Getting your Trinity Audio player ready...
|
По време на среща с министър-председателя Виктор Орбан Китай предложи да подкрепи дългогодишния си стратегически партньор Унгария по въпросите за обществената сигурност, надхвърляйки търговските и инвестиционните отношения, точно когато НАТО се бори да разшири мрежата си в Европа.
Китай се надява да задълбочи връзките с Унгария в областта на правоприлагането и сигурността, тъй като двете страни отбелязват 75-ата година от установяването на дипломатически отношения, заяви министърът на обществената сигурност Уан Сяохун пред Орбан миналата седмица, съобщи китайската държавна информационна агенция Синхуа.
По време на посещението си в Будапеща Уан изрази надежда, че тези усилия ще бъдат „нов акцент в двустранните отношения“ в области като борбата с тероризма и транснационалната организирана престъпност.
Те ще обхванат и изграждането на капацитет в областта на сигурността и правоприлагането в рамките на инициативата „Един пояс, един път“ на президента Си Дзинпин, която има за цел да свърже Китай със света чрез търговски и инфраструктурни връзки.
Уан се срещна и с министъра на вътрешните работи Шандор Пинтер и подписа документи за сътрудничество в областта на правоприлагането и сигурността, съобщи Синхуа в неделя, но не предостави подробности.
Уверенията на Китай за подпомагане на обществената сигурност идват в момент, когато руският съюзник Унгария през последното десетилетие, при управлението на Орбан, работи за намаляване на зависимостта си от западните страни, като неотдавна устоя на натиска да одобри разширяването на НАТО в Европа.
Унгария е единствената държава от НАТО, която не е ратифицирала кандидатурата на Швеция за присъединяване към блока за сигурност.
Китай е критичен към НАТО, особено след като миналата година блокът заяви, че Пекин е поставил под въпрос неговите интереси, сигурност и ценности със своите „амбиции и политики на принуда“.
Китайските държавни медии нарекоха НАТО „сериозно“ предизвикателство за световния мир и стабилност.
Пактът за сигурност с Унгария представлява дипломатическа победа за Китай в Европейския съюз, тъй като блокът преосмисля връзките си с втората по големина икономика в света заради различията по отношение на правата на човека, търговските дисбаланси и руската инвазия в Украйна.
Нарастващата близост на централноевропейската държава с Пекин постави клин в колективния фронт на ЕС.
На няколко пъти Унгария се противопоставяше на позициите на ЕС, които критикуваха Китай по въпроси като правата на човека, и приветстваше китайските инвестиции въпреки призива на ЕС към страните-членки да приведат отношенията си с Китай в съответствие с тези на блока.
В Унгария се намира най-голямата логистична и производствена база на Huawei Technologies извън Китай, въпреки предупрежденията на Европейската комисия, че телекомуникационният гигант представлява риск за сигурността на ЕС.
От 2016 г. насам Huawei си партнира с базираната в Шанхай фирма за изкуствен интелект Yitu Technology, за да работи по решения за интелигентни градове за повишаване на обществената безопасност и полицейската охрана с помощта на изкуствен интелект и наблюдение.
Един от най-големите световни производители на електрически автомобили, китайската компания BYD, ще открие първия си европейски завод за производство на електрически автомобили в Унгария. Сегед, градът, в който е планирано да бъде изграден заводът, се намира близо до границата на Унгария със Сърбия и железопътният коридор, който унгарското правителство разработи с Пекин като част от китайската инициатива „Един пояс, един път“.