчаване на носното дишане
Преминаването към носно дишане може да бъде предизвикателство, особено за хронично дишащите през устата. Ето някои практически техники и упражнения, които да помогнат да извършите този преход:
- Залепване на устата през нощта: прост, но ефективен метод за нощно време е залепването на устата. Използването на малко парче дишаща лента върху устните може да насърчи носно дишане и да предотврати дишането през устата по време на сън.
Сандеман предупреждава, че преходът от дишане през устата към дишане през носа може да бъде предизвикателство. „Ако сте дишали през устата, преминаването към носно дишане може да ви се стори трудно в началото“, обяснява той и предлага постепенно да се увеличава продължителността на залепването на устата. Може да се започне от една минута до тридесет минути през деня, преди да се премине към залепване през нощта.
- Дихателни упражнения: специфични дихателни упражнения могат да укрепят дихателната система и да насърчат носното дишане. Дейности като редуване на ноздрите и диафрагмено дишане, при които съзнателно дишате, използвайки диафрагмата, могат да бъдат полезни.
- Лечение на алергии: за хората, които се борят с алергии, водещи до запушване на носа, дишането през носа може да изглежда невъзможно. Консултацията с медицинско лице за дългосрочни стратегии за справяне с алергиите също може да е от полза.
- Съзнателна практика: през деня полагайте съзнателни усилия да дишате през носа. Поставяйте си редовни напомняния, за да проверявате начина си на дишане и го коригирайте, ако установите, че дишате през устата.
- Физически упражнения за челюстта и езика: правете упражнения, които укрепват челюстта и езика, тъй като те играят важна роля за поддържането на отворени дихателни пътища и за дишането през носа. Прости действия като притискане на езика към горната част на устата и задържане за няколко секунди могат да бъдат ефективни.
Балансиран поглед: Кога дишането през устата е необходимо?
Понякога дишането с уста е неизбежно, например по време на интензивна физическа активност или при определени медицински състояния. Важно е да се разбере кога тази форма на дишане става необходима и как да се смекчат отрицателните ѝ ефекти.
„Носното дишане е начинът, по който трябва да дишате през повечето време, въпреки че има моменти, когато дишането през устата ще спаси живота ви“, посочва Сандеман.
Ако неочаквано застанете на пътя на насрещно движещ се автомобил, рязкото поемане на въздух през устата предизвиква бърз приток на кръв към мускулите на краката, което ви позволява бързо да отскочите обратно на безопасно място, обяснява той.
Въпреки че преминаването от дишане през устата към дишане през носа може да е предизвикателство за навиците, които сме изградили през живота си, потенциалните предимства говорят в полза на съзнателното връщане към тази естествена, укрепваща здравето практика.