Според жители на Тонхуа, Дзилин, на 30 януари в града са обявени двама новозаразени при 200 нови случая
За Китайската Нова година китайският режим обяви, че в страната няма нови местни инфекции с вируса на ККП. Все пак в провинциите Хъбей, Дзилин и Хъйлундзян беше обявен пълен локдаун.
“Това е политическа „нула“. Разпространението на вируса в Китай продължава”, каза жител на Ухан с псевдоним Ву в интервю за китайскоезичния „Епок Таймс“ на 13 февруари. “Данните на правителството [на Китай] са погрешни… Те знаят, че има огнища на зараза, но няма да го кажат на хората.”
Междувременно източник от Чанун сподели, че в местна болница отскоро също има огнище на зараза.
Цветята в Ухан
В първите дни на Китайската Нова година, която започна на 12 февруари, цветята в Ухан, откъдето тръгна пандемията, са били изкупени светкавично. Много бутици за цветя споделят пред държавните медии, че през последните 50 часа не са спали, за да приготвят навреме всички поръчки за букети.
“Всички цветя бяха разпродадени, което означава, че броят на починалите е много по-голям от обявения в официалните данни”, разказва Джан Хай от Ухан. “Познавам хора, загубили близките си точно на Китайската Нова 2020 година.”
През зимата на 2020 г. положението в Ухан е просто трагично. Болниците не могат да се справят с наплива от пациенти със сериозно симптоми и властите нареждат изграждането на 14 спешни медицински центъра, в които са приети за лечение 12 000 души с COVID-19.
„Епок Таймс“ получи и вътрешни данни, според които властите са занижили броя на инфекциите. Местните власти твърдят, че 50 333 души в Ухан са били диагностицирани с COVID-19, от които са починали 3869.
От 12 до 14 февруари най-широко дискутираната тема в китайските социални мрежи са цветята. Видеа в Weibo и WeChat показват как флористите правят букети и дълги опашки пред цветарските магазини.
“Цената на една хризантема сега е 150 юана (около 23 долара)”, казва жител на Ухан в свое видео, качено на Weibo на 12 февруари. Обикновено цената на една хризантема е около 20 юана (3 долара).
“Преди всички улици бяха пълни с невени и хризантеми. Но тази година е почти невъзможно да бъдат намерени”, каза за китайскоезичниш „Епок Таймс“ гражданин на Ухан, пожелал да остане анонимен. Той също изрази мнение, че в града починалите от вируса са много повече, отколкото правителството признава.
Интервюираните споделиха, че самите те не са успели да си купят букети, защото всички са били разпродадени много бързо.
Една семейна история
Джун успяла да купи няколко бели хризантеми за сина си Пън Йо (псевдоним), починал от COVID-19 на 19 февруари 2020 г.
В интервюто Джун споделя, че след изявленията на местните власти, че болестта не е заразна, семейството му решило да отидат на вечеря в ресторант на 20 януари 2020 г. “Тогава всички ресторанти в Ухан бях пълни с хора, успокоени от уверенията на режима, че пневмонията [от COVID-19] не се предава между хора”, каза той.
Само три дни по-късно в града е обявен пълен локдаун. Синът на Джун, Пън, развива симптоми на 24 януари и след пет дни е диагностициран с COVID-19.
“Болницата беше препълнена, обиколихме ги всички, но в нито една нямаше място“, спомня си Джун.
Джун и цялото ѝ семейство не се отказват да търсят свободно място за Пън и на 6 февруари 2020 г. той е приет в Народната болница на Ухан, в клон „Optics Valley“. Но Пън споделил, че хаосът е пълен и през първите 24 часа не е получил нито лечение, нито храна. Той починал в болницата съвсем сам, без до него да има роднини, които да го изпратят в последния му път.
Според Джун тази семейна трагедия е можело да бъде избегната, ако властите са казали на гражданите истината от самото начало.
В началото на пандемията властите в Ухан не са позволявали посещения при пациенти с COVID-19, нито пък е било разрешено да бъдат видени телата. Според Джун всички мъртви са били кремирани по бързата процедура, заедно, и след това просто са разпределили праха от телата на равни части.
Дзилин
Снижаването на цифрите не е спряло и до днес.
Властите в Чанчун, провинция Дзилин в североизточен Китай, съобщават, че през февруари Първа биолница към Университета в Дзилин е поела ръководството на Инфекциозната болница в Чанчун, която от 25 януари лекува пациенти с COVID-19. За този ход няма обяснения. Но вътрешен източник, свързан с предаването на болницата, заявява пред „Епок Таймс“, че в болницата е имало огнище на зараза.
“Лекар в досег с пациенти с COVID-19 е диагностициран на 23 януари. Преди да бъде диагнистициран, той е пътувал до дома си всеки ден. След това целият медицински персонал, както и всички шофьори от команията, която медикът е ползвал, са били карантинирани, както и всички контактни с лекаря.“
„Епок Таймс“ не можа да потвърди информацията от втори източник. Но Чанчун обяви, че всички пациенти на Инфекциозната болница са преместени, карантинирани и лекувани в други болници, преди да се случи предаването. Друг наш източник с псевдоним Ян, има роднини в град Тонхуа, също в Дзилин. Те са ѝ казали, че все още са карантинирани у дома, макар че градските власти твърдят, че в последните дни няма нови случаи.
“На 30 януари правителството обявява в Тонхуа двама новозаразени. Но според моите роднини реалната цифра на тази дата е над 200 души“, казва Ян.
Epoch Times не е в състояние да устaнови достоверността на твърдението, но в свои скорошни интервюта жители на Тонхуа казват, че все още са затворени по домовете си.
Жителите на градовете Шъдзяджуан и Синтай в провинция Хъбей, квартал „Дасин“ в Пекин и град Харбин в провинция Хъйлундзян също се оплакват, че са затворени по домовете си, докато властите твърдят, че няма новозаразени.