Ню Йорк – Пазарите на Уолстрийт и по света са в състояние на тревога. Притеснението на инвеститорите от забавянето на американската икономика, стана причина за най-лошия ден за пазара в Япония от десетилетия насам, като някои от най-големите технологични компании в света загубиха милиарди от своята стойност. Те обърнаха с главата надолу сравнително спокойната година на пазарите.
През по-голямата част от годината активността на инвеститорите по целия свят повишаваше стойностите на фондовите пазари, уповавайки се на здравата икономика на САЩ, перспективите на изкуствения интелект и убеждението, че централните банки успешно, макар и бавно, овладяват инфлацията.
През последната седмица тази увереност вече е разклатена. Слабите показатели за пазара на труда, производството и строителството през миналата седмица предизвикаха опасения за забавяне на икономиката на САЩ и критики, че Федералният резерв е изчакал твърде дълго, за да намали лихвите. Междувременно Японската централна банка повиши лихвите, което предизвика сътресения на японските пазари. Nikkei се срина с повече от 12%, което е най-големият му спад от 1987 г. насам.
Сега инвеститорите се вслушват в предупрежденията, че акциите на Apple, Nvidia и други големи технологични компании са станали твърде скъпи. В петък технологичният индекс Nasdaq composite премина в корекция, която представлява 10-процентен спад от последния му връх. В понеделник той спадна с още 3,4%.
Трейдърите в САЩ залагат, че Федералният резерв ще понижи лихвите с половин процентен пункт през септември вместо с обичайния четвърт пункт. Някои призовават за спешно намаляване на лихвите. Най-силно се продаваха малките компании, които реализират повечето, ако не и всички свои продажби и печалби в САЩ. Цените на петрола и другите суровини спаднаха заради икономическите притеснения.
Съществуват обаче и противоположни мнения, според които разпродажбата е нещо добро, тъй като цените на акциите са се повишили твърде много. За индивидуалните инвеститори това не е време за прибързани решения, а момент, в който да се уверят, че инвестициите им са правилно диверсифицирани, казват експертите.
Ето какво е причината за сътресенията на пазарите:
Инфлация и централни банки
От 2022 г. Фед бързо повиши лихвените проценти, за да се пребори с рязкото нарастване на инфлацията. В продължение на около година той поддържаше основния си лихвен процент на ниво от 5,4%. Като част от борбата си с инфлацията Фед имаше за цел и да охлади нагорещения пазар на труда.
Инвеститорите смятаха, че Фед и другите централни банки са на прав път, въпреки че инфлацията оставаше малко над целевите им стойности – в случая на Фед 2%. Европейската централна банка и Английската централна банка намалиха лихвите по веднъж, а Фед даде знак, че е готов да започне да ги намалява през септември.
Безпокойство за икономиката на САЩ
Въпреки някои признаци на охлаждане, икономиката на САЩ продължи да се развива дори при по-високи лихвени проценти, изпреварвайки Европа и Азия. След това дойдоха икономическите статистики от миналата седмица.
Слабите отчети за производството и строителството бяха последвани от месечния държавен отчет за пазара на труда, който показа значително забавяне на наемането на служители от американските работодатели. На пазарите се разпространиха опасения, че Фед може да е задържал спирачките на икономиката твърде дълго.
Големия технологичен подем
Няколко големи технологични акции доведоха до двуцифрени печалби на пазара през юли. Но през миналия месец инерцията им се обърна поради опасенията, че инвеститорите са ги оценили твърде високо и очакванията за увеличаване на печалбите им са станали твърде трудни за изпълнение – схващане, което се потвърди, когато последните отчети за приходите на групата бяха предимно неубедителни.
Apple спадна с повече от 5% в понеделник, след като Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет разкри, че е намалила дела си в производителя на iPhone. От четвъртък до понеделник Nvidia загуби над 420 млрд. долара пазарна стойност. Като цяло технологичният сектор на S&P 500 беше най-големият фактор за спад на пазара в понеделник.
Спадът в Япония
Nikkei претърпя най-лошия си двудневен спад в историята, като през миналата седмица спадна с 18,2%. Един от катализаторите на това огромно движение беше повишаването на лихвения процент от страна на Японската централна банка миналата седмица.
Увеличението на лихвения процент от страна на BoJ засегна така наречените „кери трейдс“ (carry trades). При тях инвеститорите заемат пари от страна с ниски лихвени проценти и относително слаба валута, като Япония, и инвестират тези средства на места, които ще донесат висока възвръщаемост. По-високите лихвени проценти, плюс по-силната японска йена, може да са принудили инвеститорите да продават акции, за да изплатят тези заеми.
Какво трябва да направят инвеститорите?
Преобладаващият съвет е да не продавате позициите си. Експертите и анализаторите насърчават дългосрочната перспектива, особено за инвеститорите, които са загрижени за пенсионните си спестявания. „Най-често паническите продажби в дни с рязки спадове са сигурен начин да загубите повече пари, отколкото сте спестили“, казва Джейкъб Чанъл, старши икономист в LendingTree, който напомня на инвеститорите, че пазарите са се възстановявали и от по-лоши спадове от настоящия.
Не залагайте на биткойн
Към 16:00 ч. в понеделник цената на най-голямата криптовалута в света беше малко над 54 000 долара, в сравнение с близо 68 000 долара преди една седмица, по данни на CoinMarketCap. Макар че биткойнът послужи като своебразно убежище по време на най-тежките моменти от пандемията, той се държи като всеки друг рисков актив, от който инвеститорите се дистанцират по време на пазарни спадове.
Спадовете са нормални
Грег Макбрайд, финансов анализатор за Bankrate, посочва, че 10-процентно понижение на пазарите се случва средно веднъж на 12 месеца. Индексът S&P 500 е спаднал с около 8,5% от скорошния си връх.
Крис Закарели, главен инвестиционен директор на Independent Advisor Alliance, казва, че инвеститорите трябва да изчакат, за да видят как ще се развият последните сътресения.
„Предстои да видим дали тази неотдавнашна слабост на пазара на труда е предвестник на сериозни сътресения [в такъв случай продажбите са оправдани] или това е просто временно охлаждане на пазара на труда [в такъв случай това ще се окаже още една възможност за покупка]“, пише той в бележка до клиентите си в понеделник.
От Matt Ott