• За нас
  • Пишете ни!
събота, 14 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало COVID-19 и Ваксинация

Истината за Ухан: Който я търси, лесно може да изчезне безследно

отЩефен Мунтер
8 април , 2020
Истината за Ухан: Който я търси, лесно може да изчезне безследно

Полицаи в Ухан, Китай

Колкото и да иска Китай светът да му повярва, опасността от белодробни заболявания не е приключила. Но в Ухан има още едно опасно нещо – търсенето на истината.

„Студена пот от страх ме бeше обляла тогава. Беше ужасно” – спомня си Ай Фен, ръководителка на спешното отделение в Централната болница в Ухан. Тя е и източникът на неудобната истина, която Ли Уънлян, починалият от COVID-19 през февруари „разобличител”, разпространи широко.

На 30 декември 2019 г. офталмологът Ли Уънлян публикува информация в чат група със стотици бивши съученици от медицинския факултет. „Седемте случая на пазара на морски дарове в Хуанан, подобни на SARS, са били потвърдени“ – казва медикът от Централната болница в Ухан. Той добавя снимка на диагностичен доклад, докладът на Ай Фeн. Ден по-късно здравните власти в Ухан потвърждават огнището на мистериозната вирусна епидемия.

Експлозивно интервю

На 10 март китайското списание „Пийпълс мегазин“ публикува интервю с Ай Фен. На този ден лидерът на Китай Си Дзинпин е на посещение в Ухан. Интервюто е премахнато малко след това. Потребителите на интернет обаче успяват да го запишат предварително. Разпознавайки експлозивността на материала, те се опитват да го скрият от цензурата.

„Много, много пъти си мислех колко хубаво би било, ако можехме да върнем времето назад“ – споделя Ай Фен в китайското списание „Портрет“. Тя съжалява, че не е информирала лекарите за опасността. Ако е знаела предварително как ще се развият нещата, „независимо дали щяха да ме критикуват или не, щях да разпространя информацията навсякъде“.

„Някой трябва да стане и да каже истината… Трябва да има различни гласове на този свят, нали?“

Запис от 16 март в акаунта на Ай Фен в китайска социална медия гласи, че тя изказва благодарност на всички, които са били загрижени за нея. Казва, че се е върнала на работа както обикновено. След това – 13 дни мълчание.

Изчезнала ли е Ай Фен?

На 29 март разследващото информационно списание „60 Минути Австралия“ съобщава, че Ай Фен, директор на спешното отделение в Централна болница Ухан, е изчезнала от дни: „Изчезнала е, местонахождението ѝ е неизвестно“.

През нощта в профила ѝ е публикувана снимка на улица Дзянхан в Ухан с мистериозен текст: „Река, мост, улица, звън“. През следващите четири дни са публикувани кратки изречения или видеоклипове.

Медията „Eпок Таймс“ досега не успя да разбере нищо за изчезването или местонахождението на Ай Фен. Тя обаче не е единствената, която попада във фокуса на режима във връзка с вируса от Ухан.

Изчезнали в търсене на истината

Американският сенатор Джим Банкс се опасява, че китайският комунистически режим е „задържал, или още по-лошо” блогърите Фан Бин, Чън Циушъ и Ли Дзъхуа, чието местонахождение също е неизвестно. Той моли правителството на Съединените щати да започне разследване за съдбата на тези смели репортери, отразявали истинската ситуация около белодробната чума в Ухан, прераснала след това в глобална пандемия.

„И тримата мъже са разбирали личния риск, свързан с независимото разследване на коронавируса в Китай, но въпреки това са го направили.“

В края на януари Фан Бин, продавач на дрехи в Ухан преди кризата, заснема разследванията си в болниците на оградения мегаполис и пуска видеата в интернет. Сцените показват дълги редици от хора пред болниците, пациенти, които се борят за оцеляване и отчаяни членове на семействата, както и натрупани трупове в микробуси пред клиниките.

Юристът и блогър Чън Циушъ също изчезва, след като е интервюирал граждани със своя смартфон през първите две седмици, след затварянето на Ухан. Той е качил видеоклиповете си в платформите YouTube и Twitter, които са забранени в Китай.

Милиони интернет потребители гледат неговите над 100 записа от епидемичния град. Той говори с хора, изгубили близки заради коронавируса COVID-19, заснема пациенти в импровизирани легла в коридорите на болниците и един труп, който е оставен да лежи покрит на земята.

Говорител на CCTV напуска медията и прави самостоятелно проучване

Ли Дзъхуа е водещ в големия китайски пропаганден телевизионен канал CCTV. След репортажите на Фан Бин и Чън Циушъ той напуска работата си, за да може независимо и като журналист на свободна практика да предава от Ухан. За тази цел следва стъпките на двамата блогъри, арестувани от полицията. На 12 февруари пристига в Ухан с влак, без придружители.

Неговите изследвания го водят в жилищния район Байбутин. Няколко дни преди градът да бъде затворен, там се провежда огрoмен зрелищен банкет с 40 000 семейства, които седят заедно – нищо неподозиращи, беззащитни: „Всички ядяха и говореха за топлината на живота, разменяха си новини и поздрави за щастлива Китайска нова година“, пише китайската „вярна” медия „Уенмин” и публикува снимки, които местната власт и присъстващите споделят в Интернет.

Никой не носи маска на лицето и всички се обслужват с пръчици от едни и същи големи плата с поднесената вечеря. „Правителството на Ухан организира тези групови дейности и се опитва да създаде илюзия за сигурност, за да заблуди хората” – казва Тан Дзинюан, китайски коментатор живеещ в САЩ, за предстоящата катастрофа. На 9 февруари в Интернет е публикуван отчаян зов за помощ. Общността е сериозно заразена и много хора са загинали.

Последно изявление

Ли Дзъхуа говори и с работници мигранти, останали на жп гарата. Опитва се да открие реални цифри за мъртвите в Ухан в един крематориум. За да направи това, той започва работа като товарач. Крематориумите работят ден и нощ и броят на жертвите е в пъти по-голям от официалните цифри.

На 26 февруари Ли отива в китайско-френската биолаборатория на Ухан с четвърта степен на сигурност и много скоро се натъква на китайската държавна сигурност. Той успява да избяга с колата си, но още същата вечер го арестуват в дома му. Оттогава той е в неизвестност.

Според публикация на ZDF от 29 март е изчезнал и оператор, предавал за обществената германска телевизия от Ухан. Той не съобщава никакви тайни, просто показва, „вместо героично кризисно управление, един призрачен град“. ZDF нарича снимките му „безобидни“, но също и „нецензурирана реалност“.
В средата на март известен китайски блогър в YouTube съобщи неофициална информация, че Фан Бин е бил осъден на пет години затвор, а Чън Циушъ – на една година. Бившият водещ новините на телевизията „CCTV” Ли Дзъхуа очевидно е поставен под домашен арест за шест месеца. Това обаче не е потвърдено.

Заразеният медицински персонал очевидно не е отчитал общите инфекции

Когато на 20 януари Китайската комунистическа партия призна, че вирусът може да се предава от човек на човек, това отдавна не бе тайна в медицинските среди.

Група експерти от Китайския център за контрол и превенция на заболяванията публикува на 19 февруари доклад, който включва, наред с други неща, че на 27 декември вече има заразен медицински персонал – несъмнен предупредителен знак, че вирусът се предава от човек на човек. В периода от 1 до 20 януари 251 медицински работници само от Ухан се заразяват с вируса, 49 в останалата част на провинция Хубей и 30 в други провинции на Китай също са заразени. Бройката 251 е в противоречие с официалните данни на китайското правителство за града: режимът на ККП заблуди света, като каза, че в неделя заразените медицински работници са били 60, а в понеделник са станали 198.

В писмо до Държавния департамент на САЩ сенаторът Джим Банкс призовава Китай да обясни изчезването на блогърите. Пред англоезичния „Епок Таймс“ Банкс заявява, че режимът в Пекин трябва да плати „висока цена”, за да прикрие смъртоносната вирусна пандемия. Китай трябва да бъде подведен под отговорност, каза още сенаторът от Републиканската партия в ефира на радиопрограмата „Американски лидери на мисълта” на същата медия.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Страхил Ангелов говори пред централата на ГЕРБ, останала на 12-ти юни празна заради протеста. Снимки: Свободна Европа

Пореден протест срещу еврото в София: ГЕРБ го посрещна с празна централа

0
0
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски, основател на ВМРО-ДПМНЕ (вдясно) заяви лично подкрепата си за Любчо Георгиевски от Битоля на 21 май 2025 г., по време на последното съдебно заседание по делото, обвиняващо основателя на културния клуб "Иван Михайлов" в расизъм. Снимки: Личен архив на Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски получи в РСМ условна присъда заради пробългарските си възгледи

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Национален ученически кинофестивал "Ученически обектив" 2025 (https://www.mon.bg/)

„Ученически обектив“: 51 училища в България създадоха национален кинофестивал

0
0
МОСВ (https://www.moew.government.bg/)

Постигнато е съгласие за реализацията на автомагистрала „Струма“ извън Кресненското дефиле

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Държавният секретар Марко Рубио говори по време на American Compass New World Gala в National Building Museum във Вашингтон на 3 юни 2025. Kайла Бартковски/Getty Images

Марко Рубио осъди клането на площад „Тиенанмън“

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Екранна снимка чрез The Epoch Times/Youtube, Shutterstock

Как китайският режим използва YouTube за политическа пропаганда в САЩ

0
0
Малайзийски полицейски коли ескортират микробуси, превозващи задържани Фалун Гонг практикуващи в Куала Лумпур, Малайзия, на 13 април 2025 г. The Epoch Times

САЩ са загрижени заради арести на симпатизанти на Фалун Гонг в Малайзия

0
0
Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори за приоритетите за 2025 г. пред Общото събрание на ООН в централата на ООН в Ню Йорк на 15 януари 2025 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images

Усилията на Китай да стане световен „лидер“ на човешките права са глобална заплаха

0
0
Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

0
0
На бизнесфорума в Казахстан българският президент говори за възможностите за сътрудничество между двете държави в областта на енергетиката и транспортните връзки. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев задълбочава сътрудничеството на България с Централна Азия

0
0
Дете чупи камъни, добити от кобалтов рудник в кариера за мед и кобалт в Лубумбаши, Демократична република Конго, на 23 май 2016 г. Джуниър Кана/АФП/Getty Images

12 юни – Световен ден за борба с детския труд

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Свети Лука Кримски защитава православието насред тежкия атеизъм по времето на комунизма в Русия. Снимка: Съюз на православните журналисти в България

Църквата чества паметта на Свети Лука Кримски – лекар и изповедник

0
0
Следваща публикация
Персонал и доброволци  пренасят медицински консумативи в склада на изложбен център в Ухан, Китай, на 4 февруари 2020 г. (STR / AFP чрез Getty Images)

Китай се запасява с глобални медицински консумативи, лишавайки държавите, засегнати от вируса

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria