Благотворителната организация UK-China Transparency заяви, че оспорва отказа на King‘s College London да предостави информация за всички споразумения, подписани във връзка с дарението
Най-големият китайски научен център в Обединеното кралство Китайски институт Лау (Lau China Institute) към Кралски колеж Лондон (King‘s College London) се финансира почти изцяло от дарител, участващ в работата на „Обединения фронт“ на Китайската комунистическа партия (ККП), се казва в доклад от миналия месец.
„Патриотичен обединен фронт на китайския народ“, известен също като „Обединен фронт“ е политическа коалиция с 8 официално разрешени от властта партии, явяваща се народен фронт в Китайската народна република. Коалицията се оглавява от Работническия отдел на Обединения фронт, който е под пряката власт на централния комитет на ККП.
Финансирането от почти 11 милиона британски лири от един дарител
Според информацията, получена от благотворителната организация UK-China Transperancy, около 99,9 % от финансирането на влиятелния Китайски институт Лау към King‘s College London идва от хонконгския милиардер Лау Минуай, чиято фамилия институтът приема след първоначалното му дарение от 6 милиона британски паунда.
В доклада подробно се описва връзката на Лау с работата на Обединения фронт – усилията на ККП да мобилизира подкрепата на политически и неполитически групи във и извън Китай – и с Работническия отдел на Обединения фронт – звено на ККП, наблюдаващо изпълнението на стратегията.
King’s College London не назовава имената на частните дарители, като заявява, че би било несправедливо и незаконно да разкрие самоличността им.
Първоначалното дарение от 6 млн. паунда от най-големия дарител съвпада с дарението на семейство Лау на същата сума, което беше широко отразено в медиите по онова време и което доведе до промяна на името на центъра от Китайски институт на Китайски институт Лау.
Дарителски доклад от 2020 г.
В увода на доклада за дарителя Лау от 2020 г., който беше публикуван за кратко на уебсайта на King’s College London и по-късно предоставен на UK-China Transparency, Браун, директор на Lau China Institute, благодари на дарителя за вярата във визията на института, като казва, че нищо от работата му „не би било възможно без вашата подкрепа“.
Браун заявява, че през годината Lau China Institute е работил с редица държави в Европа, Азия и Близкия изток, както и със световни организации и събития, включително срещата на върха на Г-20, Transparency International, Световната банка и BHP Billiton.
„Работейки с ключови заинтересовани страни в Обединеното кралство, Европа и Китай, ние оказваме значително влияние върху формата и посоката на политиката и цялостния обществен дискурс за Китай. Нищо от това не би било възможно без вашата подкрепа“, пише той.
UK-China Transparency изтъкна и наградата, която Браун е получил през 2021 г. от мозъчния тръст на китайския режим Гуошън като признание за „ангажимента му към единството“ през 2020 г., когато отношенията на ККП със Запада започнаха да се влошават след прикриването на COVID-19 и налагането на Закона за националната сигурност в Хонконг.
„Наградата беше организиран за сметка на китайския правителствен мозъчен тръст, който направи това в съответствие с инструкциите на ККП и с цел да се почетат онези, които допринасят за „изграждането на културно мощна социалистическа страна“ и за „доброто разказване на историята за Китай и доброто разпространение на гласа на Китай“, пише UK-China Transparency.
Благотворителната организация добави, че Браун често е сътрудничил на китайските държавни медии, като отбеляза, че Китайски институт Лау и неговите членове участват в редица програми и изследователски проекти, включително по теми, считани за чувствителни от ККП.
Докладът от 2020 г. е публикуван седмица след като Lau China Institute популяризира новата книга на Браун за историята на „дълбоките и дълготрайни отношения“ между Великобритания и Китай.
Обединения фронт на Китай
UK-China Transparency изброява няколко официални длъжности, на които Лау е бил назначен в консултативни органи на правителството на Хонконг по време на и преди дарението си.
Назначенията, които могат да бъдат намерени на уебсайтовете на правителството на Хонконг, включват членство в Бизнес съвета на Делтата на Голямата Перлена река, който отговаря за насърчаване на икономическите връзки с Хонконг и континентален Китай, и председателство на Комисията за младежта, която спонсорира младежки програми, подкрепяни от Обединения фронт.
Лау е и един от специално поканените гости на 11-ия конгрес на Китайската народна политическа консултативна конференция (КНПКК) в провинция Съчуан.
„КНППК е политически консултативен орган на китайското правителство с национални и регионални комитети. Повечето от нейните членове не са членове на ККП и като такава КНПКК е тясно свързана със Работническия отдел на Обединения фронт, която избира членовете, които не са членове на ККП, и наблюдава конгресите“, обяснява UK-China Transparency.
Противоречието
В изявление за The Epoch Times говорител на King‘s College London заяви: „В съответствие със задължението ни да поддържаме и защитаваме академичната свобода и както е посочено в нашите строги политики за етичен преглед и приемане на дарения, всички глобални институти на King‘s работят напълно независимо от дарителите, които нямат никакво влияние върху насочеността на изследванията, провеждани от институтите.
„Гордеем се с работата на нашите глобални институти, които обединяват водещи учени, за да изследват критично и да предоставят изследвания и експертни познания, насочени към дадена страна, които помагат за формиране и информиране на глобалното разбиране.“
Директорът на Lau China Institute, Браун, също беше потърсен за коментар, но не предостави отделно изявление.