• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 19 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Наука и технологии

Синтетични човешки ембриони – правни и етични проблеми

отИрина Антонова
8 юли , 2023
човешки ембриони

Ембриологът Рик Рос държи чиния с човешки ембриони в клиниката за ин витро оплождане в Ла Джола, Калифорния (Sandy Huffaker/Getty Imag)

В средата на юни учени обявиха, че са създали синтетични човешки ембриони – т.е. ембриони, формирани без участието на яйцеклетка и сперматозоид.

Те твърдят, че са създали моделни ембриони, използвайки стволови клетки, и че тези ембриони наподобяват ранните етапи на човешкото развитие, което може да се използва при изследването на генетичните заболявания при човека.

„Можем да създадем модели, подобни на човешки ембриони, чрез препрограмиране на [ембрионални стволови] клетки“, казва професор Магдалена Зерницка-Гоец от Университета в Кеймбридж и Калифорнийския технологичен институт, описвайки работата на учените в пленарна реч на годишната среща на Международното дружество за изследване на стволовите клетки в Бостън.

Тази новаторска работа обаче бързо повдигна сериозни правни и етични въпроси, тъй като в Обединеното кралство и други страни подобни лабораторно отгледани структури противоречат на действащото местно законодателство.

14-дневният принцип

Засега на учените е позволено да провеждат лабораторни изследвания на човешкия ембрион до 14-ия ден от развитието му. След този период те само могат да наблюдават развитието на ембриона чрез проследяване на бременността или ако ембрионът е бил дарен за научни изследвания.

Това правило е въведено през 1984 г., изхождайки от твърдението, че в рамките на 14 дни след оплождането ембрионът може да се разглежда като сбор от клетки.

Учените наричат тези 14 дни „черна кутия“, тъй като в този начален етап е много трудно да се наблюдава развитието на човешкия ембрион, но точно той е необходим за намиране на отговори на много въпроси, свързани с аномалии, заболявания и т.н. Оттук идва и мотивацията им да създадат синтетичен човешки ембрион.

Как се прави

Досега в работата си екипът на Зерницка-Гоец и Научния институт „Вайцман“ в Израел са успели да създадат структури подобни на ембриони от стволови клетки на мишки с биещи сърца, чревни пътища и наченки на мозък.

Сега се полагат усилия този успех да бъде повторен с ембриони, получени от човешки стволови клетки. Пълните подробности за тези начинания на лабораторията в Кеймбридж и Калтек предстои да бъдат публикувани в списание.

По време на лекцията си Зерницка-Гоец обясни, че екипът ѝ е отгледал от една стволова клетка моделни структури на ембрион на етап, известен като гаструлация, когато ембрионът започва да формира множество слоеве и да определя основните оси на човешкото тяло.

Въпреки че на този етап човешкият ембрион все още няма наченки на мозък, черва или биещо сърце, тестваният модел на ембрион показва наличието на клетки, които са предшественици на яйцеклетките и сперматозоидите.

„Нашият човешки модел е първият модел на човешки ембрион с три линии, който определя амниона и зародишните клетки – клетките предшественици на яйцеклетката и сперматозоида“, казва Зерницка-Гоец.

Предишни опити за имплантиране на синтетични миши ембриони в утробите на женски мишки не доведоха до развитието на живи животни. Резултатът със синтетични ембриони от маймуни се оказа подобен.

Така учените не знаят дали е възможно нормалното развитие на синтетични ембриони и дали пречките са само технически или имат по-солидна биологична основа.

Правни и етични въпроси

Тези постижения обаче се сблъскват с правни и етични проблеми. Понастоящем използването на синтетични човешки ембриони за клинични цели е незаконно, тъй като имплантирането на такива ембриони в утробата на пациент е противозаконно.

Ако такива човешки синтетични ембриони се развият като структури, които да доведат до оформянето на ембриони и зрели човешки същества, ще бъдем изправени пред въпроса какъв ще бъде техният морален статут, което е и проблемът, който вълнува научната общност.

Някои основни точки за преосмисляне са следните:

  • Статут и права: Определянето на моралния и правния статут на синтетичните човешки ембриони е сложен въпрос. Възниква въпросът дали на тях трябва да се предоставят същите права и защита като на естествените човешки ембриони.
  • Човешкото достойнство: Синтетични човешки ембриони могат да бъдат създадени единствено за изследователски цели и съществуват опасения относно третирането на човешкия живот като обикновен ресурс или стока. Критиците твърдят, че създаването и манипулирането на ембриони с цел експериментиране подкопава човешкото достойнство и зачитането на живота.
  • Съгласие и информиран избор: изследванията на синтетични човешки ембриони, изискващи донори на генетичен материал, предизвикват запитвания за информирано съгласие.
  • Безопасност и потенциални вреди: Рисковете и потенциалните вреди, свързани със създаването и манипулирането на синтетични човешки ембриони, трябва да бъдат внимателно оценени.
  • Последици за човешката репродукция: Разработването на синтетични човешки ембриони може да има значителни последици за човешката репродукция, включително асистираните репродуктивни технологии, генното инженерство и потенциалните приложения в клонирането, което поражда етични опасения относно възможността за злоупотреба, експлоатация или непредвидени последици.

Разлики между синтетични ембриони и клониране

Синтетичните ембриони и клонирането са свързани с репродуктивната биология и включват създаването на организми. Все пак това са различни процеси с различни цели и методи.

Най-общо казано, синтетичните ембриони се използват за целите на научни изследвания и може да не доведат до създаването на цял организъм, докато целта на клонирането е да се възпроизведе цял организъм.

Все още обаче може да има етични дискусии относно използването на човешки клетъчен материал и потенциалните приложения на синтетичните ембриони.

Синтетичните ембриони обикновено се създават чрез комбинация от техники за клетъчно препрограмиране, като например технологията на индуцираните плурипотентни стволови клетки, и различни лабораторни процедури, за да се имитират процесите на развитие на естествен ембрион.

Клонирането включва възпроизвеждане на цял организъм или на определени части от него. Най-известният метод за клониране е соматичният клетъчен ядрен трансфер, при който ядрото на соматична (нерепродуктивна) клетка се прехвърля в яйцеклетка, на която е отстранено собственото ядро. Тази реконструирана яйцеклетка след това се стимулира да се развие в ембрион и при определени условия се имплантира в сурогатна майка за по-нататъшно развитие.

Особено когато се прилага при хора, клонирането повдига многобройни етични въпроси и опасения. Те включват въпроси, свързани с индивидуалността, идентичността, съгласието, възможността за експлоатация и моралния статус на клонираните индивиди.

Както синтетичните ембриони, така и клонирането са активни области на научни изследвания, а нормативната уредба за тях може да варира в различните юрисдикции. Етичните и моралните съображения са решаващи фактори, които трябва да се вземат предвид, особено в днешното общество.

Илдем Акерман, доцент по функционална геномика в университета в Бирмингам, казва: „Тези открития [на синтетични човешки ембриони] предполагат, че скоро ще разработим технология за отглеждане на тези клетки след 14-дневния срок. … Въпреки това, възможността да се направи нещо не оправдава извършването му.“

Мненията, изразени в статията, са на автора и може да не съвпадат напълно с възгледите на Епок Таймс България.





СВЪРЗАНИ СТАТИИ:

Родиха се първите бебета с гени от трима родители
Бум на клонирани домашни любимци в Китай
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса на САЩ

Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
Министър Георг Георгиев прие председателя на вече заличеното сдружение Културен клуб “Иван Михайлов” Люпчо Георгиевски в МВнР

Люпчо Георгиевски, председателят на заличения Културен клуб “Иван Михайлов”, се срещна с министъра на външните работи

0
0

Свързани Публикации

Екипът на Спешното отделение на УМБАЛ „Царица Йоана - ИСУЛ“

Спешното отделение на ИСУЛ с поредно признание

0
0
Българските отбори завоюваха три сребърни и пет бронзови медала на Европейската олимпиада по физика - 2025, София (https://www.mon.bg/)

Българските отбори завоюваха 8 медала на Европейската олимпиада по физика

0
0
Звездното небе над Астрономическата обсерватория в Рожен. Снимка: Михаил Минков

Национална астрономическа обсерватория Рожен – с вход свободен на 8-ми юни

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Shutterstock

Цивилни пилоти свидетелстват за срещи с НЛО

0
0
Ужасяващият начин, по който измамниците клонират гласа ви, за да измамят вашето семейство

Телефонни измамници клонират гласа ви, за да излъжат семейството ви

0
0
Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Законодатели разследват антиимиграционни бунтове в Лос Анджелис за връзки с Китайската комунистическа партия

Законодатели разследват бунтовете в Лос Анджелис срещу антиимиграционните служби за връзки с Китайската комунистическа партия

0
0
Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Следваща публикация
Логото на Threads се показва на мобилен телефон, 5 юли 2023 г. (Джъстин Съливан/Getty Images)

Зукърбърг пусна Threads, последваха оплаквания за цензура

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria