• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 21 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Здравният туризъм в България очаква своето процъфтяване (Част II)

отГергана Костова
11 февруари , 2025
Здравният туризъм в България очаква своето процъфтяване (Част II)

Д-р Иво Анев (Снимка: личен архив)

Д-р Иво Анев: Минералната вода в София се пропилява; инфраструктурата и сграден фонд за милиони чакат десетилетия своето възстановяване

Към Част I

Интервю с д-р Иво Анев за това с какво разполагаме като минерални води, как го използваме и как можем да го запазим и стопанисваме качествено

Иво Анев е доктор по икономика и управление от УНСС  (Университет за национално и световно стопанство), академичен преподавател, експерт и автор на множество стратегически документи в сферата на водите и управлението на водните ресурси. Ръководител и икономически експерт на екип „Историческа баня“, създал една от три финансирани от ОП “Софияплан” концепции за възстановяване на северното и източно крило на Централна минерална баня – София. Съавтор на система за оценка на туристическите дестинации в България по международен проект DEMINA.

Д-р Анев, вярно ли е, че в България минерална вода блика зад всеки ъгъл, че сме страната с най-изобилни минерални води в Европа след Исландия?

Разполагаме със значително количество минерални води, но не е вярно твърдението, че само Исландия е по-богата от нас в това отношение. Пред нас със сигурност са страни като Италия, Франция, Унгария, а вероятно и Сърбия.

Това обаче не трябва да ни кара да си мислим, че сме бедни, по-скоро – да ценим ресурса, с който разполагаме, и да го ползваме разумно.

Какво всъщност представлява минералната вода?

Минералната вода е вода, идваща от водонепропусклив подземен слой. Тя не е биологично и химически замърсена и е с относително постоянен състав. За да бъде определена една вода като минерална, тя трябва да бъде проучена и определена законово като такава.

Вярно ли е, че Столична община е богата на минерални води?

Столична община е богата на първо място на разнообразие от минерални води, а впоследствие – и на количество. Често се твърди, че на територията на общината се срещат 8 от 9 известни типа минерални води. Голяма част от тях са разкрити със сондажи между 50-те и 70-те години на XX  век. В този смисъл, можем да кажем, че тяхното съществуване е застрашено, тъй като става дума за съоръжения, които достигат 50 – 70-годишна възраст, а слабото им ползване осигурява и липсата на добра поддръжка на съоръженията.

С какъв ресурс разполагаме?

На територията на Столична община на база прецизиране на данните от труда на проф. П. Пенчев и инж. В. Величков  „Находищата на минерални води в района на София“ можем да твърдим, че има минерална вода с обем от 300 л/сек.

tsentralna mineralna banya sofia
Входът на Централна минерална баня, от 2015 г. – Регионален исторически музей – София (Снимка: личен архив на д-р Иво Анев)

Много ли е това?

Това приблизително се равнявана на битовото потребление на вода в град Перник или два пъти повече от есенния отток на Перловската река след сливането й с Боянската река.

perlovksa reka sofia
Перловската река след сливането й с Боянската река и излизането ѝ над земята след бул. Черни връх, София (Снимка: личен архив на д-р Иво Анев).

Как можем да оценим този ресурс?

Оценката на този ресурс е труден процес. Причината е, че водата e фактически безплатна (собственост на всички граждани). Тя няма цена и дори когато я плащате като битова услуга, вие плащате за нейното довеждане, пречистване, отвеждане и канализационно пречистване.

Все пак това има как да се оцени консервативно: приравняване на цената на водния компонент, към цената на довеждането и пречистването от водопроводната мрежа; за термалния компонент на минералната вода приравняване на цената за загряване по най-ефективния (или евтин) общодостъпен метод; минералният компонент считаме за безплатен.

pompena stancia sofia 1
Помпената станция на находище София – център (Снимка: личен архив на д-р Иво Анев)

Колко би струвала минералната вода в Столична община тогава?

Дадените за управление на Столична община находища на минерална вода имат общ дебит от 83.49 л/сек., средната им измерена температура е 35.73 °C. Следователно стойността на водата се равнява на над 4 850 000 лв годишно, а на термалната енергия в нея – на над 5 478 000 лв годишно. Също така това би спестило вредни емисии на близо 11 000 средностатистически автомобила годишно.

В момента тази вода носи по-скоро разходи за общината, отколкото приходи, но това може да се промени, тъй като този ресурс има своята стойност, която може да бъде и мултиплицирана.

Каква е причината за ниските нива на експлоатация на минералните води в Столична община?

Причината на първо място е загубената традиция за ползването на минералните води за водолечение или СПА на територията на общината. След 1986 г., със затварянето на Централна баня, започва цялостен упадък, водещ до негативно отношение към баните.

Единствената минерална баня, която оцелява, е тази в Панчарево и това е плод на значителни усилия. Тя обаче е относително малка и не е широко популярна дестинация нито за софиянци, нито за гостите на града. През 2022 г. беше възстановена и банята в Банкя.

На второ място – широко разпространеното виждане, че трябва да се подкрепя само това, за което има налично пазарно търсене и ясна и значима директна печалба. В този смисъл през последните 30 години бутилирането на вода беше успешно наложено, например минералната вода за баня „Горна баня“ бе дадена на концесия за бутилиране.

Често не се отчита това, че и бутилирането преди 30 години е било нишов и незабележим бизнес, а в момента е голяма и значима част от икономиката на града и страната ни.

На трето място е дефицитът на стратегическо и визионерско поведение от страна на държавата и общината (в това число и следване на собствените си стратегии). Причината за това е конформизъм по отношение на стратегии и политики от по-висок порядък (ниво ЕС), като повечето действия се съобразяват с наличието на външно финансиране (ЕС или частно), а не с местна стратегическа визия, свързана с конкретните ресурси и капацитети, с които разполагаме.

banya bankya
Банята в Банкя е единствената баня, недвижим културен паметник, която е възстановена. Начинът по-който се ползва обаче е единствено като СПА център (Снимка: личен архив на д-р Иво Анев).

Има ли решение на проблема с разхищението на минерална вода?

Да, има и предприети стъпки, например „План за обновяването на Централна минерална баня“ (2021 г.).

Важно е и да се степенуват начините на ползване на минералната вода, като по този начин не се допускат действия, които да оставят без вода недвижими културни паметници като Горна баня.

Примерно степенуване на начините на ползване може да бъде:

  • свободното ползване от населението 
  • използването за здравни услуги в сгради недвижими културни паметници
  • за здравни и развлекателни услуги в сгради, които не са недвижими културни паметници
  • за всички останали нужди (бутилиране, отопление, поливни нужди и други)

Някои функции, могат да се комбинират и по този начин да се получи още по-голяма ефективност на ползване.

Конкретно решение би било и в общината да има цялостно звено, което се занимава с водите и водната инфраструктура, както и такова – с оперирането и развитието на минералните бани. В момента банята в Банкя и аквапарк „Възраждане“ са част от дейността на „Софийски имоти“ ЕАД, чиято основна функция е стопанисване и управление на недвижимото имущество на общината, а не управлението на минерални бани.

В Част III д-р Таня Беличенова – специалист по педиатрия и физикална терапия и рехабилитация, специалист и лицензиран преподавател по нови СПА и уелнес технологии, работила като ръководител на рехабилитационно отделение, управител на СПА и медицински центрове на четири- и петзвездни хотели, понастоящем главен експерт по балнеология, СПА и уелнес на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите на дестинация Велинград и Западни Родопи, носител на всички награди в СПА индустрията, представящ България пред делегации от високо правителствено ниво от много държави – ще ни представи здравния туризъм във Велинград.

ВИЖТЕ СЪЩО
image 2025 02 07 123334551
Здравният туризъм в България очаква своето процъфтяване (Част I)
golden rose tourism
Министърът на туризма Евтим Милошев почете със статуетки „Златна роза“ изявени личности за цялостен принос в туризма
title dospat
Туризмът в България – традиции, съвременност, стремежи (Част I)
geri 3
Туризмът в България – традиции, съвременност, стремежи (Част II) 
woman holding fresh radishes dieting healthy eating lifesty
Февруарска градина: време за първите пролетни култури
Water Facebook
За способностите на водата и българските научни открития – разговор с проф. Живко Желев
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Тулси Габард, номинирана за директор на Националното разузнаване, дава показания пред Конгреса във Вашингтон на 30 януари 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Тулси Габард разсекрети документи за „предателски заговор“ срещу Доналд Тръмп

0
0
Вашингтон, D.C. | 17 юли 2025 г.: Практикуващи Фалун Дафа и техни поддръжници се събраха на митинг на Националната алея, за да призоват за прекратяване на преследването, започнато от Китайската комунистическа партия преди 26 години. През юли 1999 г. тогавашният лидер на ККП Дзян Дзъмин стартира брутална кампания срещу духовната практика, основана на принципите Истинност, Доброта и Търпение. (снимка: en.minghui.org)

20 юли: ден на съвестта и паметта

0
0
Зад оттеглянето на САЩ от СЗО се крие битка за бъдещето на световното обществено здравеопазване

След оттеглянето на САЩ от СЗО възникнаха въпроси за бъдещето на световното здравеопазване

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Скритите разходи зад безплатното образование в Европа

Скритата цена на безплатното образование в Европа

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0

Свързани Публикации

Протестът в София на 16 юли срещу Пеевски, Борисов и Сарафов, както и в защита на кмета Благомир Коцев (снимка: Епок Таймс България)

София, Варна и Русе се вдигнаха на протест срещу Пеевски, Борисов и Сарафов и в защита на кмета Благомир Коцев

0
0
МЕУ (https://egov.government.bg/wps/portal/ministry-meu/home)

Гражданите вече имат достъп до първата справка от електронното досие на автомобилите

0
0
(https://justice.government.bg/)

Министерството на правосъдието стартира инициатива за цялостна реформа в детското правосъдие

0
0
Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО)

Спестени са близо 5 млн. лв. от Столична община при управление на битови отпадъци

0
0
(https://www.mig.government.bg/)

Световният гигант в роботизираната хирургия Intuitive откри в България производствена база за системата da Vinci

0
0
Лятна естрада-сцена в Борисова градина в София

Kонцертният цикъл „Остров на музиката“ в Борисова градина в столицата започна

0
0
heti

Хети и българи – обяснение на „невъзможната“ връзка

0
0
Протестът в София на 16 юли срещу Пеевски, Борисов и Сарафов, както и в защита на кмета Благомир Коцев (снимка: Епок Таймс България)

София, Варна и Русе се вдигнаха на протест срещу Пеевски, Борисов и Сарафов и в защита на кмета Благомир Коцев

0
0
МЕУ (https://egov.government.bg/wps/portal/ministry-meu/home)

Гражданите вече имат достъп до първата справка от електронното досие на автомобилите

0
0
Българските ученици на Международната олимпиада по химия, Дубай, ОАЕ (5 - 14 юли, 2025 г.)

Български ученици с впечатляващи успехи по физика и химия на международни състезания

0
0
Следваща публикация
Шейн е изправен пред нов контрол от ЕС заради незаконни продукти

ЕС проверява Shein за незаконни продукти

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria