• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 30 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Бизнес

Кой стои зад поголовното изкупуване на дървесина в световен мащаб?

отЕкип на The Epoch Times
2 октомври , 2021
Кой стои зад поголовното изкупуване на дървесина в световен мащаб?

Жером Давид, асистент на ръководителя на териториалното звено и ръководител на маркетинга на дървесина в Националната служба по горите, проверява дъбов дънер, маркиран в средата, в Източна Франция, 11 декември 2020 г. (Jean-Christophe Verhaegen/AFP чрез Getty Images)

Френски производители на дървен материал: „Дърводобивната промишленост е в опасност!“

Поголовното в последно време изкупуване на дървен материал от страна на Китай доведе до криза в дърводобивната промишленост в много страни. Френските производители на дървесина са инициирали петиция, с която призовават ЕС да ограничи износа на дървен материал.

„Време е да осъзнаем, че европейските дърводобивни предприятия са изправени пред затваряне и ликвидация…“ – се казва в петицията „Спрете износа на трупи“, създадена от френски производители на дървесина.

„Кризата с доставките на дървен материал вече застрашава отраслите надолу по веригата, като промишлеността, занаятите, строителството и логистиката, които трябва да разчитат на внос от страни извън Европа, поради липса на суровини.“

„Всички видове дървен материал… в това число и индустриалният – материал за плоскости и хартия – напускат с кораби“, се казва в петицията на френските производители на дървен материал.

На английската страница на уебсайта на петицията е публикувана снимка на камион с надпис „CHINA SHIPPING“, което вероятно показва, че комунистически Китай е основният проблем.

За по-малко от месец петицията е подписана от над 13 000 компании, включително 600 в Полша и 200 в Германия.

Франция: Поголовното изкупуване на дървен материал от Китай е стратегически грабеж

Между януари и май 2021 г. Китай е внесъл над 205 810 тона френски дъбови трупи и над 303 600 тона иглолистни трупи, което представлява увеличение съответно с 42% и 66% в сравнение със същия период на 2020 г., а над 80% от внесения материал през петте месеца е от френски частни гори, според Националната федерация по дърводобив.

Още през 2018 г. във Франция започват да се обсъждат масовите покупки на дъбови трупи, които прави Китай. Около 20% от дъбовите трупи, произведени във Франция, се изнасят за Китай, заобикаляйки местните дървообработващи предприятия и застрашавайки 26 000 работни места в местната дървообработваща промишленост, съобщава държавната френска медия France24 през юли 2018 г.

Шон Лин, който повече от 10 години работи в международния транспорт, включително и в областта на превоза на дървен материал, казва пред The Epoch Times, че „едно дърво се превръща в дървен материал за 20-30 години, дори повече, но отсичането му отнема само няколко минути, така че дърводобивът не носи голяма печалба.

„Само обработката на дървесината може да създаде печалба и колкото по-дълбока е обработката, толкова по-висока е печалбата. Дърводобивната промишленост е част от преработвателната промишленост, въпреки че е първична преработка“.

„Ако ККП купува необработени дървени трупи, това означава, че цялата преработвателна промишленост ще бъде изнесена в Китай и местните работници вече няма да имат работа“ – отбелязва той.

Френските производители на дървесина предупредиха, че масовите покупки на ККП са стратегическо разграбване и унищожаване на ресурси. „Това икономическо и екологично нарушение трябва вднага да бъде спряно“ – се казва в петицията.

Френските производители на дървесина са обезпокоени, че дървообработващата промишленост е в „смъртна опасност“, според петицията. Те заявяват, че износът на суровини осигурява на европейските индустрии стратегически и приоритетни доставки, но „службите на държавите-членки и представителите на европейските институции са позволили на тази токсична търговия да се развива в продължение на 10 години. Сега се намираме на ръба на пропастта.“ 

„Нищо ли не научихме от епизода с маските и ваксините срещу COVID?“ – питат те в петицията.

Има се предвид, че когато COVID-19 се появи в Ухан, Китай, и се разпространи по целия свят, в очакване на глобална епидемия ККП изкупи от света основни консумативи за предотвратяване на епидемии, като защитни маски и медицинско облекло, създавайки глобална криза в снабдяването. По данни на китайските митници за пет седмици от януари миналата година са внесени 2 милиарда маски, което се равнява на два месеца и половина световно производство; внесени са и около 400 милиона комплекта други защитни средства, като медицински очила и защитни облекла, съобщава The New York Times.

Според държавната медия на ККП „Ренмин“ още през 2017 г. Държавната горска администрация на Китай е потвърдила триетапен подход за пълно спиране на търговската сеч в естествените гори, включително в държавните горски райони като района на Вътрешна Монголия и провинция Дзилин.

Политиката на Китай по отношение на суровините е „да се търсят суровини и пазари за продажби извън страната и да се развива енергично преработвателната промишленост с цел износ за генериране на чуждестранна валута“, според статия от 22 октомври 2012 г., публикувана на официалния уебсайт на Китайския форум за икономическа история.

На 24 юли френският министър-председател Жан Кастекс обяви отпускането на допълнителни 100 млн. евро за справяне с проблемите на дърводобивната промишленост, очаквайки да облекчи затрудненията в доставките.

Масовият износ на дървени трупи вероятно е засегнал не само дърводобивните предприятия във Франция. Така например цената на дъбовите бурета, внасяни в Австралия от Франция, скочи до около 1530 долара поради ограниченото предлагане на суров френски дъб. Освен това ще бъдат засегнати и някои водещи винарски изби в Калифорния и Чили, съобщи на 16 август уебсайтът на водещото списание за напитки The Drinks Business.

Новозеландската преработвателна и строителна промишленост страдат от недостиг на дървен материал

По данни на Новозеландското министерство на първичните индустрии горското стопанство е третият по големина износ с приходи от над 6,7 млрд. долара годишно.

По-голямата част от износа на дървен материал от Нова Зеландия са необработени трупи, като 70-80 % от тях отиват в Китай. От 2008 г. до 2021 г. доставките на дървени трупи от Нова Зеландия за Китай рязко са се увеличили от 1 млн. тона годишно до около 20 млн. тона, съобщи през март новозеландската местна медия Stuff.

Дейвид Търнър, изпълнителен директор на Sequal, фабрика за преработка на дървесина в Кауерау, Нова Зеландия, заявява пред Stuff, че големият износ на трупи за Китай е за сметка на новозеландската дървопреработвателна промишленост.

„[Ние] изпращаме толкова много сурови трупи за Китай, без да ги превръщаме в нещо по-ценно – казва Търнър. – Това е нарушение на отговорността ни към бъдещите поколения“.

Напоследък вътрешната строителна индустрия на Нова Зеландия също страда от недостиг на дървен материал. През август министърът на строителството Пото Уилямс предлага на обсъждане ограничаване износа на дървен материал, за да защити вътрешните доставки.

По-късно обаче Уилямс заявява, че правителството няма да се намесва в износа на дървен материал и предполага, че е вероятно някои доставчици да увеличат производството на структурен дървен материал и да намалят износа през следващите шест месеца, според статията на Stuff от 6 август.

Русия налага мита върху износа на дървен материал като предпазна мярка

Критици в Русия обвиняват правителството, че продава права за дърводобив на китайски компании на ниски цени, което застрашава икономическото развитие на страната. Тези хора също така предупреждават, че Китай защитава собствените си горски територии, докато обезлесява страни в Южна Америка, Африка и Югоизточна Азия, се посочва в статия на The New York Times от април 2019 г.

През 2018 г. е инициирана петиция до руския президент Владимир Путин, която призова за забрана на износа на дървесина за Китай. Подписана е от повече от 520 000 души.

Русия налага експортни мита за необработен дървен материал и ще забрани износа на иглолистна дървесина и висококачествени трупи от твърда дървесина след 2022 г. На 21 май руското правителство реши да наложи експортна такса в размер на 10% върху продажбите на няколко вида руска дървесина. На 1 юли бяха наложени експортни мита върху непреработен дървен материал със съдържание на влага над 22%.

Това има за цел „да ограничи износа на необработени продукти от дървесина, както и да задържи цената ѝ на вътрешния пазар… да стимулира допълнителна икономическа дейност в рамките на Русия и да спомогне за намаляване на незаконната сеч“ – съобщават от Forest Economic Advisors.

Китай, като най-голям вносител на дървен материал в света, внася суровини и от Латинска Америка, басейна на река Конго в Африка и Югоизточна Азия. „Огромният мащаб на снабдяването на Китай… означава, че значителна част от вноса на дървен материал и изделия от дървесина е незаконно добита“, заяви Агенцията за разследване на околната среда.

Материалът е подготвен от Катлийн Ли и Ан Джан

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Турският президент Ердоган открива фабриката за производство на първия национален електромобил TOGG (Пресслужба на турското президентствоAFP)

Турция със собствена марка електромобили и тежки мита върху вноса от Китай

0
0
Джером Пауъл

Федералният резерв на САЩ влошава нещата все повече

0
1
Работник сглобява автомобил в завода на Knaus-Tabbert AG Германия(Андреас Геберт/Reuters)

Икономическата активност в еврозоната се възстановява през януари

0
0
Надпис пред сградата на ЕЦБ във Франкфурт (снимка: Wolfgang Rattay/Reuters)

ЕЦБ събира предсрочно 296 млрд. евро от кредитополучатели

0
0
Главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск се усмихва, докато говори пред гостите на срещата на Offshore Northern Seas 2022 (ONS) в Ставангер, Норвегия, 29 август 2022 г. (Карина Йохансен/NTB/AFP via Getty Images)

Илон Мъск най-накрая купи Twitter, уволнява топ мениджъри

0
0
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева говори на конференция в Рияд, Саудитска Арабия, 3 октомври 2022 г. (Ройтерс/Ahmed Yosri)

Кристалина Георгиева: Рецесията може да бъде избегната с правилни фискални политики

0
0
Урсула фон дер Лайен дава пресконференция за енергетиката на ЕС, 7 септември 2022 г. (Kenzo Tribouillard/Getty Images)

Климатичните политики водят към глобален икономически срив

0
0
ESG задава стандарти за поведението на компаниите. (Shutterstock)

Измама ли е инвестирането въз основа на ESG и ще помогнат ли предложените изменения?

0
0
Основателят и изпълнителен председател на Световния икономически форум (СИФ) Клаус Шваб държи реч в Конгресния център по време на годишната среща на СИФ в Давос на 23 май 2022 г. (Fabrice Coffrini/AFP чрез Getty Images)

СИФ призова в статия за глобална цензура чрез изкуствен интелект

0
0
Джеймс Линдзи, съавтор на „Cynical Theories“, в Ню Йорк на 28 февруари 2020 г. (Брендън Фалън/The Epoch Times)

Джеймс Линдзи: ESG е глобалистка измама, целяща да въведе глобално правителство

0
0
Забраненият град в Пекин по време на празниците по случай Деня на труда, които се провеждат от 1 до 5 май, 3 май 2021 г. (Noel Celis/AFP чрез Getty Images)

Пекин изпревари Ню Йорк по брой милиардери

0
0
Американски банкноти от по един долар с пред графика на стоковата борса в илюстрация, направена на 8 февруари 2021 г. (Дадо Рувич / Ройтерс)

Виртуалната валута крие риск за гражданските свободи, алармира конгресмен от САЩ

0
0
Следваща публикация
Паметник, посветен на всички близки и роднини, разделени заради Студената война. През 30-те години съществуване на стената роднините от Източен и Западен Берлин имат право да се виждат само след разрешение от властите на ГДР и при специални обстоятелства (снимка Патрисия де Паула):

Германия празнува 31 години Обединение

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.