Как да приемете ужасен подарък – и други въпроси, на които отговарят експертите по етикет
Това е най-прекрасното време от годината – освен ако нямате представа какво да купите на някого, ако не получите подарък, който е абсолютна катастрофа, или ако някой не ви направи подарък, когато не сте му купили нищо.
Не се страхувайте, защото има помощ за тези, които намират цялата концепция за пазаруване и размяна на подаръци за стресираща. Помолихме трима експерти по етикет (да, такава експертиза все още съществува) да ни помогнат да се справим с тревогата от този процес.
Намерете перфектния подарък
Богатата ви леля не се нуждае от нищо, най-добрият ви приятел никога не иска нищо, а нямате идея какво прави симпатичния ви колега, когато се забавлява. Нямате никаква представа какво да купите на тези хора. Оказва се, че просто трябва да си зададете един-два въпроса.
„Става дума просто за това да обърнете внимание на хората в живота си, да бъдете наистина внимателни и да мислите все едно сте в техните обувки“, казва Дженифър Л. Скот, автор на бестселъра „Мадам Шик“ от поредицата за етикет и маниери. „Какво наистина биха искали да получат?“
Ако в списъка ви с подаръци има човек, когото не познавате толкова добре, поговорете с някой негов близък, за да получите някои идеи.
„Това е толкова добра стратегия – да попитате хора, които ги познават по-добре от вас. По-близките им хора ще могат да ви помогнат“, казва Скот.
Даян Готсман, която ръководи Училището по протокол в Тексас, предлага дори да попитате самите получатели.
„Няма абсолютно нищо лошо в рамките на собственото ви семейство или в рамките на кръга от приятели да кажете: „Хей, слушай, от какво имаш нужда? Какво би искал? Какво би направило живота ти по-хубав?“ – казва тя. „Трябва да мислите за всеки човек, ако наистина искате да се справите добре. Настройте си антените за конкретния човек.“
Бетани Фриске, основателка на „Училище по етикет“ споделя, че да бъдете мил и любезен изисква известно замисляне – разберете повече за човека, който присъства в списъка ви за подаръци.
„Бъдете сигурни, че не бъркате и не подарявате на даден човек нещо, което той никога, ама никога не би използвал, само защото е нещо, което ви харесва на вас“, казва тя. Ако не познавате добре някого, тя не препоръчва да подарявате подарък, който е изключително личен, като например бижута или декорация за дома.
„Обичам да подарявам нещо, от което човекът не е знаел, че има нужда, или за което не би похарчил за себе си, но го познавам достатъчно добре, за да знам че ще му хареса – запълвайки нужда, която не е знаел, че има“, добавя тя. Например майка ѝ имала коледен комплект фигурки от собствената си майка от 50-те години на миналия век, част от който бил счупен. Сестра ѝ намерила и ѝ подарила заместител. „Майка ми беше безкрайно щастлива и се чувстваше благословена с този подарък!“
Фриске също така предлага да си водите списък на подаръците, за да не се окаже, че подарявате на някого един и същ подарък два пъти, особено ако някой, на който подарявате по нещо от години. Тя си води дневник на подаръци.
„Можете да се върнете назад и да си спомните какво сте подарили на човека и дори колко сте похарчили“, казва тя.
А ако всичко друго се провали, парите в брой или ваучерите за подаръци получават одобрението на Готсман. Но тя отново предлага да се вложи малко мисъл, за да изглеждат като истински подарък.
„Важното е представянето“, казва тя. Не го поставяйте в обикновен плик, а заедно с красива картичка или красиво опакована кутия.
„Парите са краля на подаръците, защото когато подарите на някого красива празнична картичка и прибавите парите, това му дава свободата да си купи каквото пожелае“, добави тя. Само се уверете, че ваучерите за подарък са за магазини или ресторанти, които получателят действително харесва.
Скот казва, че парите в брой са чудесен подарък за младите хора: „Подаръците в брой за по-големи деца винаги се ценят“.
За по-малките деца тя добавя, че класическите играчки, които ще издържат дълго време, винаги са добра идея.
„Мисля, че за децата е хубаво да им се подаряват дълговечни, висококачествени неща, а не играчки, които ще се развалят“, казва тя. Малко момиченце, което получи красива къща за кукли, може да я запази завинаги като спомен за най-хубавите си детски преживявания и евентуално да я предаде на собствената си дъщеря.
Не забравяйте, че красивата опаковка често е тази, която се вижда първа, така че се погрижете подаръците ви да се открояват. За щастие някой е разбрал, че повечето мъже не могат да опаковат прилично кутия или да вържат красива панделка. Така че всеки мъж би благодарил на този, който е измислил идеята за цветната опаковка на подаръците.
Професионалните подаръци трябва да бъдат професионални
Ако в коледния ви списък има колеги или клиенти, не забравяйте, че това е бизнес. Готман казва, че подаръците не бива да бъдат прекалено лични, като например парфюм или масаж.
„Трябва да запазите професионализма си“, казва тя. „Може би билети за театър или игра, която знаете, че харесват. Нещо неангажиращо, но мило. Нещо, за което сте помислили.“
Скот предполага, че ако имате много колеги, може да подарите на всички едно и също нещо. „Еднакво, но очарователно“ също върши работа.
„Не е задължително това да е нещо голямо“, казва тя. „Може да изпечете бисквити за всички и да ги опаковате в красиви пакетчета. Домашно приготвени бисквити – кой не би искал да получи това?“
Значим подарък за вашия специален партньор
Сегашният ви партньор може да е вашата сродна душа, а може и да не е. Твърде рано е да се каже? Искате подарък, който да е обмислен с внимание, без да плаши другия човек. Готсман предлага нещо „леко и деликатно“, като например вечеря в любимия ресторант на този човек.
Скот смята, че да избереш подарък, ако си във връзка, е лесно. Тя казва, че трябва да изберете „нещо, което показва, че обръщате внимание на това, което те харесват, и че ви е грижа за тях“.
„Това наистина ще впечатли другия човек. Дори и да е нещо дребно“, казва тя.
Фриске предлага да се съсредоточите върху качествено прекараното време.
„Направете нещо като знак на внимание – изведете ги на някое специално място, заведете ги на концерт, утвърдете тази връзка. Не мисля, че винаги трябва да е нещо, което да се държи в ръка“, казва тя.
От друга страна, ако сте женени от дълго време и сте изчерпали идеите си за подаръци, най-добре е просто да попитате какво иска половинката ви.
Живееш в апартамент и някой ти подарява пластмасово фламинго за трева (това е истинска история). Получавате самобръсначка за нос от тайния дядо Коледа в офиса. И, разбира се, от залата на славата на нежеланите подаръци е плодов сладкиш от магазина.
А как ще реагирате, ако на вас ви подарят нещо безумно?
„Време е да използвате актьорските си умения. Преструвайте се на радостни – казва Скот. „Те са мислили за вас и това наистина е единственото, което има значение. Съсредоточете се върху мисълта, която стои зад подаръка, а не върху самия предмет.“
Какъвто и да е подаръкът, Фриске казва, че получателите трябва да съсредоточат цялото си внимание върху подаръка, когато го отварят. Тя цитира един пример за груб получател: „Когато отваряше подаръка, той не показа нищо, защото през цялото време говореше по телефона си.“
Според Готсман е важно да сте мили и благодарни, дори ако получите нещо, което не искате. „Бъдете отговорни и се отнасяйте с уважение към този, който го подарява“, казва тя.
Що се отнася до това какво да правите с тези дрънкулки, тя казва, че това зависи от вас.
„Това е подарък. Щом е ваш, можете да правите каквото пожелаете с него“, казва тя. Едно от предложенията: Дарете го на благотворителна организация, която може да го продаде на благотворителен базар. Ненужното за някой е съкровище за друг.
Можете също така да продадете нещата, които не искате. Винаги има eBay или други онлайн прекупвачи. Фриске обаче предлага да не пускате вещите за продажба в местни сайтове като Facebook marketplace, където този, който ви ги е подарил може да ги види.
Да подарим ли отново на някой това, което са ни подарили или не?
Ако искате да подарите отново на някой това, което са ви подарили , има рискове. Получателят може да почувства, че не сте вложили много мисъл в него. Съществува вероятност той да ви попита откъде сте го купили, което може да ви постави в неудобно положение.
Ако все пак сте готови да рискувате, Готсман казва, че има правила: „Трябва да сте сигурни, че абсолютно всеки етикет е махнат. На него не трябва да има име. Не трябва да е в кутия от някой универсален магазин, в случай че отидат да го върнат.“
Фриске посочва: „Трябва да е нещо, което да е в опаковка, да е чисто ново, неупотребявано. Получателят да е някой, който би му се зарадвал.“
Скот не би върнала подаръка. „Смятам, че е по-безопасно да не подаряваме подарени неща“, казва тя.
Скот казва, че с нарастването на небрежността в обществото някои учтиви традиции се забравят. Тя повтаря думите на Готсман: „За сватбите абсолютно, на хиляда процента, трябва да се изпрати благодарствена бележка“.
Фриске допълва, че младото поколение е небрежно към поддържането на традицията на благодарствените писма.
„Не знам как да ги насърча достатъчно, че това е недопустимо“, казва тя. „Трябва да се пише благодарствена бележка. А сватбите са различни от Коледа или рождения ден. Обикновено благодарствена бележка трябва да се напише в рамките на една седмица след получаването на подаръка“.
Ако искате да вземете пример от кралските особи, тя отбелязва, че принцеса Даяна и Грейс Кели винаги са изпращали благодарствени писма.
„И двете бяха много прилежни към писането на благодарствени бележки“, казва тя.
Изненада! Някой, който не е бил в списъка Ви с подаръци, Ви е връчил подарък! Макар че това може да бъде изключително неловко, не се преструвайте, че някъде сте скрили подарък за този човек. Готсман предлага да се усмихнете и просто да кажете: „Благодаря, че се сетихте за мен“.
Следната линия
Забелязахте ли, че всички наши експерти по етикет използват многократно думата „замислен“? Просто си спомнете тази стара поговорка: „Мисълта е важна.“